Еколошка катастрофа, Мостар прогласио ванредно стање
Због великог пожара који је јутрос захватио депонију Уборак и проузроковао готово потпуну материјалну штету на том локалитету, Град Мостар прогласио је ванредно стање како би омогућио брзо и оперативно дјеловање надлежних служби у санирању посљедица и организацији привременог збрињавања отпада.
Босна и Херцеговина 22.06.2026 | 18:07
Градоначелник Мостара Марио Кордић изјавио је након ванредне сједнице градског и кантоналног штаба Цивилне заштите да је пожар изазвао огромну штету на депонијском пољу, али и забринутост грађана због дима који се надвио над градом.
"Одмах након дојаве на терен су изашле све надлежне службе – ватрогасци, полиција, хитна помоћ и друге службе. Затекли смо огроман пожар који је девастирао локалитете Буђевци и Уборак. Изгорјела је рециклажна хала с комплетним постројењима, оштећена је опрема на депонији, а захваљујући напорима ватрогасаца спашена је управна зграда", рекао је Кордић, пише Фена.
Према његовим ријечима, штета је готово стопостотна, а настала ситуација представља велики проблем не само за Мостар већ и за ширу регију.
Кордић је рекао да проглашење ванредног стања омогућава Штабу цивилне заштите доношење хитних наредби и провођење мјера потребних за превладавање кризе, посебно када је ријеч о организацији одлагања отпада након што је депонија Уборак претрпјела велика оштећења.
Говорећи о гашењу пожара, навео је да су ангажоване све расположиве снаге, укључујући професионалне ватрогасне јединице, добровољна ватрогасна друштва, зрачне снаге и Оружане снаге БиХ.
Пожар је, како је навео, тренутно локализован унутар круга депоније и није се проширио на околно подручје.
На питање о могућем узроку пожара, Кордић је рекао да не жели да спекулише, те да је у истрагу укључена полиција, нагласивши да фокус свих институција тренутно мора бити на санирању посљедица.
Додао је да ће бити размотрена могућност проглашења ванредног стања и на вишим нивоима власти како би се осигурала додатна помоћ за санацију штете.
Командант Штаба цивилне заштите Херцеговачко-неретванског кантона Адил Шута оцијенио је да је ријеч о еколошкој катастрофи чије ће се пуне посљедице тек сагледати.
"Ставили смо све расположиве снаге на располагање, затражили помоћ других општина и подузећемо све потребне активности како бисмо спријечили даље ширење посљедица и омогућили несметано функционисање града. Ово је изузетно тешка ситуација за Мостар и цијелу регију", рекао је Шута.
Надлежне службе настављају активности на гашењу пожара, процјени штете и успостављању алтернативних рјешења за збрињавање комуналног отпада.
(БН) Фото: Фена

Коментари / 0
Оставите коментар