Дијелови имовине СНСД начелника из Шипова на добошу

– Пореска управа Републике Српске заплијенила је 355.200 марака вриједне машине и опрему из фирме „Чајавец цомпанy“, а која је у већинском власништву начелника Шипова Милана Ковача (СНСД).

Република Српска 02.06.2026 | 16:34
Дијелови имовине СНСД начелника из Шипова на добошу

Ово предузеће је једно од највећих пореских дужника у Српској, са дугом од 1,16 милиона марака. Како Ковач није измиривао своје обавезе, ПУРС је одлучила да на јавној лицитацији 12. јуна прода заплијењене ствари.

На списку одузете имовине су ЦНЦ машине, пресе, силоси, компресори, коморе, пиле, глодалице, брусилице, виљушкар па чак и комплетан систем за вентилацију производне хале.

Потенцијални купци ће прилику да виде опрему имати 9. и 10. јуна у кругу фабрике, а лицитирати могу под условом да према држави немају дуговања те да су уплатили 10 одсто депозита од процијењене вриједности ствари за коју су заинтересовани.

Подсјећамо, недавно је и Окружни привредни суд у Бањалуци огласио продају машина из предузећа Милана Ковача.

Понуђено је шест преса укупне вриједности 117.000 марака као и жага вриједна 8.000 КМ.

Продаја ће се путем усменог надметања одржати 16. јуна у згради Окружног привредног суда у Бањалуци, а најнижа прихватљива понуда по којој се ствари могу продати је 62.500 КМ, односно 50 одсто од процијењене вриједности.

Подсјећамо, „Чајавец цомпанy“ из Шипова је акционарско друштво, а већински власник је „Дрвна индустрија Шипово“ са 96 одсто акција иза које стоји поменути Ковач.

Рачуни фирме чија се имовина нашла на добошу блокирани су од 2024. године. Бавили су се производњом дрвених дијелова за столице.

У посљедње двије године су пријавили пословни минус већи од 900.000 марака.

Гарантни фонд Републике Српске једна је од ријетких институција која је успјела да се наплати од Ковача.

Недавно им је вратио 700.000 марака по основу гаранције коју је Дрвна индустрија (ДИШ) добила када се преко берзе задужила за 2,2 милиона марака.

Ковач је 2023. године емитовао обвезнице које је купила Инвестиционо – развојна банка Републике Српске, а Гарантни фонд је на челу са тадашњим директором Радивојем Крчмаром гарантовао за 30 одсто главнице, односно за износ од 660.000 КМ.

Међутим, веома брзо гаранција је активирана јер је предузеће упало у блокаду а самим тим и престало да плаћа обавезе које су на мјесечном нивоу биле око 32.000 марака.

Такође и у овом предузећу су сви рачуни блокирани, а прошле године је пословало са губитком од око пола милиона марака.

(Цапитал) Фото: Цапитал/Илустрација

Коментари / 20

Оставите коментар
Name

Марко

02.06.2026 16:56

Шта ће сад на ово да кажу они који су стално говорили како су заштићени они који дугују а имају чланску карту Додикове странке! Ево примјера да се свако гони ко није платио порез!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

02.06.2026 18:40

Имаш на телефону па погледај гостовање Ковача и Гатарића на телевизији К3, ако си искрен и поштен схватићеш а не сваки твој коментар ти нешто браниш ту власт и њихове људе, ако си.

Name

Ре Марко

02.06.2026 19:16

Да ниси глуп, могао би схватити да је то сто су они 'заплијенили' безвриједно, вриједи сам на папиру. Права лова је извучена и посијељена између Ковача и Додика. Али, пошто си ти глуп, настави да вјерујеш у бајке.

Name

Ре Марко

02.06.2026 20:57

А Приједор, шта ће бити са Приједорм ???

Name

Ре

02.06.2026 21:07

Он је требао давно бити у затвору као твој газда.

Name

+++

02.06.2026 17:01

Ниста без хапсења.

ОДГОВОРИТЕ
Name

кд

02.06.2026 17:13

лијеп неки цовјек уљудан

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

02.06.2026 17:20

Лопине снсд и коалиције да нису крале народ и РС сво вријеме гледајући само своје личние интересе , неби се одржали на власти протекли 25 г у РС.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Yве

02.06.2026 18:21

Све це то бити изглађено само прашина народу у очи као власт ради по закону живи били и видели

Name

Цçц

02.06.2026 17:42

Има Ковац и другу имовину одузмите и намирите се.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ТН

02.06.2026 17:47

Која телећа фаца....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сипово

02.06.2026 18:32

Па он је то заборавио и да има ,то му је ситнис ста све има на другим местима а уједно це да се опере колико је јос дузан.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Стоко

02.06.2026 18:40

Није ли вас стид па каква примјер дајете градјанима ..

ОДГОВОРИТЕ
Name

ОЧЕВИДАЦ

02.06.2026 18:43

Бригада није својим парама ни платио

ОДГОВОРИТЕ
Name

Флик

02.06.2026 18:51

То је тај сто изјави да ријека Јањ безвезе теце и да треба изградити ХЕ. Лоповска зашалована глава.

ОДГОВОРИТЕ
Name

КОБАЦ ОРИГИНАЛ

02.06.2026 20:05

И то што је наведено однекуд покрадено и за отпад намјењено. Није ни фаца тако ружна колико је та сировина грабљива и немогу да нађен неку адекватну ријеч која га може представити у птавом свјтлу

ОДГОВОРИТЕ
Name

Влада

02.06.2026 20:23

Како то да је фонд наплатио, а ИРБ није? Или су неспособни или је нека муљаза

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рибник

02.06.2026 21:55

Коце наплатити од Фаса симе нетијака од коваца ,сада 3 милијона дугује сумама републике српсе а и даље му дају сировину,а од други пиленаса узимају аванс???

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мио

02.06.2026 22:05

Само затвор. То је само покриће колико такви покраду.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сссс

02.06.2026 22:09

Охоли бркајлија...

ОДГОВОРИТЕ