Гордан Павловић жели "Коксару", "Бинго" се није пријавио

Гордан Павловић, власник компаније "Павгорд" из Фоче, заинтересован је за куповину лукавачке "Коксаре", која се тренутно налази у стечају, потврђено је за "Независне новине".

Република Српска 11.03.2026 | 13:16
Гордан Павловић жели "Коксару", "Бинго" се није пријавио

Како је рекао Ермин Халиловић, предсједник Синдиката радника "Коксаре", јуче, 10. марта, на сједници Одбора повјерилаца стечајног дужника "Коксара" разматране су пристигле понуде заинтересованих за куповину ове компаније.

Више инвеститора послало понуде за куповину

"Пријавило се доста заинтересованих, међу којима има и инвеститора из Чешке, али и домаћих инвеститора. Понуду је послао и Гордан Павловић, власник 'Павгорда'. Због тога је Одбор повјерилаца одлучио да у сљедећи понедјељак објави јавни оглас за продају цјелокупне имовине", казао је Халиловић и додао:

"Почетна минимална цијена биће двије трећине  од укупно процијењене вриједности, односно 138 милиона КМ".

Истиче да је процијењена вриједност виша од 200 милиона КМ.

Како је појаснио, јавни оглас ће трајати мјесец дана, а сви заинтересовани који прихвате почетну цијену моћи ће учествовати у лицитацији.

"Сада мора бити објављен јавни позив, након којег ће бити познато по којој цијени ће се продаја одвијати. Уколико се појави правно лице које прихвати услове, продаваће се цјелокупна имовина", додао је Халиловић.

Демантоване информације о интересовању других компанија

Иако су се у медијима појавиле информације да су за куповину "Коксаре" заинтересовани фабрика минералних, односно азотних ђубрива компаније "Бинго", као и компанија "Јунузовић Копеx", стечајни управник Алмир Бајрић демантовао је ове наводе.

"Одбор повјерилаца је донио одлуку да неће објављивати имена пријављених, којих има и из домаћих и из међународних компанија. Међутим, могу рећи да нису тачни наводи да су се пријавили ни 'Бинго' ни 'Јунузовић'. Сматрам да је коректно то рећи, јер се те компаније без разлога прозивају", казао је Бајрић.

Одбор повјерилаца не жели продају имовине у бесцијење

Подсјетимо, у уторак, 10. марта,  одржана је сједница Одбора повјерилаца стечајног дужника "Коксара" Лукавац (раније ГИКИЛ д.о.о. Лукавац), на којој су разматране пристигле понуде заинтересованих за продају стечајног дужника као правног лица.

"Такође, пристигло је неколико захтјева за продају појединачних дијелова фабрике. Одбор повјерилаца сматра да пристигле понуде нису задовољавајуће, те ће се приступити званичној објави јавног огласа у складу са Законом о стечају ФБиХ, који ће бити достављен и на међународно тржиште", саопштено је из Одбора.

Додају да неће дозволити да се имовина "Коксаре" прода у бесцјење. Уколико се правно лице не прода за задовољавајући износ, који ће бити јавно објављен, приступиће се појединачној продаји имовине како би се остварило што боље уновчење стечајне масе.

Исплата радничких потраживања и судбина 800 радних мјеста

"Када је ријеч о платама радника за неисплаћени период од 1. октобра 2025. до 10. новембра 2025. године, Одбор повјерилаца је данас дао смјернице којима ће бити обезбијеђена исплата наведених потраживања радника", наводи се у саопштењу.

Стечај у "Коксари" отворен је 10. новембра 2025. године.

Подсјетимо, гашењем лукавачке "Коксаре" биће угашено око 800 радних мјеста, а радници су изразили незадовољство због, како наводе, изостанка конкретних потеза свих нивоа власти који би могли спасити једно од најзначајнијих индустријских постројења у овом дијелу Босне и Херцеговине.

(Независне)  Фото: Коксара.ба

Коментари / 0

Оставите коментар