Шпанија има скоро двоструко више љубимаца него дјеце
У шпанским домаћинствима живи више од 15 милиона кућних љубимаца, што је готово двоструко више од броја деце млађе од 17 година, показао је прелиминарни извештај Националне статистике о заштити животиња, које је објавило Министарство за социјална права, потрошачка питања.
Свијет 06.06.2026 | 12:05
Према подацима заснованим на регистрацијама у регионалним регистрима од 2021. до 2025. године, у Шпанији живи укупно 15.171.569 кућних љубимаца, пренео је портал "Ел мундо".
Такође је наведено да је према подацима Националног института за статистику, у земљи 1. априла живело 7.826.974 деце до 17 година.
Пси су и даље најзаступљенији кућни љубимци са 7.562.893 регистроване јединке, односно 49,8 одсто укупног броја.
Следе мачке са 5.619.967 животиња или 37 одсто, док остале животиње, укључујући зечеве, птице, гмизавце и корњаче, чине 1.988.708 регистрованих љубимаца.
Број кућних љубимаца у Шпанији порастао је за 14,1 одсто у последњих пет година, са 13.291.039 у 2021. на 15.171.569 у 2025. години.
Највећи број кућних љубимаца регистрован је у Андалузији, где их има 3.264.926, испред Каталоније са 1.988.389, Заједнице Мадрида са 1.895.979 и Валенсијске заједнице са 1.533.551.
Током седнице Државног савета за заштиту животиња разматран је и развој протокола за збрињавање кућних љубимаца у случају ванредних ситуација и катастрофа.
(Тањуг) Фото: АП

Коментари / 9
Оставите коментарНа љубимце
06.06.2026 12:09Се добија плацено боловање као и за дјецу....Ваљда јасно сто је помама за истим....
ОДГОВОРИТЕМарко
06.06.2026 12:13Болесно
ОДГОВОРИТЕРе Марко
06.06.2026 14:10Смијешно је кад неко из државе којом управља месар 25 година коментарише неку другу државу. Па бајо, погледај прво себе и свињац у ком живиш.
Лолла
07.06.2026 13:38Слажем се.
Сацувај бозе и саклони
06.06.2026 13:50Болесцина теска, и код нас је стигао овај тренд, посебно код зена
ОДГОВОРИТЕИ Р
06.06.2026 14:22Све мање И и Р
ОДГОВОРИТЕИскрено
06.06.2026 15:23Па и код нас имају већа права пси него људи.
мрга
07.06.2026 06:24Код нас је тако, али мање је изражено, све док се не уведе порез на љубимца и провјера вакциналног календар за псе и мачке. Онда ће се пола љубитеља животиња одрећи љубимца, јер они неће да слушају и плаћају, него да буду виђени, модерни грађани преко ноћи.
ОДГОВОРИТЕА у Њемачкој
07.06.2026 11:06Троструко , Пси се размножавају, а Дјеца су терет Родитељима, !! Све јенаизврат Жене углавном Јавне Куће као да све Раде на РТРС у како рече радоваН Ковачевић, он поштује Јавну кућу РТРС,
ОДГОВОРИТЕ