Банкарски сектор озбиљно уздрман: Пропале три банке

Банкарски сектор Републике Српске озбиљно је уздрман пропашћу три банке, Бобар Банке, Балкан инвестмент банке и њене правне насљеднице Банке Српске. Државне институције, градови и општине депоновали су милионска средства у банкама за које се унапријед знало да су ризичне. За више од 300 милиона марака новца који је нестао након пропасти банака, ни деценију касније, нико није одговарао. 

Република Српска 18.05.2025 | 20:02
Банкарски сектор озбиљно уздрман: Пропале три банке

Балкан инвестмент банку тада у власништв Владимира Романова, Влада Републике Српске купује 2013. године. За 30 милиона КМ Република Српска постаје власник 99,95 посто капитала банке. Само четири године касније, банка пропада, а са њом и 170 милиона марака. 

Бобар банку задесила је иста судбина. Након смрти власника Гаврила Бобара 2014. године банка у року од само неколико мјесеци пропада, а са њом и 145 милиона марака. Тужилаштво БиХ подигло је оптужницу против 16 особа, укључујући и тадашњу директорицу Агенције за банкарство Републике Српске Славицу Ињац. Сви редом су ослобођени одговорности. 

„Када бисте ви погледали сада шта све банка мора испуњавати од сигурносних механизама како се то не би десило, у неком оптималном животу да се то све поштује банке не би могле пропасти. То је морао бити неки фактор са стране, у овом случају тадашњих, а и садашњих власти које су омогућиле да се не поштују сигурности механизми који се тичу одређених критеријума које банке морају да поштују“, каже Јелена Тривић, предсједница Народног фронта. 

Агенција за осигурање депозита након пропасти банака исплатила је све депозите физичким и правним лицима до 50 хиљада марака. Сви који су у банкама имали износе преко 50 хиљада марака, изгубили су новац.     

„Видели смо да су тамо значајна средства имала јавна предузећа, општине и фондови. То је велики губитак. Оно што мени није јасно да контрола која је морала да буде правовремена није реаговала када је видела да има јако много пласмана, а нема наплата, односно поврата“, каже економиста Зоран Павловић. 

Инвестиционо развојна банка Републике Српске пропашћу Бобар Банке изгубила је преко 40 милиона марака кроз акције, депозите и кредите који су пласирани. Скоро дупло већи износ, око 75 милиона КМ ИРБ изгубила је пропашћу Банке Српске.      

„То је једна у низу афера које су коштале грађане Републике Српске стотине милиона КМ, а која није добила свој судски епилог. Нико није одговарао, а једино што знамо јесте да је 170 милиона депозита углавном јавног новца пропало кроз Банку Српске и неких 130 милиона кроз Бобар Банку. Скоро 300 милиона марака народног новца је остао заробљен“,  објашњава Бранислав Бореновић, посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ. 

До 2013. године судови су сами одлучивали у којим банкама ће имати отворене рачуне. Међутим, тада Влада Републике Српске преузима Банку Српске и наређује судовима да код ње отворе рачуне и пребаце све депозите. Пропашћу банке на тај начин нестало је око 15 милиона марака. 

„Тамо гдје институције држе своје рачуне, гдје институције држе своје рачуне, то би требало да грађанима улије повјерење да и они тамо отварају рачуне и да послују преко тих домаћих банака. Тако је и било, поготово у случају Бобар Банке која је била изузетно популарна банка за пословање и за грађане и за привреду. Нажалост, када се догодило то што се догодило, најлакше је било свалити сав терет и одговорност на власника који је преминуо, јер више није био међу живима, а грађани и привреда су изгубили огромне суме свог новца“, каже Мирјана Орашанин,  посланик СДС-а у НСРС. 

Власт СНСД-а ниже финансијске афере једну за другом. Стотине милиона марака нестају под окриљем власти којој је пљачка једини мотив. СНСД и његови приљепци неће стати у намјери да у потпуности опустоше Републику Српске и зато им се што прије мора стати у крај, закључује Орашанин. 

(БН) Фото: Илустрација

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Доwн

18.05.2025 20:40

Ради Милораде шта хоћеш. Узимај колико хоћеш. РС је твоје власништво, а и поданици срби.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Алан Форд

18.05.2025 20:41

Додик удара на државу покушавајући да сломи банкарски сектор и још нема утицаја у Централној банци па покушава и ту да направи срање.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Будала као и ти

18.05.2025 20:43

То су они из политичког Сарајева криви

ОДГОВОРИТЕ
Name

Гп

18.05.2025 20:44

Цијела република је таква. Ризицна непоуздана и на климавим ногама

ОДГОВОРИТЕ
Name

А, КО ЈЕ КРИВ?

18.05.2025 21:05

КО?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Краљевић Марко

18.05.2025 21:25

То су сигурно сдесовци узели

ОДГОВОРИТЕ
Name

Qqq

18.05.2025 21:37

Сад се ви сјетили краду нас 30 година. ИТ тако редом.

ОДГОВОРИТЕ