Дијелови имовине СНСД начелника из Шипова на добошу
– Пореска управа Републике Српске заплијенила је 355.200 марака вриједне машине и опрему из фирме „Чајавец цомпанy“, а која је у већинском власништву начелника Шипова Милана Ковача (СНСД).
Република Српска 02.06.2026 | 16:34
Ово предузеће је једно од највећих пореских дужника у Српској, са дугом од 1,16 милиона марака. Како Ковач није измиривао своје обавезе, ПУРС је одлучила да на јавној лицитацији 12. јуна прода заплијењене ствари.
На списку одузете имовине су ЦНЦ машине, пресе, силоси, компресори, коморе, пиле, глодалице, брусилице, виљушкар па чак и комплетан систем за вентилацију производне хале.
Потенцијални купци ће прилику да виде опрему имати 9. и 10. јуна у кругу фабрике, а лицитирати могу под условом да према држави немају дуговања те да су уплатили 10 одсто депозита од процијењене вриједности ствари за коју су заинтересовани.
Подсјећамо, недавно је и Окружни привредни суд у Бањалуци огласио продају машина из предузећа Милана Ковача.
Понуђено је шест преса укупне вриједности 117.000 марака као и жага вриједна 8.000 КМ.
Продаја ће се путем усменог надметања одржати 16. јуна у згради Окружног привредног суда у Бањалуци, а најнижа прихватљива понуда по којој се ствари могу продати је 62.500 КМ, односно 50 одсто од процијењене вриједности.
Подсјећамо, „Чајавец цомпанy“ из Шипова је акционарско друштво, а већински власник је „Дрвна индустрија Шипово“ са 96 одсто акција иза које стоји поменути Ковач.
Рачуни фирме чија се имовина нашла на добошу блокирани су од 2024. године. Бавили су се производњом дрвених дијелова за столице.
У посљедње двије године су пријавили пословни минус већи од 900.000 марака.
Гарантни фонд Републике Српске једна је од ријетких институција која је успјела да се наплати од Ковача.
Недавно им је вратио 700.000 марака по основу гаранције коју је Дрвна индустрија (ДИШ) добила када се преко берзе задужила за 2,2 милиона марака.
Ковач је 2023. године емитовао обвезнице које је купила Инвестиционо – развојна банка Републике Српске, а Гарантни фонд је на челу са тадашњим директором Радивојем Крчмаром гарантовао за 30 одсто главнице, односно за износ од 660.000 КМ.
Међутим, веома брзо гаранција је активирана јер је предузеће упало у блокаду а самим тим и престало да плаћа обавезе које су на мјесечном нивоу биле око 32.000 марака.
Такође и у овом предузећу су сви рачуни блокирани, а прошле године је пословало са губитком од око пола милиона марака.
(Цапитал) Фото: Цапитал/Илустрација

Коментари / 20
Оставите коментарМарко
02.06.2026 16:56Шта ће сад на ово да кажу они који су стално говорили како су заштићени они који дугују а имају чланску карту Додикове странке! Ево примјера да се свако гони ко није платио порез!
ОДГОВОРИТЕРе
02.06.2026 18:40Имаш на телефону па погледај гостовање Ковача и Гатарића на телевизији К3, ако си искрен и поштен схватићеш а не сваки твој коментар ти нешто браниш ту власт и њихове људе, ако си.
Ре Марко
02.06.2026 19:16Да ниси глуп, могао би схватити да је то сто су они 'заплијенили' безвриједно, вриједи сам на папиру. Права лова је извучена и посијељена између Ковача и Додика. Али, пошто си ти глуп, настави да вјерујеш у бајке.
Ре Марко
02.06.2026 20:57А Приједор, шта ће бити са Приједорм ???
Ре
02.06.2026 21:07Он је требао давно бити у затвору као твој газда.
+++
02.06.2026 17:01Ниста без хапсења.
ОДГОВОРИТЕкд
02.06.2026 17:13лијеп неки цовјек уљудан
ОДГОВОРИТЕРе
02.06.2026 17:20Лопине снсд и коалиције да нису крале народ и РС сво вријеме гледајући само своје личние интересе , неби се одржали на власти протекли 25 г у РС.
ОДГОВОРИТЕYве
02.06.2026 18:21Све це то бити изглађено само прашина народу у очи као власт ради по закону живи били и видели
Цçц
02.06.2026 17:42Има Ковац и другу имовину одузмите и намирите се.
ОДГОВОРИТЕТН
02.06.2026 17:47Која телећа фаца....
ОДГОВОРИТЕСипово
02.06.2026 18:32Па он је то заборавио и да има ,то му је ситнис ста све има на другим местима а уједно це да се опере колико је јос дузан.
ОДГОВОРИТЕСтоко
02.06.2026 18:40Није ли вас стид па каква примјер дајете градјанима ..
ОДГОВОРИТЕОЧЕВИДАЦ
02.06.2026 18:43Бригада није својим парама ни платио
ОДГОВОРИТЕФлик
02.06.2026 18:51То је тај сто изјави да ријека Јањ безвезе теце и да треба изградити ХЕ. Лоповска зашалована глава.
ОДГОВОРИТЕКОБАЦ ОРИГИНАЛ
02.06.2026 20:05И то што је наведено однекуд покрадено и за отпад намјењено. Није ни фаца тако ружна колико је та сировина грабљива и немогу да нађен неку адекватну ријеч која га може представити у птавом свјтлу
ОДГОВОРИТЕВлада
02.06.2026 20:23Како то да је фонд наплатио, а ИРБ није? Или су неспособни или је нека муљаза
ОДГОВОРИТЕРибник
02.06.2026 21:55Коце наплатити од Фаса симе нетијака од коваца ,сада 3 милијона дугује сумама републике српсе а и даље му дају сировину,а од други пиленаса узимају аванс???
ОДГОВОРИТЕМио
02.06.2026 22:05Само затвор. То је само покриће колико такви покраду.
ОДГОВОРИТЕСссс
02.06.2026 22:09Охоли бркајлија...
ОДГОВОРИТЕ