Секретар њемачке владе: Треба наставити санкције Додику
Њемачка мора наставити политику санкција против Милорада Додика, предсједника Републике Српске јер жели подијелити БиХ, рекао је Гинтер Кирхбаум, државни секретар Владе Њемачке на расправи у Бундестагу о продужењу ангажовања наоружаних њемачких војника у мисији ЕУФОР Алтхеа у БиХ.
Република Српска 22.05.2025 | 13:28
Позвавши Бундестаг да усвоји продужење мандата, он је рекао да је то важно за стабилност Европе и региона, а подсјетио је и на министрицу Ану Лирман, која је, како је рекао, путовала у БиХ, а у РС јој је запријећено насиљем.
Истакао је да Њемачка подржава европски пут БиХ, али да су потребне реформе да до тога дође, не због Брисела или Берина, већ због људи који у БиХ живе.
Како тврди, Дејтонски споразум је био добро рјешење јер је зауставио рат, али да је продубио подјеле у БиХ, које, како тврди, онемогућавају једнака политичка права Јеврејима и Ромима.
"И данас имамо школа у БиХ у којима ученици могу да присуствују настави у зависности од тога којем ентитету припадају", рекао је он, вјероватно се реферишући на "двије школе под једним кровом", с тим да је очигледно погријешио кад је рекао да се ученици дијеле по томе из којег ентитета долазе, умјесто да се дијеле по националности.
У свом говору, он се негативно изразио не само према Додику, већ и према РС.
"Ситуација је јако фрагилна јер тамо постоји неки Милорад Додик који с својом пратњом у Републици Српској, како се већ зове, проводи политику подјеле БиХ", устврдио је он.
Ана Ратерд, представница АфД-а, је рекла да БиХ није суверена држава јер њом управља неименовани и неизабрани странац, њемачки држављанин Кристијан Шмит, који, како тврди, никад није добио легитимацију унутар БиХ, а у стању је да доноси или укида законе или смјењује изабране функционере и уклања демократски донесене одлуке.
Како је истакла, по узору на Чехословачку, требало би размислити о подјели БиХ у складу с поштовањем суверене воље сваког од народа, те је нагласила да управљање извана, и ангажовање њемачких војника, не може ситуацију поправити.
Истакла је да су сви у БиХ уједињени у критици против Шмита, а Сеад Нумановић, бх. новинар, назвао га је "најгорим високим представником свих времена". Подсјетила је да му је Додик 2023. Запријетио хапшењем ако ступи на тло РС.
Нагласила је да Дејтон није успосавио дугорочно одрживо стање мира, а да спољнополитички не може да дјелујем, те да је држава потпуно паралисана.
Нилс Шмид, парламентарни државни секретар за одбрану, је рекао да је прво мисија НАТО а онда након ње и мисија ЕУ ЕУФОР Алтхеа доприњела томе да се након рата, који је однио сто хиљада живота, није дошло до повратка оружаних сукоба. Објаснивши како ЕУФОР Алтхеа функционише, он је нагласио да је у БиХ тренутно ангажовано 35 од максимално 50 њемачких војника, који раде у два тима за посматрање, главном штабу у Сарајеву и у оквиру санитетске јединице.
Рекао је да је највећа пријетња БиХ "сецесионистичка политика Милорада Додика", и да је зато даље војно присуство ЕУФОР-а нужно наставити. Он улогу ЕУФОР-а види у призми подршке путу БиХ ка ЕУ, те је додао да влада Њемачке помаже у томе.
Борис Мијатовић из Зелених је рекао да је Додик осуђен на затворску казну због сецесионистичке политике, али да није ухапшен јер службе у Бањалуци избјегавају његово хапшење, те да се Додик налази у бијегу.
Додао је да западни Балкан не може више дачека, а од новог министра спољних послова затражио је јасан став Владе о политици проширења. Према његовим ријечима, продужетак боравка њемачких војника у БиХ важно је не само да се очува мир и стабилност и, како је рекао, монопол моћи државе, већ и да Њемачка покаже да је спремна да се ангажује у име УН-а, посебно у данашњем геополитичком контексту да се обезбиједи мир у европском сусједсту.
Дезире Бекер, из њемачке Љевице, критиковала је Александра Вучића, предсједника Србије да пружа подршку Додику и његовим активностима а Шмита да ради за сопствене интересе. Тврди да је Шмит измијенио Устав на дан избора што је угрозило стабилност БИиХ. Подсјетила је да Мађарска у ЕУФОР-у има свој континент која је, како тврди, послала специјалне снаге у Бањалуку да помогну Додику.
Петер Бејер, из владајућег ЦДУ/ЦСУ, оптужио је Русију да има централну улогу у дестабилизацији земље.
"Кремљ утиче на земљу директно, на различитим нивоима, политички, привредно, али и пропагандистички. Онај ко још не види дестабилизацију западног Балкана коју је покренула руска агресија, тај не види реалност у геоплитичкој призми", рекао је он.
Тврди да Русија дјелује како би ослабила ЕУ, а посебно код земаља кандидата за чланство које, како наглашава, немају довољно утемељене демократске структуре.
"Западни Балкан за њих нуди отворена врата и зато је ЕУФОР Алтхеа не само регионални фактор стабилности већ и главна препрека за ширење ауторитарних интересних зона у нашем региону", нагласио је он, и додао да је одговорност њемачке владе да мандат њемачких војника у земљи продужи.
Јорг Цирвес, из АфД-а, је рекао да је као њемачки војник обављао дужност у том региону, и истиче да ни након 30 година војног ангажмана није постигнут прокламовани циљ.
"Политичке институције блокирају етничке подјеле, а дјеловање домаћих снага спречава међународни интервенционизам. Оно што њемачка влада описује као допринос стабилности је статус кво који подржава скупу војну мисију и међународно присуство које делегитимише домаће дјеловање. ЕУФОР се исцрпио, умјесто тога да се мандат ЕУФОР-у рутински продужава, треба пронаћи рјешење које ће омогућити домаћим факторима јер међународно присуство не може замијенити национални суверенитет", рекао је он, због чега, како каже, не треба продужити мандат њемачких војника у овој мисији.
Адис Ахметовић, представник СПД-а, у запаљивом говору који је одржао изнио је неколико проблематичних ствари, а АфД-у је пребацио да неосуђивањем сепаратизма, између осталог "легитимизирају масовна силовања".
У мирнијем дијелу обраћања, нагласио је да се, ако не дође до продужавања мандата ЕУФОР-а доводи у питање суверенитет и територијални интегритет БиХ, и наводи да је продужење мандата важно за мир, стабилност и за европски пут БиХ.
Ралф Еделхојзер из ЦДУ-ЦСУ, је рекао да Њемачка неће нијемо гледати на политичке блокаде, те да су у земљи и даље видљиве посљедице рата, посебно мислећи на етничке тензије.
"Алтхеа неће трајати вјечно, али је у овом тренутку ненадомјестива. Она дјелује, ствара простор за дијалог, и развој западног Балкана. Треба да пошаљемо заједнички сигнал да Европа стоји уз своје сусједе", нагласио је он.
(Независне) Фото: БН
Коментари / 9
Оставите коментарВрцо
22.05.2025 13:37Ја сам за добар приједлог да Милета дамо овим у Румунији без икакве надокнаде,па ја
ОДГОВОРИТЕМеНАГЕР
22.05.2025 13:40Оцигледно да је онај говор "предсједника" у НСРС требало превести и на Њемацки језик
ОДГОВОРИТЕ+
22.05.2025 13:45Тај пут трасирате 30 година. И ДОДИКА ПОДРЖАВАТЕ. А НАШУ ОМЛАДИНУ СТЕ ЗАРОБИЛИ У ЕУ. ОПУСТИЛИ СТЕ ЗАЈЕДНО СВУ Б И Х.
ОДГОВОРИТЕБурле
22.05.2025 13:47Џаба нуди све минерале, које има и које нема.
ОДГОВОРИТЕ//
22.05.2025 13:47Одузима те нам вријеме. ТАКО И КРИМИНАЛАЦ НЕШИЋ СЛАВИ, ЈЕР ЈЕ ПАМЕТНИЈИ ОД ПРАВОСУЂА.
ОДГОВОРИТЕре
22.05.2025 13:49Тако бурле носи заставу РС на реверу сакоа народног, јер си све себи узео и дао својим папцима од РС.
ОДГОВОРИТЕМесар
22.05.2025 14:16... а шта каже возач у њемачкој влади, то ви нама реците.
ОДГОВОРИТЕАло
22.05.2025 14:42Посто сте га ви и довели, ви га рјесавајте, радите с њим ста хоцете, .
ОДГОВОРИТЕЖарко
22.05.2025 14:56Додик је по годинама животе пензионер, само је нама у Републици Српској неки фактор. Треба га пензионисати, по сили закона, а и по зајебу народа.
ОДГОВОРИТЕ