Стан на дан брз начин за зараду

Пред зимске празнике издавање "стана на дан" је у експанзији у РС, а како ова област још није регулисана због неусклађености Закона о туризму и Закона о доприносима, многи у овоме виде брзу зараду.

Република Српска 16.11.2017 | 07:15
Стан на дан брз начин за зараду
На тај начин власници избјегавају плаћање пореза и боравишне таксе те постају нелојална конкуренција легалним предузетницима, због чега су они реаговали.

"Нелегани апартмани нису обавезни да издају фискалне рачуне, гости сами иду у полицију да пријаве боравак, што доказује да нико од тих власника не плаћа боравишну таксу. Поред ПДВ-а, гостима наплаћују и боравишну таксу, а категоризацију на сајтовима власници одређују самовољно", истиче се у допису власника легалних апартмана, који наводе да су се на више адреса надлежних обраћали овим поводом, али нису добили одговоре да је закон исти за све.

Остоја Барашин, директор Туристичке организације града Бањалука, истиче да подзаконска акта нису завршена.

"Још Закон о доприносима не препознаје ту категорију људи да их категорише као предузетнике, предузетници имају обавезу да плаћају доприносе, што Закон о туризму није дефинисао, тако да је дошло до неусклађености та два закона и сад је покренута иницијатива да се измјеном ускладе ова два закона да бисмо могли регуларно да послујемо", истиче Барашин.

Истиче да је у Бањалуци минимално 900 нелегалних кревета који се издају као "стан на дан", док је 1.990 регистрованих.

Марко Радић, директор Туристичке организације Требиње, рекао је за "Независне" да имају проблем са сивом зоном смјештаја те да имају легалних 1.500 лежајева што се тиче хотела, мотела и преноћишта, док је нелегалних између 900 и 1.000.

"Скоро да су се изједначили они који су легани и они који су у сивој зони. Најбоље рјешење би била туристичка инспекција, коју немамо у РС нити у БиХ, за шта смо у Инспекторату РС и покренули иницијативу", рекао је Радић и додао да расте број регистрованих, али и нерегистрованих ноћења.

Приликом контрола оваквих станова инспекцији су се поједини правдали да у њима бораве блиски сродници, а у мањем броју су признали да изнајмљују смјештај, али да нису информисани о условима за обављање те дјелатности.

"У случајевима гдје је утврђено обављање дјелатности физичким лицима изрицане су новачне казне", кажу у Инспекторату РС.

Напоменули су да је новим Законом о угоститељству прописано да поједине угоститељске услуге може пружати и физичко лице које није регистровано као предузетник.

Законом је предвиђено да ће у року од годину дана бити донесено низ подзаконских аката који ће прецизније дефинисати појединачна питања.

Приход од издавања у закуп или подзакуп покретне и непокретне имовине има карактер дохотка од капитала. Из Пореске управе РС кажу да се на остварени доходак плаћа порез по стопи од 10 одсто, а основица за опорезивање је доходак остварен давањем у закуп који се добија када се од укупног прихода одбију нормирани трошкови у висини од 20 одсто од тог прихода.

"У првих девет мјесеци 2017. наплаћено је 6,75 милиона КМ пореза на доходак од капитала", кажу из Пореске управе РС те истичу да они не воде посебне евиденције власника који станове издају на дан или дужи период.

Додају да је уочен растући тренд издавања станова на дан, а и ова област би требало да се из сиве зоне уведе у легалне токове.

Један од власника "стана на дан" каже да живи у породичној кући, а од прихода остварених издавањем стана туристима успијева солидно да заради.

Цјеновник за "стан на дан" (једно преноћиште):

40-80 КМ - Бањалука

50 КМ - Бијељина

50 КМ - Добој

30 КМ - Приједор

Извор: Независне

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

Трц

16.11.2017 06:43

Народ живи у изобиљу због утаје пореза док држава једва крај с крајем саставља, чак за плате државних функционера једва се издвоји од четири до осам хиљада марака. Народ свега нађе у контејнерима од игле до локомотиве и још не плаћа порез. Дижите инспекторе и полицију па на терен, да видимо чија мајка црну вуну преде. Кажњавај, хапси ни по бабу ни по стричевима. Не осврћите се јер је сва родбина наших функционера већ на високим друштвеним положајима. Порез се мора плаћати! Јасно?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

16.11.2017 07:46

Ти знас како народ зиви

Name

Драги

16.11.2017 10:22

А ста је са онима који издају пословне просторе,земљу или било коју другу непокретност?

Name

Данко

16.11.2017 10:28

Издаје Кустурица цијели град и ником ниста не плаца,Андрицград од дрзавних пара направљен а ником марку не плаца,стотине хиљда туриста на рекламама а дрзави ниста,ни опстини,па гдје је ту инспекција да провјери?Не смије :) ?

Name

До ливаде

16.11.2017 08:53

Стоко, знаш ли ишта радити осим издавати кревете? И стално гањаш некаква своја права.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мало морген

16.11.2017 09:01

Било би то дивно да сви издају фискалне рацуне. Деценијама трговци неких трговина не издају фискалне рацуне, има људи који никад оцима нису видјели рацун. Има безброј дузника пореза , које нико не гања и не казњава али је стан на дан несто сто оштецује дрзаву. Смијесни сте. Ста је са онима који издају станове подстанарима, као сто су студенти и др. Коме они плацају порез, колико су те општине, као Пале нпр. зарадиле од пореза. Неки људи су читаве куце претворили у студентске домове. Шта цемо са онима који имају у власништву по 10 станова , чије поријекло је немогуће доказати, ко живи у тим становима, они или подстанари? Претпостављам да нико у то неће улазити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тако

16.11.2017 10:25

Сломи цесе све на некога ко издаје станциц или спрат,а они који издавају цијеле трзне центре или половине зграда,десетине станова ста је са њима

Name

Милионер

16.11.2017 17:57

К Знам цовјека који је постао мултимилионер јер је издавао један стан на дан. Како неће, РС је пуна туриста, све врви од њих. И ја цу сад реновират гаражу и издават. А богме, и домаће становништво има пара да плаћа конак 50, 60 марона. Сад смо сазнали како се можемо обогатити.

ОДГОВОРИТЕ