Да ли ће БиХ имати користи од одгађања америчких царина?
Доналд Трамп, предсједник Сједињених Америчких Држава, изјавио је да се планиране царине од 50 одсто на робу из Европске уније одгађају.
Босна и Херцеговина 26.05.2025 | 21:42
Он је навео да су царине требале да ступе на снагу 1. јуна, те да су помјерене на 9. јул, чиме се отвара простор за интензивирање трговинских преговора између САД и ЕУ.
Трамп је то одлучио након телефонског разговора са Урсулом фон дер Лајен, предсједницом Европске комисије, која је затражила додатно вријеме за озбиљне трговинске разговоре.
"Привилегија ми је омогућити ову одгоду, а обје стране су спремне на брзо покретање преговора", рекао је Трамп.
Подсјећамо, он је претходно најавио увођење царина на широк спектар европских производа, укључујући аутомобиле и алуминијум, као дио своје политике "реципрочних царина" које су најављене у априлу.
Фон дер Лајенова је истакла да је ЕУ спремна брзо и одлучно приступити преговорима.
Разлике у ставовима и даље су присутне, али до 9. јула има времена да се постигне договор како царине не би заживјеле.
Имајући у виду да Босна и Херцеговина око 70 одсто својих производа извози у земље Европске уније, питали смо економисте да ли је одгађање санкција добро и за нас у смислу да неће доћи до смањења потражње у неким дјелатностима.
Предраг Млинаревић, професор на Економском факултету Универзитета у Источном Сарајеву, рекао је за "Независне новине" да је одлука о одгађању примјене царина од стране САД на робу из ЕУ добра вијест како за саму ЕУ, тако и за земље чији је кључно извозно тржиште европско.
"То важи и за БиХ, која преко 70% свог извоза пласира у ЕУ. Посебно је важно што ће одгода царина омогућити несметан извоз европске аутомобилске и машинске индустрије у чије ланце снабдијевања су укључени извозници из БиХ. Исто тако одгода примјене царина ће погодовати намјенској индустрији из БиХ која извози директно у САД", рекао је Млинаревић.
Економиста Игор Гавран сматра да, прије свега, ова неуротична политика најава повећања царина до апсурдног нивоа па онда одгоде или промјене стопа су више тема за психијатрију него за економију.
"Наравно да би било добро за БиХ да се све царине према ЕУ врате на ниво прије икаквог повећавања, али за свјетску економију, а дугорочно и нашу је најважније да ово насиље над цијелим свијетом и економска агресија САД буде одбијена без попуштања и да једноставно остатак свијета појача узајамну сарадњу да надокнади евентуални губитак америчког тржишта. Неприхватљиво је да цијели свијет као амерички робови чекају шта ће сутра њиховом предсједнику да падне на памет и томе се прилагођавају", истакао је Гавран.
Додао је да је најбоље рачунати на најгори сценарио с те стране и једноставно то покушавати компенЗОВАТИ са другим државама и јачањем унутрашњег тржишта.
"И нама је свеједно хоће ли ЕУ извозити у САД или негдје друго или чак више продавати на властитом тржишту све док тражња за нашом робом постоји", нагласио је Гавран.
(Независне) Фото: АП
Коментари / 2
Оставите коментарБИХ није у ЕУ
27.05.2025 01:42Како реце наведи господин, подоват це, али засто он спомиње Босну везану за ЕУ, оно сто извозимо за УСА це имати таxе, договор ова власт никад неце направити, јер нису способни ни сједницу одрзати
ОДГОВОРИТЕМирослав
27.05.2025 15:12Колико ми то извеземо робе у ЕУ, колико је то у парама? Ако извозимо извозимо сировине, дрво, руде. Мозда јос понеки сараф, и то је то. Тако да нас ниста не угрозавају Трампове царине. Увозимо огромно, углавном робу сумљивог квакитета, или припремљену робу посебно за дрзаве као сто је наса. А наси увозници за ту неквалитетну робу нас деру са ценама. То сто продају нама, на западу би било забрањено продавати. А ми ко ми ленцуге, па увозимо воце, поврце, фласирану воду, месо, и све оно сто би на западу побацали.
ОДГОВОРИТЕ