Sporni doprinosi za penzionere biće stavljeni van snage

Narodni poslanik PDP/PSS Bojan Kresojević saopštio je da će sporni doprinosi za zdravstveno osiguranje od 10,2 odsto, koji se odnose na srazmjerne penzije sa većinskim stažom ostvarenim u inostranstvu, biti stavljeni van snage.

Republika Srpska 19.05.2026 | 12:09
Sporni doprinosi za penzionere biće stavljeni van snage

Kako je naveo, ovu informaciju dobio je kroz odgovor na poslaničko pitanje, kada je ministarka finansija najavila ukidanje pomenutih doprinosa.

– Još jedna pobjeda! Sporni doprinosi za penzionere biće stavljeni van snage. Na moje poslaničko pitanje ministarka finansija najavila je ukidanje doprinosa za zdravstvo od 10,2 odsto za srazmjerne penzije sa većinskim stažom u inostranstvu – poručio je Kresojević.

On je podsjetio da je predsjednik Pokreta Sigurna Srpska, Draško Stanivuković, podnio inicijativu Ustavnom sudu s ciljem da se, kako tvrdi, zaustavi diskriminacija penzionera.

Kresojević je zahvalio i Savjetu penzionera Pokreta Sigurna Srpska koji je delegirao ovaj problem, ističući da će zajedničkim d‌jelovanjem biti pronađeno rješenje u korist građana.

– Tražimo posebnu sjednicu posvećenu penzionerima kako bi se poboljšao njihov položaj i kako bi penzije u Republici Srpskoj rasle u istom procentu kao u Federaciji BiH – rekao je Kresojević.

Dodao je da je ovo još jedan dokaz da inicijative koje dolaze iz opozicionih redova daju konkretne rezultate.

– Nakon što smo oborili zakon o zdravstvenom osiguranju i poskupljenje participacije, te zakon za roditelje-njegovatelje iz hitne procedure prebacili u redovnu, ovo je još jedan dokaz da naše inicijative donose bolji život građanima Republike Srpske – zaključio je Kresojević.

(BN) 

Komentari / 15

Ostavite komentar
Name

Kokolo

19.05.2026 12:19

Nisu sporni, već neustavni. Ne znam koji mozgovi to izmisliše

ODGOVORITE
Name

Dragan B.

19.05.2026 13:29

Problem je da ko radio van BiH nije doprinosio ništa na zdravljeni fond a kad u penzija vraća u BiH onda treba/traži pun korist. To nije OK. To bi trebalo sprijecit...daleko unaprijed.

Name

re Dragan B.

19.05.2026 20:59

da problem je u tome ali to treba drzava rijesiti sa fodovima drzava u kojima su ti doprinosi uplacivani a ne odbijati ljudima od penzije zato sto se nekome u fondu ne da raditi oko toga...

Name

Eee

19.05.2026 12:31

Zorka. Suti. Iza vas. Samo pustoš. I ruševina. I dugovi. Ostaju.

ODGOVORITE
Name

Mi

19.05.2026 21:05

Ukinuli su penzije za 2400 ljudi koji daju punomoc femiliji na korisnje

Name

Polako

19.05.2026 13:11

Biće usvojeni čim izbori prodju u Oktobru i Dodo bude kolovodja.

ODGOVORITE
Name

DelPo

19.05.2026 14:01

90% cijele vlade RS, svih ministarstava su zauzeli KADROVI vladajuće većine sa kupljenim srednjim školama i fakultetima pa takvi likovi sa pola mozga i bez radnog iskustva ne mogu bolje!! Posao su dobilina osnovu partijske knjižice a ne na osnovu pameti, radnog iskustva i znanja!! Ali kako zaposliti nekog koji je školovaniji i pametniji od velikog crvenog, to je tal limit znanja a on je veoma nizak!!

ODGOVORITE
Name

Gire

19.05.2026 14:35

Penzioneri, ako hoćete da se to ipak desi glasajte za sadašnju vlast.

ODGOVORITE
Name

Kukuuu

19.05.2026 16:24

Čekaj. Ja treba da izdvajam i vi, svi, za dijasporu?! Koji izdvajaju i grade tamo neke druge zdr.sisteme?! Pa jeste li vi normalni?! Nek se tamo lijece! Ako se ovdje lijece, plati, ako hoces. Ako hoces da ne placas a lijecis se onda minimum 30% za zdr, cuj 10%. Mrs

ODGOVORITE
Name

re

19.05.2026 21:02

U normalnim drzavama to se rijesi na nivou drzava (fondova) a ne preko ledja penzionera...ali posto u fondu nema zaposlenog sa drzavnim fakultetom vec samo sa kupljenim diplomama oni to niti znaju niti mogu to rijesiti...

Name

Ludak

20.05.2026 13:22

Zato su obustavili dupli boracki dodatak da bi dozvolili da oni koji su punili inostrane zdravstvene fondova imaju ista prava kao i borci koji su ovo sve stvorili. Sram vas bilo !!!!

Name

borac

19.05.2026 16:40

Ima li bar jedan pošten poslanik da se bori za borce?

ODGOVORITE
Name

Stranac

19.05.2026 21:02

Dragan B.stavi prst na celo i reci na cijoj grbaci dise ovaj prostor.Da ti nije dijaspore ovo bi bio KONGO,ZAPAMTI.MI SMO OVDJE RADILI,UPLACIVALI U FOND,ALI KOLIKO OVA VLAST MOZE UZETI MI VISE NE MOZEMO DATI.NIKO SE NE PITA OD CEGA POJEDINCI ZIVE,A NIGDJE NE RADE,POLITIKU STAVLJAJU KAO ZACIN U SVE ZIVO,BOLNICE PRAVI SRBIJA ILI DONACIJE,PLACAMO DOKTORE,LIJEKOVE,BOLNICE,BANJE PA STA JOS HOCETE.CESMA PRESUSILA,LAZNE DIPLOME,UNISTENO SVE.GDJE GOD KOGA SRETNES BIO U APOTECI,KUPIO LIJEK BEZ FISKALNOG,BIO KOD ZUBARA BEZ FISKALNOG,BIO NA SKENERU KOD PRIVATNIKA BEZ FISKALNOG,NA OPERACIJI KOJU SAM PLATI.CIME SE FOND BAVI= IMAJU DOBRE PLATE IZ BUDZETA A NIKAKAVO ZADUZENJE NITI REZULTATE.TO TREBA UKINUTI I ETO PARA.Bolje i sugurnije zdravstvo bilo u proslom vijeku.

ODGOVORITE
Name

Sve to

20.05.2026 09:55

Placaju i oni koji su uplacivali doprinose,upravo zato sto povratnici u poznim godinama i takvim potrebama koji nisu uplacivali koriste iste benefite kao i oni sto jesu....

Name

I treba oporezovati

20.05.2026 09:51

Tamo su placali sve a ne ovdje a sada ovdje koriste kao i oni sto su placali doprinose.Jada su mogli oenzuoneri koji su zaradili penziju na terit.federacije liseni prava da je dobijaju i koriste svoja prava a sto ne bi moglo i to za one koji nisu uplacivali u fondove na prostoru cijele BiH...

ODGOVORITE