Дипломе скупљају прашину, млади раде на мору у Хрватској
Док им дипломе овдје скупљају прашину, млади људи из Републике Српске љети пуне ресторане и хотеле у Хрватској. Не као гости, него као конобари, собарице, кувари и помоћно особље.
Република Српска 19.05.2025 | 07:40
Раде сезонски, али зараде за годину. Диплома машинског или електро техничара, трговца, али и Пољопривредног или Правног факултета није препрека да се љето проведе у униформи угоститељског радника.
Божана из Бањалуке, дипломирани правник, трећу годину ради сезону у Истри. Мислила је да ће то бити само једно љето и када се у јесен врати, да ће тражити и наћи посао. У Хрватској је радила са сервисерка у једном ресторану. Вратила се у Бањалуци, посао приправника није пронашла.
-Онда сам нашла посао у једном маркету за 1.100 КМ. Дошао је април, ја сам се спаковала и опет отишла. Тада на мјесто рецепционерке. То и данас радим и тренутно немам амбицију да трагам за послом у Бањалуци. Ово ми сада одговара због услова и плате – каже она за Српскаинфо.
Наш саговорник Милан, по занимању пољопривредни техничар, ради као бармен у једном ресторану код Ријеке.
-Никада нисам радио посао у струци, нисам га могао наћи, а жеља ми је била да наставим факултет у Новом Саду, али, ето, није се успјело то реализовати. Конобарио сам, возио комби и на наговор пријатеља отишао да пробам да одрадим сезону. Отишао и трећи пут се враћам – каже он уз осмијех. Помаже својима, а кући, када се врати у октобру, донесе поприличну своту. Мјесечно у Хрватској заради око 1.250 КМ, башкиш може да буде и 250, 300 евра, а радно вријеме се стриктно поштује. Сваки минут прековремено је плаћен. То му даје одређену дозу безбрижност. Ове зиме је одрадио и сезону у Аустрији.
–Сезонски посао ми је најбоља одлука, вјерујте – истиче он.
Било је оних који су једном отишли на сезону. Радо би се вратили, међутим породична ситуација сада је другачија.
Наша саговорница и њен садашњи супруг, она са факултетском дипломом, он машински техничар, 2022. су отишли за Ровињ. Она је радила као хостеса, он је био шанкер. Имали су регуларне радне дозволе, осигурање, два оброка дневно и пристојан смјештај. Радило се у смјенама, са једним слободним даном седмично. Није било лако, али ни неиздрживо.
-Тада смо и путовали, ишли на плажу, у ресторане. Кући смо се вратили са по 5.000 евра. Да нисмо добили дијете, увјерена сам да би се враћали сваке године – искрено каже саговорница.
Угоститељски сектор у Хрватској све више зависи од стране радне снаге. Неки послодавци све више нуде плаћене карте за долазак, награду за лојалност, али и зимске ангажмане за најбоље раднике.
-Не траже диплому, већ да си одговоран и добро радиш свој посао. Код нас плата за преживљавање, а послодавац од тебе тражи пуно ствари, прековремено се подразумијева, неплаћени викенди исто – каже наша саговорница.ж
Након што се сезона заврши, већина ових радника враћа се у Републику Српску. Не да би се запослили, већ да би одморили, потрошили или инвестирали зарађени новац. И тако у круг, до наредне сезоне.
(Српскаинфоа>спан>) Фото: <спан цласс="ЦароуселСлиде-инфоДесцриптион">АП/Дарко Бандицспан>
Коментари / 6
Оставите коментарПане
19.05.2025 08:05Зато код нас раде ови са купљеним приватним дипломама и уништише све као штетоточине. Код нас они који су се редовно школовали не раде, а раде неписмени па зато нам и иде овако. То се посебно односи на државне институције.
ОДГОВОРИТЕРасо
19.05.2025 09:13Какви су нам послодавци и дрзава, а медју њима је спрега јака, добро да је остало иста народа. Сто војска одбрани политицари и назови послодавци унистисе.
Маки
19.05.2025 08:09Овдашња дипломе никоме не трбају. Имамо економиста, менадјера, правника довољно за пола Европе. Медицински, техницки, архитектонски и други факултети нису нигдје примати јер су објективно лосег квалитета. Универзитет у Бана Луци је на неком 5867ом мјесту на шангајској листи универзитета а остали су јос гори. Шта ми онда моземо оцекивати са оваквим школством???
ОДГОВОРИТЕМики
19.05.2025 08:47Овдје је најперспективнија привредна грана србовање, ко је у то уложио, сад добро живи. Али није касно, вриједност дионица и даље расте
ОДГОВОРИТЕИстина
19.05.2025 09:00Свјетла будућност Републике Српске, Рајко Кузмановиц прима плату у 92. години, Сенатори, савјетници и Министри, директори и наравно армија љубавница.
ОДГОВОРИТЕЈинг јанг
19.05.2025 09:06Млади људи се боре да било ста зараде.То је ок.Све је то у реду док си млад,а вријеме пролази...па када дође вријеме за одлазак у пензију,онда иде чешање по глави...и сам сам у слицној ситуацији био.Радио без пријаве,као добра плата....итд .и онда са 50г. у Њемацку да остварим какву год пензију.
ОДГОВОРИТЕ