Спорни доприноси за пензионере биће стављени ван снаге
Народни посланик ПДП/ПСС Бојан Кресојевић саопштио је да ће спорни доприноси за здравствено осигурање од 10,2 одсто, који се односе на сразмјерне пензије са већинским стажом оствареним у иностранству, бити стављени ван снаге.
Република Српска 19.05.2026 | 12:09
Како је навео, ову информацију добио је кроз одговор на посланичко питање, када је министарка финансија најавила укидање поменутих доприноса.
– Још једна побједа! Спорни доприноси за пензионере биће стављени ван снаге. На моје посланичко питање министарка финансија најавила је укидање доприноса за здравство од 10,2 одсто за сразмјерне пензије са већинским стажом у иностранству – поручио је Кресојевић.
Он је подсјетио да је предсједник Покрета Сигурна Српска, Драшко Станивуковић, поднио иницијативу Уставном суду с циљем да се, како тврди, заустави дискриминација пензионера.
Кресојевић је захвалио и Савјету пензионера Покрета Сигурна Српска који је делегирао овај проблем, истичући да ће заједничким дјеловањем бити пронађено рјешење у корист грађана.
– Тражимо посебну сједницу посвећену пензионерима како би се побољшао њихов положај и како би пензије у Републици Српској расле у истом проценту као у Федерацији БиХ – рекао је Кресојевић.
Додао је да је ово још један доказ да иницијативе које долазе из опозиционих редова дају конкретне резултате.
– Након што смо оборили закон о здравственом осигурању и поскупљење партиципације, те закон за родитеље-његоватеље из хитне процедуре пребацили у редовну, ово је још један доказ да наше иницијативе доносе бољи живот грађанима Републике Српске – закључио је Кресојевић.
(БН)

Коментари / 15
Оставите коментарКоколо
19.05.2026 12:19Нису спорни, већ неуставни. Не знам који мозгови то измислише
ОДГОВОРИТЕДраган Б.
19.05.2026 13:29Проблем је да ко радио ван БиХ није доприносио ништа на здрављени фонд а кад у пензија враћа у БиХ онда треба/тражи пун корист. То није ОК. То би требало спријецит...далеко унапријед.
ре Драган Б.
19.05.2026 20:59да проблем је у томе али то треба дрзава ријесити са фодовима дрзава у којима су ти доприноси уплацивани а не одбијати људима од пензије зато сто се некоме у фонду не да радити око тога...
Еее
19.05.2026 12:31Зорка. Сути. Иза вас. Само пустош. И рушевина. И дугови. Остају.
ОДГОВОРИТЕМи
19.05.2026 21:05Укинули су пензије за 2400 људи који дају пуномоц фемилији на корисње
Полако
19.05.2026 13:11Биће усвојени чим избори продју у Октобру и Додо буде коловодја.
ОДГОВОРИТЕДелПо
19.05.2026 14:0190% цијеле владе РС, свих министарстава су заузели КАДРОВИ владајуће већине са купљеним средњим школама и факултетима па такви ликови са пола мозга и без радног искуства не могу боље!! Посао су добилина основу партијске књижице а не на основу памети, радног искуства и знања!! Али како запослити неког који је школованији и паметнији од великог црвеног, то је тал лимит знања а он је веома низак!!
ОДГОВОРИТЕГире
19.05.2026 14:35Пензионери, ако хоћете да се то ипак деси гласајте за садашњу власт.
ОДГОВОРИТЕКукууу
19.05.2026 16:24Чекај. Ја треба да издвајам и ви, сви, за дијаспору?! Који издвајају и граде тамо неке друге здр.системе?! Па јесте ли ви нормални?! Нек се тамо лијеце! Ако се овдје лијеце, плати, ако хоцес. Ако хоцес да не плацас а лијецис се онда минимум 30% за здр, цуј 10%. Мрс
ОДГОВОРИТЕре
19.05.2026 21:02У нормалним дрзавама то се ријеси на нивоу дрзава (фондова) а не преко ледја пензионера...али посто у фонду нема запосленог са дрзавним факултетом вец само са купљеним дипломама они то нити знају нити могу то ријесити...
Лудак
20.05.2026 13:22Зато су обуставили дупли борацки додатак да би дозволили да они који су пунили иностране здравствене фондова имају иста права као и борци који су ово све створили. Срам вас било !!!!
борац
19.05.2026 16:40Има ли бар један поштен посланик да се бори за борце?
ОДГОВОРИТЕСтранац
19.05.2026 21:02Драган Б.стави прст на цело и реци на цијој грбаци дисе овај простор.Да ти није дијаспоре ово би био КОНГО,ЗАПАМТИ.МИ СМО ОВДЈЕ РАДИЛИ,УПЛАЦИВАЛИ У ФОНД,АЛИ КОЛИКО ОВА ВЛАСТ МОЗЕ УЗЕТИ МИ ВИСЕ НЕ МОЗЕМО ДАТИ.НИКО СЕ НЕ ПИТА ОД ЦЕГА ПОЈЕДИНЦИ ЗИВЕ,А НИГДЈЕ НЕ РАДЕ,ПОЛИТИКУ СТАВЉАЈУ КАО ЗАЦИН У СВЕ ЗИВО,БОЛНИЦЕ ПРАВИ СРБИЈА ИЛИ ДОНАЦИЈЕ,ПЛАЦАМО ДОКТОРЕ,ЛИЈЕКОВЕ,БОЛНИЦЕ,БАЊЕ ПА СТА ЈОС ХОЦЕТЕ.ЦЕСМА ПРЕСУСИЛА,ЛАЗНЕ ДИПЛОМЕ,УНИСТЕНО СВЕ.ГДЈЕ ГОД КОГА СРЕТНЕС БИО У АПОТЕЦИ,КУПИО ЛИЈЕК БЕЗ ФИСКАЛНОГ,БИО КОД ЗУБАРА БЕЗ ФИСКАЛНОГ,БИО НА СКЕНЕРУ КОД ПРИВАТНИКА БЕЗ ФИСКАЛНОГ,НА ОПЕРАЦИЈИ КОЈУ САМ ПЛАТИ.ЦИМЕ СЕ ФОНД БАВИ= ИМАЈУ ДОБРЕ ПЛАТЕ ИЗ БУДЗЕТА А НИКАКАВО ЗАДУЗЕЊЕ НИТИ РЕЗУЛТАТЕ.ТО ТРЕБА УКИНУТИ И ЕТО ПАРА.Боље и сугурније здравство било у прослом вијеку.
ОДГОВОРИТЕСве то
20.05.2026 09:55Плацају и они који су уплацивали доприносе,управо зато сто повратници у позним годинама и таквим потребама који нису уплацивали користе исте бенефите као и они сто јесу....
И треба опорезовати
20.05.2026 09:51Тамо су плацали све а не овдје а сада овдје користе као и они сто су плацали доприносе.Јада су могли оензуонери који су зарадили пензију на терит.федерације лисени права да је добијају и користе своја права а сто не би могло и то за оне који нису уплацивали у фондове на простору цијеле БиХ...
ОДГОВОРИТЕ