Potpuno uništavanje ERS-a put ka lakšoj privatizaciji
Elektroprivreda Srpske nastavlja sa finansijskim dubiozama. Ovaj put idu u nabavku novog softvera vrijednog oko 26 miliona KM.
Republika Srpska 17.05.2025 | 21:26
Razlog za to je što su bili primorani da obustave rad sa sistemom SAP zbog američkih sankcija Prointeru preko kojeg su i nabavili taj program i platili ga 40 miliona KM. Mogu li ovi troškovi izazvati neke posljedice u poslovanju ERS-a?
Elektroprivreda je zbog novog softvera čak izmijenila plan javnih nabavki za ovu godinu u koje je uvrštena kupovina softverskog sistema za podršku poslovnim procesima.
Prema nezvaničnim informacijama, novi softver će se nabaviti od kompanije Dwelt koju je osnovao Stefan Krneta, zet Ranka Škrbića bivšeg ministra zdravlja i dekana Medicinskog fakulteta u Banjaluci.
Da se napušta informacioni sistem SAP priznali su i iz Elektroprivrede Srpske.
„Donesena je strateška odluka da se krene u razvoj vlastitog softverskog rješenja sa programskim modulima koje će podržavati poslovne procese prethodnog sistema. Ostvariće se uštede jer će, za razliku od SAP sistema gdje je održavanje bio trošak, naši stručnjaci sami održavati softver.
Do sada su sredstva za održavanje softvera odlazila van Republike Srpske, i to za rješenja čiji nismo vlasnici. Naš cilj je da taj novac zadržimo u Republici Srpskoj angažovanjem vlastitih kadrova iz sistema ERS-a, te da postanemo vlasnici softverskog rješenja, uključujući i izvorni kod“, saopšteno je iz ERS-a portalu capital.ba.
Nakon ovog saopštenja, dan kasnije, slično smo čuli i od direktora Elektroprivrede Luke Petrovića koji je gostujući na Herceg televiziji rekao da ih je Vlada upozorila u novembru prošle godine da moraju vršiti racionalizaciju troškova jer se za sistem SAP godišnje izdvajalo od 4 do 7 miliona KM.
Zato se, kako kaže Petrović, došlo do ideje o softveru čiji vlasnik bi bio ERS ali ne pominje se da je stari sistem napušten zbog američkih sankcija.
Ipak, i domaće košta, pa će se za novi softver izdvojiti oko 26 miliona KM. Upravo na ovakvu vrstu trošenja novca i netransparentno poslovanje javnih preduzeća SDS godinama upozorava.
„Ja stičem utisak da ovo što radi vlast da imaju strateški cilj da Republika Srpska i sva njena preduzeća bankrotiraju i da nas sve isele odavde jer zakone koje usvajaju su toliko neodgovorni. Ova zemlja ova naša Republika Srpska je neodgovornom politikom dovela do toga kao što je raskidanje ugovora sa firmom od 40 miliona KM to postala svakodnevnica do kad će to da bude zavisi od nas samih jer ovo je put koji vodi u nestanak prije svega u bankrot i kasnije u privatizaciju svih javnih preduzeća kao što je ERS, Šume itd“, kaže Ognjen Bodiroga, šef poslaničkog kluba SDS-a u NS RS.
Programi poput SAP-a razvijaju se decenijama i na njima radi armija programera. Prelazak na domaće rješenje koje nije ispitano može da ugrozi brojne poslovne procese, od isplate plata, prodaje, proizvodnje, do logistike i automatizacije. Ako se tome dodaju i finansijski izdaci, dovodi se u pitanje nastavak poslovanja Elektroprivrede, kažu u opoziciji.
„ERS je zlatna koka koja je očerupana i još par komada perja može da se skine i to skidaju oni koji su je do sad očerupali luka petrović sa Prointerom iza kojeg je stajao kao nekakv savjetnik Igor Dodik.
Nemaju para za remont, da plate dug prema slovencima, zadužuju se, nemaju tekuću likvidnost, ERS čak ne plaća ni dobavljače koji su im dali struju, kad je bila teška situacija, ne mogu da plate tu struju koju su platili na spoljnem tržištu sad to sve ide preko tužbi što donosi dodatne troškove, a istovremeno se prebacuje desetine miliona KM, nijedan neprijatelj okupator to ne bi radio Srpskoj“, smatra Nebojša Vukanović, šef poslaničko kluba Lista za pravdu i red.
Pored nabavke novog softvera, Elektroprivreda se zadužila za novih 25 miliona KM, a za ovaj kredit platiće kamatu od 4,9 miliona KM.
Vlada Srpske je prošli mjesec dala zeleno svjetlo i garancije direktoru ERS-a Luki Petroviću za zaduženje u ukupnom iznosu od 60 miliona KM. I tu nije kraj zaduženjima.
U proteklih nekoliko mjeseci, ERS se zadužio kod banaka za 112 miliona KM. Kad se tome doda i najava da će termoelektrane u Ugljeviku i Gacku, koje proizvode 65 odsto struje, od 24. maja do 5.juna biti van pogona i da ćemo u tom periodu uvoziti struju, pitanje je kako će se to odraziti na krajnjeg potrošača.
Takođe, imamo i najavu da je Pavgord grupacija spremna da od Elektroprivrede otkupi dugovanja na osnovu arbirtražnih sporova što samo potvrđuje, kako sve više preovladava mišljenje, da je ovo preduzeće dovedeno do toga da lakše pređe u ruke privatnih moćnika.
(BN)
Komentari / 1
Ostavite komentarBL
17.05.2025 21:40Je.... vas više softveri, pa koliko ste ih promijenili, nikad kraja uzimanju para preko toga, a nikad nećete biti vlasnici softvera kao što niste bili ni do sad! Pričate priče!
ODGOVORITE