Za koga su pravosud. institucije u BiH kao prolazna stanica
Kažu da su pravosudne i bezbjednosne institucije u BiH temelj države, nešto kao stubovi kuće. Ali čini se da su u našem slučaju ti stubovi malo klimavi, a možda čak i potpuno nakrivljeni.
Bosna i Hercegovina 10.07.2025 | 13:29
Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, mjesecima govori kako su Sud i Tužilaštvo BiH „neustavni“.
A onda hop – pojavi se 4. jula pred tim istim „neustavnim“ institucijama, na ročištu se zadrži par minuta, i već je vani. Pritvor ? Ekspresno ukinut. Potjernica?
Sklonjena brzinom svjetlosti. I sve to, izazvalo je burne reakcije javnosti.
Nije prošlo mnogo, Sud BiH odlučuje da predsjednik Vlade Republile Srpske, Radovan Višković, i predsjednik Narodne skupštine, Nenad Stevandić, zaslužuju isti tretman – dakle, bez pritvora, ali sa mjerama zabrane.Više od godinu i po dana se čekalo da se nešto poduzme protiv suspendovanog predsjednika Suda BiH Ranka Debeveca i bivšeg direktora Obavještajno- bezbjednosne agencije Osmana Mehmedagića Osmice. I taman kad smo pomislili da su zaboravljeni – optužnica je ipak stigla!
Ali, šta će dalje biti sa tom optužnicom, to ćemo tek vidjeti. Imamo tu još jednog aktera – Zoran Galić. Bivši zamjenik direktora SIPA i nekadašnji direktor Granične policije BiH – odlučio da pravdi ipak kaže “doviđenja”. Nestao čovjek prije hapšenja, prešao granicu, otišao u “komšiluk” i to je to. Osumnjičen za primanje dara i zloupotrebu položaja, Galić je trenutno u Hrvatskoj, vjerovatno pije kafu i čita vijesti o samom sebi.I što je najgore, ovo su samo neki od primjera: Katalog sličnih slučajeva je podugačak. Lista je duga, glumci se rotiraju, nekad su na funkcijama, nekad u bjekstvu, nekad u VIP loži, ali rijetko – iza rešetaka.
Dakle, ako vas muči pitanje da li su ove institucije nezavisne i profesionalne – odgovor je: Zavisi. Ali, vjerovatno od toga ko im zvoni na vrata.
“Pravosuđe popušta pred korupcijom”
I što je najgore, ovo su samo neki slučajeva koji otvaraju brojna pitanja. Jedno od njih je da li su pravosudne i bezbjednosne institucije u BiH pod kontrolom i uticajem političkih moćnika?
Damjan Ožegović, viši istraživač i saradnik za pravne poslove u “Transparensi Internešnelu BiH” (TI BiH) rekao je za Srpskainfo da je broj optužnica za korupciju najmanji u protekle četiri godine.
–Pravosuđe i dalje nekako popušta pred korupcijom i presudama dominiraju uslovne kazne. Istrage se obustavljaju, a oslobađajuće presude su sve češće, dok je broj osuđujućih presuda za visoku korupciju u 2024. smanjen u odnosu na 2023. godinu. Podaci pokazuju da je od 194 osuđujuće presude za korupciju, skoro polovina nosila uslovnu kaznu, što jasno govori o blagoj kaznenoj politici koja ne djeluje dovoljno odvraćajuće kod eventualnih budućih počinilaca krivičnih djela koja su u vezi sa korupcijom.
Kada je u pitanju visoka korupcija, jasno je da se ona ne procesuira. Imamo pad optužnica i presuda u predmetima visoke korupcije u proteklom periodu – objašnjava Ožegović i dodaje da je pravosuđe pod kontrolom političkih moćnika, ali i, kako kaže “nekih drugih snaga iz sjene koje vuku konce”
Ožegović smatra da je jedino riješenje za to lustracija odnosno veting kako bi se provjerile kompetencije nosilaca pravosudnih funkcija, njihovi kartoni, ali i pozadinske veze, da bi se vidjelo ko ima snažan uticaj na pravosuđe i koji nosioci pravosudnih funkcija su podložni tim neprimjerenim uticajima.
“Pravosuđe se nalazi u prelaznom trenutku”
Semir Mujkić, glavni urednik Balkanske istraživačke mreže (BIRN), kaže za Srpskainfo da je došlo vrijeme da se više ne govori o političkom uticaju na pravosuđe, već o političkoj kontroli.
-Do sada smo uvijek branili pravosuđe od pritisaka, napada. Posmatrali smo pravosuđe kao žrtvu, kao nekoga na koga politika pokušava da vrši uticaj. Pa taj uticaj nekad prođe, ili ne prođe. Mislim da sad ne možemo više govoriti o političkom uticaju, ali možemo početi govoriti o političkoj kontroli, što je puno gore. U ovom trenutku ne vidim bilo kakav otpor unutar pravosuđa – pojašnjava Mujkić.
Osvrnuo se i na pojavljivanje Milorada Dodika u Tužilaštvu i Sudu BiH, pri čemu mu je ukinut pritvor i centralna potjernica.
– Pravosuđe se nalazi u prelaznom trenutku, a ako Dodik uspije u svom planu koji ima trenutno, mislim da će to biti potpuni poraz pravosuđa. Ljudi ne stvaraju utisak o pravosuđu na osnovu nekih nižih nivoa, drugih slučajeva. Oni stvaraju utisak na osnovu toga da li postoje nedodirljivi u ovoj državi. A trenutno, pravosuđe čini da Dodik izgleda kao osoba koja je nedodirljiva i koja se nalazi iznad zakona.
Dodik je na dobrom putu da slomi pravosuđe i moje mišljenje je da on na tome sigurno neće stati. Ako uspije dobiti drugostepenu presudu koja će biti oslobađajuća, Dodik će krenuti da osigura da mu se više nikada ne ponovi to što mu se desilo u ovom trenutku. Bez obzira na uspjeh koji su imali sa predmetom “Novalić”, ovo sad što se dešava je apsolutni poraz pravosudnih institucija. Nalazimo se u situaciji gdje će nam političari pojesti godine i godine u kojima ćemo misliti da će se nešto desiti, ali neće se desiti ništa. Samo će postati u međuvremenu bogatiji – zaključuje Mujkić.
(Srpskainfo) Foto: BN
Komentari / 2
Ostavite komentarPocet ce
10.07.2025 13:38zvati Grbavog da pitaju koliko kome da ocjepe kaznu, nece biti ni tulizastva.
ODGOVORITEISTINA
10.07.2025 14:10u ovoj usranoj državici pravosuđe je najsmrdljivije,sve sami šljam od ljudi,jevtini ljigavci
ODGOVORITE