За кога су правосуд. институције у БиХ као пролазна станица

Кажу да су правосудне и безбједносне институције у БиХ темељ државе, нешто као стубови куће. Али чини се да су у нашем случају ти стубови мало климави, а можда чак и потпуно накривљени.

Босна и Херцеговина 10.07.2025 | 13:29
За кога су правосуд. институције у БиХ као пролазна станица

Предсједник Републике Српске, Милорад Додик, мјесецима говори како су Суд и Тужилаштво БиХ „неуставни“.

А онда хоп – појави се 4. јула пред тим истим „неуставним“ институцијама, на рочишту се задржи пар минута, и већ је вани. Притвор ? Експресно укинут. Потјерница?

Склоњена брзином свјетлости. И све то, изазвало је бурне реакције јавности.

Није прошло много, Суд БиХ одлучује да предсједник Владе Републиле Српске, Радован Вишковић, и предсједник Народне скупштине, Ненад Стевандић, заслужују исти третман – дакле, без притвора, али са мјерама забране.Више од годину и по дана се чекало да се нешто подузме против суспендованог предсједника Суда БиХ Ранка Дебевеца и бившег директора Обавјештајно- безбједносне агенције Османа Мехмедагића Осмице. И таман кад смо помислили да су заборављени – оптужница је ипак стигла!

Али, шта ће даље бити са том оптужницом, то ћемо тек видјети. Имамо ту још једног актера – Зоран Галић.  Бивши замјеник директора СИПА  и некадашњи директор Граничне полиције БиХ – одлучио да правди ипак каже “довиђења”. Нестао човјек прије хапшења, прешао границу, отишао у “комшилук”  и то је то. Осумњичен за примање дара и злоупотребу положаја, Галић је тренутно у Хрватској, вјероватно пије кафу и чита вијести о самом себи.И што је најгоре, ово су само неки од примјера: Каталог сличних случајева је подугачак. Листа је дуга, глумци се ротирају, некад су на функцијама, некад у бјекству, некад у ВИП ложи, али ријетко – иза решетака.

Дакле, ако вас мучи питање да ли су ове институције независне и професионалне – одговор је: Зависи. Али, вјероватно од тога ко им звони на врата.

“Правосуђе попушта пред корупцијом”

И што је најгоре, ово су само неки случајева који отварају бројна питања. Једно од њих је да ли су правосудне и безбједносне институције у БиХ под контролом и утицајем политичких моћника?

Дамјан Ожеговић, виши истраживач и сарадник за правне послове у “Транспаренси Интернешнелу БиХ” (ТИ БиХ) рекао је за Српскаинфо да је број оптужница за корупцију најмањи у протекле четири године.

–Правосуђе и даље некако попушта пред корупцијом и пресудама доминирају условне казне. Истраге се обустављају, а ослобађајуће пресуде су све чешће, док је број осуђујућих пресуда за високу корупцију  у 2024. смањен  у односу на 2023.  годину. Подаци показују да је од 194 осуђујуће пресуде за корупцију, скоро половина носила условну казну, што јасно говори о благој казненој политици која не дјелује довољно одвраћајуће код евентуалних будућих починилаца кривичних дјела која су у вези са корупцијом.

Када је у питању висока корупција, јасно је да се она не процесуира. Имамо пад оптужница и пресуда у предметима високе корупције у протеклом периоду – објашњава  Ожеговић и додаје да је правосуђе под контролом политичких моћника, али и, како каже “неких других снага из сјене које вуку конце”

Ожеговић сматра да је једино ријешење за то лустрација односно ветинг како би се провјериле компетенције носилаца правосудних функција, њихови картони, али и позадинске везе, да би се видјело ко има снажан утицај на правосуђе и који носиоци правосудних функција су подложни тим непримјереним утицајима.

 “Правосуђе се налази у прелазном тренутку”

Семир Мујкић, главни уредник Балканске истраживачке мреже (БИРН), каже за Српскаинфо да је дошло вријеме да се више не говори о политичком утицају на правосуђе, већ о политичкој контроли.

-До сада смо увијек бранили правосуђе од притисака, напада. Посматрали смо правосуђе као жртву, као некога на кога политика покушава да врши утицај. Па тај утицај некад прође, или не прође. Мислим да сад не можемо више говорити о политичком утицају, али можемо почети говорити о политичкој контроли, што је пуно горе. У овом тренутку не видим било какав отпор унутар правосуђа – појашњава Мујкић.

Осврнуо се и на појављивање Милорада Додика у Тужилаштву и Суду БиХ, при чему му је укинут притвор и централна потјерница.

– Правосуђе се налази у прелазном тренутку, а ако Додик успије у свом плану који има тренутно, мислим да ће то бити потпуни пораз правосуђа. Људи не стварају утисак о правосуђу на основу неких нижих нивоа, других случајева. Они стварају утисак на основу тога да ли постоје недодирљиви у овој држави. А тренутно, правосуђе чини да Додик изгледа као особа која је недодирљива и која се налази изнад закона.

Додик је на добром путу да сломи правосуђе и моје мишљење је да он на томе сигурно неће стати. Ако успије добити другостепену пресуду која ће бити ослобађајућа, Додик ће кренути да осигура да му се више никада не понови то што му се десило у овом тренутку. Без обзира на успјех који су имали са предметом “Новалић”, ово сад што се дешава је апсолутни пораз правосудних институција. Налазимо се у ситуацији гдје ће нам политичари појести године и године у којима ћемо мислити да ће се нешто десити, али неће се десити ништа. Само ће постати у међувремену богатији – закључује Мујкић.

(Српскаинфо) Фото: БН

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Поцет це

10.07.2025 13:38

звати Грбавог да питају колико коме да оцјепе казну, неце бити ни тулизаства.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ИСТИНА

10.07.2025 14:10

у овој усраној државици правосуђе је најсмрдљивије,све сами шљам од људи,јевтини љигавци

ОДГОВОРИТЕ