Рудник сребра у БиХ продаје се за милијарду долара?
Потврда из Адриатиц Металса да је у разговорима о продаји цјелокупног дионичког капитала канадској фирми Дундее Прециоус Металс одјекнула је као бомба.
Босна и Херцеговина 27.05.2025 | 21:04
Након што је успио пројекат у Варешу поставити на ноге и развити производњу Адриатиц Металс спреман је своје послове предати канадској рударској компанији која послује и у Србији.
Разговори, о којима је први извијестио Скy Неwс, процијењују Адриатиц Металс на око 700 милиона фунти (935 милиона долара), према неименованим банкарским изворима које цитира тај лист.
Дундее има рок до 17. јуна да преда службену понуду или одустане, саопштено је.
Адриатиц Металс саопштио је да је Дундееју одобрио ограничени приступ дубинскиој анализи. Ако се договор склопи, Дундее би преузео рудник сребра и цинка Вареш, који је тренутно водећа Адриатицова операција.
Компанија такође унапређује пројект цинка и сребра Рашка у Србији, с циљем оживљавања два рудника која су у прошлости производила.
Дундее је такође потврдио расправе у паралелном саопштењу, напомињући да објава није представљала чврсту намјеру давања понуде према Закону о преузимању УК-а, нити је Дундееју наметнула било какву обавезу да то учини.
Дионице Адриатица порасле су готово 30% након обављивања вијести, подижући тржишну вриједност компаније на готово 790 милиона фунти (1 милијарду долара).
Након објаве информације Голдман Сацхс Гроуп, Инц. прилагодио је своје удјеле у Адриатиц Металсу. Промјена одражава благи пад укупног постотка гласачких права ове глобалне банке, што може утицати на њен утјецај на одлуке компаније и одражава текуће стратешке финансијске прилагодбе.
Зашто се Адриатиц Металс одлучио на продају?
Једно од логичних објашњења јесте да се у раној фази настоји капитализовати инвестиција за дионичаре и улагаче, јер би продајом пуно више зарадили у односу на уложено, поготово у вријеме када су цијене метала на свјетском тржишту изузетно високе.
До сада се баратало цифром да је у варешки рудник уложено око 450 милиона КМ, што значи да би се продајом остварила добра зарада.
Треба напоменути и да се компанија суочава са приговорима еко активиста, али и са проблемима око експлоатације дозволе, односно одлуке Владе ФБиХ о пренамјени шумског земљишта, што потпада под државну имовину, феномен још неријешен у Босни и Херцеговини.
Упркос свему компанија је покренула производњу концентрата, пројект је однедавно почео доносити новац, а посао је добило више од 500 радника.
Очигледно да је одлука о могућој продаји резултат пажљиве процјене свих околности везаних за пословне активности компаније и даље перспективе пројекта.
Треба истаћи да одлука долази у тренутку све веће већег интересовања рударских компанија за улагања у региону, посебно у БиХ и Србију, подсјећа Индикатор.
Само 80-ак километара источно од Адриатицовог посједа налази се пројект Виогор Заник компаније Терра Балцаница Ресоурцес.
Ова компанија је још увијек у раној фази, али је доказала полиметалну минерализацију са сребром и цинком, као и златом и бакром, такође дјелимично изузетно високе вриједности стратешког минерала антимона, који је недавно доживио праву експлозију цијена. Компанија започиње с новим програмом бушења.
Ту су и пројекти компаније Лyкос Металс која врши истраживања на више локација широм БиХ ( Добој, Језеро, Чајниче). Такође, канадски Левиатхан Голд у фебруару ове године преузео је Фоча Металс, стичући 100% удјела у пројекту Фоча.
Овај пројект, смјештен у врло перспективној области минерала, покрива више од 100 квадратних километара и укључује значајна налазишта сребра и обичних метала.
(Индикатор.ба) Фото: Адриатиц Металс
Коментари / 10
Оставите коментарлудило
27.05.2025 23:27Како било који политичар може да продаје рудно и свако друго богаство своје земље???
ОДГОВОРИТЕРе
28.05.2025 14:47Може! За то се ратовало, а не због вјере и свега онога што су раји представили. И данас је Тито који је то забранио ,,највећи непријетељ Срба, Муслимана, Хрвата..", јер још се пласе те идеје. Ајмо сад, ко је висе сиротиње побио у оном хаосу, ко је крив. Одговор вам је горе.
ипе
27.05.2025 23:35Може се и "паметно" рударити и експалтисати.Озбиљни људи,озбиљне инвестиције у трајања од 30 година,експлотације.500 породица има до пензије посао.Али нема са "дивљом" експлотацијом напредка за ту средину.
ОДГОВОРИТЕлола
28.05.2025 11:34Наравно да може, само за то треба знање и повјерење банака. Како мислиш ово друго провести код нас? Наши левати су преварили пола свијета и свој народ, па ко би њима дао 500 милиона да почну копат рудник? Бивше комуњаре, који су данас националисти, не разумију основе капитализма ни како он правилно функционира. Они виде и воде опћине, кантоне и ентитете ко локални гранап.
Дрекавац
28.05.2025 01:42Једину корист имају странци, који међусобно гледају ко ће кога превеслати. Неко из власти је то клот продао за пола милијарде и од тог тренутка је то приватна својина. Можемо само гледати и то је све. Ко зна шта се у овом тренутку продаје за милијарду, а за пар година ћемо сазнати како се препродаје за 3 милијарде. Е, то је она фраза "стране инвестиције".
ОДГОВОРИТЕРе
28.05.2025 09:19Дрекавац кад си тако паметан,што то не рече овим домаћим баксузима ,не продајете него сами да копамо,или што ти не покрену све то. Имаће странци користи! Јашта ће нег ,кад ми ни купус више не знамо укиселит
борац
28.05.2025 04:43У Босни је све на добосу.Залосно.
ОДГОВОРИТЕИзвлацили су
28.05.2025 10:14Одувјек са ових простора на Запад сходно могуцностима у датом времену.Нпр.95% злата су однијели окупатори а не краљ себи и касније се талили и оyимали измедју себе,и италијани су из СА однијели тоне које су биле у СА у тадасњој бивсој заједницко дрзави...
ОДГОВОРИТЕМАДЗАР
28.05.2025 12:17Варес као слабо развијена опстина је добар просперитет дозивио кроз руднике и Адриатиц, 500 упослених је у руднику,мимо осталих бенефита. За Варес и становнике Вареса лијепа прица.
ОДГОВОРИТЕСВЕ РАСПРОДАСЕ
28.05.2025 13:14ОД ЛАЗНОГ И ВЕЛИКОГ СРПСТВА ОСТАЛА ЈЕ ПЉАЦКА КОЈА ТРАЈЕ ОД 1992,ПРОДАЈА КРАЈИНЕ И КОСОВА, А САДА И СВЕОПСТА РАСПРОДАЈА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ.
ОДГОВОРИТЕ