Да ли ће се ускоро моћи наручити храна преко Темуа?

Кинеска интернетска платформа Тему наводно се припрема за значајно проширење своје прехрамбене понуде у Европи, укључујући и продају европских прехрамбених производа.

Свијет 10.07.2025 | 16:57
Да ли ће се ускоро моћи наручити храна преко Темуа?

Према писању медија, кинеска интернетска платформа намјерава значајно проширити свој прехрамбени бизнис, па и продавати европске прехрамбене производе.

За аустријску новинску агенцију АПА потврдили су како је платформа Тему отворена за продаваче из Аустрије и других европских земаља, а већина хране тренутно се на платформи нуди од локалних трговаца.

У Аустрији ова интернетска платформа тренутно има врло ограничен асортиман у сектору прехране, углавном продаје орашасте плодове и тјестенину.

“Запошљавамо посвећене тимове који управљају разним категоријама како бисмо додатно проширили локалну понуду и побољшали услугу за европске потрошаче”, рекао је портпарол Темуа за АПА-у.

Према њемачком часопису Лебенсмиттелзеитунг, новоосновани европски тим Темуа активно контактира произвођаче широм Европе како би проширио понуду производа попут грицкалица, слаткиша, пића, али и козметике те вртних потрепштина.

Циљ им је створити асортиман "из Европе за Европу". Тему је познат по ниским цијенама и широкој понуди производа од одјеће, кухињских потрепштина, козметике па до електронике. Но упозорења о нижој квалитети производа и сигурносним ризицима стижу од потрошачких удруга широм ЕУ.

“Тко воли, нек' изволи. Неће никоме ништа бити забрањено, али сватко мора бити свјестан да можда та храна с Темуа није прошла строги надзор јер је једноставно то немогуће”, рекла је наша европарламентарка Биљана Борзан, која је као стални специјалиста за сигурност хране именована главном особом ЕП-а за односе с Европском агенцијом за сигурност хране (ЕФСА).

С обзиром на слободну руку тржишта, једино што се може јест препоручити грађанима да купују од познатих и европских произвођача. Наиме, ЕУ због строгих стандарда има највишу сигурност хране у свијету и наши пољопривредници производе такву храну поштујући све законе Уније. Сватко ко извози у ЕУ храну, мора поштовати та правила, наводи Борзан.

“Наравно, могуће је очекивати да ће инспекција прегледати сваку воћку или сваки комад поврћа који уђе у Унију и самим тиме постоји опасност да се увезе нешто што није по тим високим стандардима. То је једна врло нелојална конкуренција нашим пољопривредницима. Европска комисија је до сада примила највише примједби грађана и потрошачких удружења на производе који се продају на Тему, што се тиче њихове сигурности и квалитете”, рекла је Борзан.

(Агенције) Фото: БН

Коментари / 0

Оставите коментар