Скy мафија чека, Тужилаштво БиХ броји изгубљене оптужнице

Прије нешто више од годину дана, тачније 29. маја 2024. године, главни тужилац Босне и Херцеговине Миланко Кајганић самоувјерено је устврдио да Тужилаштво БиХ предњачи у регији по броју оптужница и проведених акција темељених на доказима прикупљеним из злогласних криптованих апликација Скy и Аном.

Република Српска 08.07.2025 | 21:25
Скy мафија чека, Тужилаштво БиХ броји изгубљене оптужнице

Тада је објављено да је оптужено више од 70 особа, а најављени су нови таласи хапшења и процесуирања.

Међутим, годину дана касније, велика обећања претворила су се у тишину и необјашњиво закочене процесе.

Док су тада у јавности одјекивале изјаве о "снажном обрачуну с организованим криминалом", данас се све више поставља питање: гдје су нестале оптужнице?

Акција "Рез" и нестанак замаха

Крајем прошле године, јавности је представљена једина већа оптужница од тада — против Елвиса Кељмендија и Ајлина Ахмића у предмету кодног назива "Рез", због сумње на организирану трговину наркотицима.

Тај двојац био је ухапшен још у јулу 2022. године, када их је приводио МУП Кантона Сарајево.

Након готово двије године проведених у притвору, оптужница је коначно потврђена.

Од тада до данас, дакле у задњих шест мјесеци, Тужилаштво није подигло ниједну нову оптужницу за кориштење Скy апликације.

Једина оптужница која је подигнута у том периоду односила се на бивше инспекторе МУП-а КС, али ти случајеви нису укључивали Скy нити Аном, већ одавање службених тајни.

Другим ријечима, све велике најаве о "чишћењу" криминалних мрежа путем Скy доказа остале су мртво слово на папиру.

Од "Блацк Тие" до "Бумеранга": громогласни старт, бешумна кочница

У априлу 2023. године, изведена је спектакуларна акција "Блацк Тие 2", када је ухапшено 23 особе због наводне повезаности с нарко-босом Едином Гачанином, који се налази и на црној листи САД-а.

Тада су у притвору завршили Аднан Смајловић, Аида Халаћ и Санчез Јукић, али већ након пола године сви су пуштени.

Оптужнице још нема, а истрага и даље "траје", док се десетине осумњичених бране са слободе.

Слична судбина задесила је и акцију "Бумеранг", у којој је ухапшен Адмир Арнаутовић звани Шмрк.

Он је био у притвору чак девет мјесеци, но оптужница није подигнута ни против њега, ни против његових сарадника, иако се наводило да су преко Скy апликације организовали шверц кокаина из Јужне Америке.

Шмрк и сарадници су користили псеудониме Бендјамин, Роцк и Брзи, а путем шифрованих порука наводно договарали количине, цијене и транспорт.

Данас — тишина.

Није подигнута ни оптужница против сарајевског адвоката Златка Ибришимовића, који је такође користио Скy, као ни против његовог колеге, бившег Шмрковог браниоца.

Поруке о изборима — ником ништа

Посебно забрињава недостатак реакције на поруке Едина Гачанина, у којима се експлицитно спомињу особе наводно повезане с изборним процесима:

"Имамо своје људе у ЦИК-у", писало је у једној од шифрованих порука. Иако су ови наводи озбиљан удар на интегритет изборног система, до данас није подигнута ниједна оптужница нити отворена озбиљна истрага.

"Овердосе" и "Балкански картел" у запећку

У предметима "Овердосе 1" и "Овердосе 2", у којима су ухапшени чланови породице Карић (Амер и Дино), још нема оптужница. Исто важи и за десетине других ухапшених током акција, иако су сви користили Скy апликацију.

Што се тиче "Балканског картела", групе која је наводно увозила кокаин из Јужне Америке и дистрибуирала га широм Европе, па и на Балкану, оптужница нема.

Почетком ове године, СИПА је ухапсила Здравка Шагоља, бившег генерала ХВО-а, а у Србији је ухапшено осам особа укључујући Борислава Плавшића, који се крио у Лакташима.

Група је осумњичена за шверц чак 500 килограма кокаина из Еквадора у луку Плоче. У притвору су, а на оптужницу се чека.

У доказима које посједује Тужилаштво наводе се и друга имена, укључујући Бранислава Зеленику (тренутно у бјекству), Драгана Микића, Уроша Колаковића, Срђана Јездимира, Немању Брашњовића, те чак једног цариника из Хрватске, Зорана Ерјауа.

Међутим, ни ту нема формалног поступка пред Судом БиХ.

Акција "Кум" и обећања без краја

Прошле године у фебруару, ухапшен је Фикрет Кајевић у акцији "Кум", због сумње на организовани криминал и међународно кријумчарење дрога.

Ни ту нема оптужнице, иако је кориштен Скy за комуникацију.

Шта је с истрагама против правосудних функционера?

Тужилаштво БиХ је у неколико наврата најављивало истраге против носилаца правосудних функција који су наводно такође користили Скy. Међутим, од тада је завладала гробна тишина — нема ни оптужница ни званичних информација.

Ко кочи, и зашто?

Од стотина страница препискâ, хиљада заплијењених порука и спектакуларних хапшења, остали су само наслови из прошлости.

Умјесто системског удара на организовани криминал, јавност свједочи замирању истрага и сумњивом затишју.

Да ли је ријеч о политичким притисцима, недостатку доказа или о свјесном одуговлачењу?

Јесу ли поједини предмети заустављени по нечијем налогу или су се сви планови једноставно урушили под тежином властитих обећања?

(Етто.ба)

Коментари / 0

Оставите коментар