Спорне границе Босне и Херцеговине
Предложена резолуција о враћању Суторине у састав БиХ, актуелизовала је низ неријешених проблема државне границе Босне и Херцеговине. Иако је Дејтонски мировни споразум потврдио АВНОЈ-евске границе, а и Бадинтерова комисија јасно је прецизирала да су границе средина ријека Уне, Саве и Дрине, евидентни су захтјеви промјена граница и са Хрватском и Србијом.
Босна и Херцеговина 16.01.2015 | 19:39
Више хектара земљишта код Павловић пута са семберске стране Дрине катастарски припада пограничној србијанској општини Богатић. Становници Богатића су у више наврата тражили да дође до измјене државне границе између БиХ и Србије на том подручју. Чак су прије пет година Бадовинчани на овом мјесту поставили заставу Србије.
С друге стране, Дејтонским мировним споразумом је речено да је ријека Дрина граница.
Дејтон каже једно, али на терену је нешто сасвим друго. Мјештани се суочавају са низом проблема.
"Морамо да за тракторе имамо зелени картон, иначе не можемо да пређемо границу до наших имања", жали се Слободан Товјеловић, пољопривредник из Бадовинаца.
"Не можемо без потребних дозвола да идемо у своје шуме да обезбједимо огрев. А на граници називају нас лоповима, да крадемо туђу шуму", прича Драган Јакшић.
Јакшић указује да је потребно границу помјерити 600 метар ау дубину територије Републике Српске, тамо гдје и данас стоји табла – општина Богатић.
Ипак угледни стручњак из ове области, проф. др Владимир Лукић сматра да је интерес и Републике Српске и Србије да граница иде средином Дрине да би и једни и други подједнако користили благодети ове ријеке.
"Не треба заборавити да је и Бадинтерова комисија озваничила да је граница средина ријеке Дрине", каже Лукић.
Нажалост, Босна и Херцеговина има више спорних граничних тачака. Парламент БиХ за сада је неусаглашен по питању Суторине, спорног приморског подручја између БиХ И Црне Горе. Ако посланици пониште приједлог уговора Савјета министара којим се Суторина препушта Црној Гори, иде се у арбитражу.
Ипак, сачекаће се оцјена стручњака. Проф. Лукић тврди да је Суторина још 1936. године до Требиња катастарски припала прво Котору, па Херцег Новом, да би то Влада бивше Југославије и потврдила 1947. године.
"Мале су шансе да се врати Суторина у старе оквире. Ако до тога дође може једино да се врати Требињу, а не Босни и Херцеговини или да се ствара неки нови дистрикт", каже Лукић.
И са Хрватском још нема договора. Само на потезу од Новог Града до Козарске Дубице на 19 мјеста државна граница се премјешта са једне на другу обалу ријеке Уне. Највећи проблем је око Костајнице гдје око 40 ха најплодније земље је узурпирала Хрватска, иако је по АВНОЈ-у то дио БиХ и граница треба да иде дуж ријеке Уне што је касније потврђено низом међународних уговора.
(БН ТВ)
Коментари / 12
Оставите коментарЈедна држава
16.01.2015 18:58Најбоље да се направи савез држава или једна држава!
ОДГОВОРИТЕдсс
16.01.2015 19:11Не цацкајте мецку тамо гдје нетреба. Како је Бадентерова комисија направила границе тако их треба потписати и признати и ствар закљуцена. Не тразите поново рат на овим просторима.
ОДГОВОРИТЕструцњак??
16.01.2015 19:21А Требиње је у Хрватској?
ОДГОВОРИТЕдсс
16.01.2015 20:16Јесте и Требиње је дио Хрватске, припадло је Дубровацкој Републици.
ОДГОВОРИТЕЛоуиги
16.01.2015 20:46А Дубровацка република је била српска.
ОДГОВОРИТЕдивља јабука
16.01.2015 21:49А све будале на овом свијету, које упште немају појма чему уствари служи држава, скупиле су се на Балкану.
ОДГОВОРИТЕДраган
16.01.2015 21:52Најбоље рјесење је да Сутирина буде дистрикт. Или припадне Босњацкој Републици. РС је добио превисе територије и етницких Босњацких градова .
ОДГОВОРИТЕСВИНГА
16.01.2015 21:57ТУДЈЕ НЕЋЕМО СВОЈЕ НЕДАМО- ТИТО
ОДГОВОРИТЕкакав лукић
17.01.2015 00:19Лукић је врло лоше одрадио посао за РС.
ОДГОВОРИТЕЛогицно
17.01.2015 00:51Ако није представницко тијело изгласало да се ово мјесто поклони Црној Гори онда је ствар логицна. Суторина припада Требињу односно Републици Српској. Нема потребе за ратом, арбитраза це ријесити проблем.
ОДГОВОРИТЕКабадахија
17.01.2015 02:53Посто се ради о мањој површини земље у Суторини ја бих да ми то купимо од ЦГ уз повољан кредит и одплату на 99 година, оне људе тамо све исплатити или отјерати културно и направити велику луку или пристаниште за крузере , проблем је сто туристи знају шта видити у Суторини :)
ОДГОВОРИТЕкобац
18.01.2015 17:28Хајмо достаје више тих спорних граница И комадања БИХ да се тиме стане у крај ! пушку у руке да се Босна брани ! које За Босну браниће је тко није нек пичи из ње
ОДГОВОРИТЕ