Sporne granice Bosne i Hercegovine

Predložena rezolucija o vraćanju Sutorine u sastav BiH, aktuelizovala je niz neriješenih problema državne granice Bosne i Hercegovine. Iako je Dejtonski mirovni sporazum potvrdio AVNOJ-evske granice, a i Badinterova komisija jasno je precizirala da su granice sredina rijeka Une, Save i Drine, evidentni su zahtjevi promjena granica i sa Hrvatskom i Srbijom.

Bosna i Hercegovina 16.01.2015 | 19:39
Sporne granice Bosne i Hercegovine

Više hektara zemljišta kod Pavlović puta sa semberske strane Drine katastarski pripada pograničnoj srbijanskoj opštini Bogatić. Stanovnici Bogatića su u više navrata tražili da dođe do izmjene državne granice između BiH i Srbije na tom području. Čak su prije pet godina Badovinčani na ovom mjestu postavili zastavu Srbije.

S druge strane, Dejtonskim mirovnim sporazumom je rečeno da je rijeka Drina granica.
Dejton kaže jedno, ali na terenu je nešto sasvim drugo. Mještani se suočavaju sa nizom problema.

"Moramo da za traktore imamo zeleni karton, inače ne možemo da pređemo granicu do naših imanja", žali se Slobodan Tovjelović, poljoprivrednik iz Badovinaca.

"Ne možemo bez potrebnih dozvola da idemo u svoje šume da obezbjedimo ogrev. A na granici nazivaju nas lopovima, da krademo tuđu šumu", priča Dragan Jakšić.

Jakšić ukazuje da je potrebno granicu pomjeriti 600 metar au dubinu teritorije Republike Srpske, tamo gdje i danas stoji tabla – opština Bogatić.

Ipak ugledni stručnjak iz ove oblasti, prof. dr Vladimir Lukić smatra da je interes i Republike Srpske i Srbije da granica ide sredinom Drine da bi i jedni i drugi podjednako koristili blagodeti ove rijeke.

"Ne treba zaboraviti da je i Badinterova komisija ozvaničila da je granica sredina rijeke Drine", kaže Lukić.

Nažalost, Bosna i Hercegovina ima više spornih graničnih tačaka. Parlament BiH za sada je neusaglašen po pitanju Sutorine, spornog primorskog područja između BiH I Crne Gore. Ako poslanici ponište prijedlog ugovora Savjeta ministara kojim se Sutorina prepušta Crnoj Gori, ide se u arbitražu.

Ipak, sačekaće se ocjena stručnjaka. Prof. Lukić tvrdi da je Sutorina još 1936. godine do Trebinja katastarski pripala prvo Kotoru, pa Herceg Novom, da bi to Vlada bivše Jugoslavije i potvrdila 1947. godine.

"Male su šanse da se vrati Sutorina u stare okvire. Ako do toga dođe može jedino da se vrati Trebinju, a ne Bosni i Hercegovini ili da se stvara neki novi distrikt", kaže Lukić.

I sa Hrvatskom još nema dogovora. Samo na potezu od Novog Grada do Kozarske Dubice na 19 mjesta državna granica se premješta sa jedne na drugu obalu rijeke Une. Najveći problem je oko Kostajnice gdje oko 40 ha najplodnije zemlje je uzurpirala Hrvatska, iako je po AVNOJ-u to dio BiH i granica treba da ide duž rijeke Une što je kasnije potvrđeno nizom međunarodnih ugovora.

(BN TV)

Komentari / 12

Ostavite komentar
Name

Jedna država

16.01.2015 18:58

Najbolje da se napravi savez država ili jedna država!

ODGOVORITE
Name

dss

16.01.2015 19:11

Ne cackajte mecku tamo gdje netreba. Kako je Badenterova komisija napravila granice tako ih treba potpisati i priznati i stvar zakljucena. Ne trazite ponovo rat na ovim prostorima.

ODGOVORITE
Name

strucnjak??

16.01.2015 19:21

A Trebinje je u Hrvatskoj?

ODGOVORITE
Name

dss

16.01.2015 20:16

Jeste i Trebinje je dio Hrvatske, pripadlo je Dubrovackoj Republici.

ODGOVORITE
Name

Louigi

16.01.2015 20:46

A Dubrovacka republika je bila srpska.

ODGOVORITE
Name

divlja jabuka

16.01.2015 21:49

A sve budale na ovom svijetu, koje upšte nemaju pojma čemu ustvari služi država, skupile su se na Balkanu.

ODGOVORITE
Name

Dragan

16.01.2015 21:52

Najbolje rjesenje je da Sutirina bude distrikt. Ili pripadne Bosnjackoj Republici. RS je dobio previse teritorije i etnickih Bosnjackih gradova .

ODGOVORITE
Name

SVINGA

16.01.2015 21:57

TUDJE NEĆEMO SVOJE NEDAMO- TITO

ODGOVORITE
Name

kakav lukić

17.01.2015 00:19

Lukić je vrlo loše odradio posao za RS.

ODGOVORITE
Name

Logicno

17.01.2015 00:51

Ako nije predstavnicko tijelo izglasalo da se ovo mjesto pokloni Crnoj Gori onda je stvar logicna. Sutorina pripada Trebinju odnosno Republici Srpskoj. Nema potrebe za ratom, arbitraza ce rijesiti problem.

ODGOVORITE
Name

Kabadahija

17.01.2015 02:53

Posto se radi o manjoj površini zemlje u Sutorini ja bih da mi to kupimo od CG uz povoljan kredit i odplatu na 99 godina, one ljude tamo sve isplatiti ili otjerati kulturno i napraviti veliku luku ili pristanište za kruzere , problem je sto turisti znaju šta viditi u Sutorini :)

ODGOVORITE
Name

kobac

18.01.2015 17:28

Hajmo dostaje više tih spornih granica I komadanja BIH da se time stane u kraj ! pušku u ruke da se Bosna brani ! koje Za Bosnu braniće je tko nije nek piči iz nje

ODGOVORITE