BiH jedina zemlja u Evropi ne planira ukidanje PDV na investiciono zlato

Predstavnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Admir Čavalić (SBiH) inicirao je ukidanje carine i PDV-a na investicione plemenite metale.

Bosna i Hercegovina 03.05.2025 | 15:52
BiH jedina zemlja u Evropi ne planira ukidanje PDV na investiciono zlato

Inicijativu je podnio Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine, odnosno Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) Bosne i Hercegovine, kao instanci odgovornoj za carine i PDV.

Tom prilikom je obrazložio zašto smatra da bi investicioni plemeniti metali trebali biti oslobođeni dažbina.

“U Bosni i Hercegovini praktično ne postoji razvijeno tržište investicionog plemenitog metala zbog visokog poreza. Cijena zlata u startu je bitno viša nego u Evropskoj uniji, budući da se na svaki investicijski proizvod od zlata i srebra plaća PDV”, istakao je, između ostalog, Čavalić.

Direktor UIO Zoran Tegeltija mu je odgovorio na inicijativu, istakavši da se ne razmatra ukidanje dažbina na investicione plemenite metale. Naveo je razlog zašto je to tako.

“Posebno imajući u vidu trenutnu ekonomsku situaciju, kako u Bosni i Hercegovini, tako i na globalnom nivou, kada usljed inflatornih kretanja dolazi do značajnog rasta cijena osnovnih životnih namirnica.

Samim tim, smatramo da bi usvajanje predmetne zastupničke inicijative, u datim ekonomskim uslovima (i pored svih drugih razloga), imalo negativan odjek u javnosti, imajući u vidu da je trenutno u velikoj mjeri opala finansijska moć značajnog dijela stanovništva u Bosni i Hercegovini”, naveo je Tegeltija u svom odgovoru.

Pojedini ekonomisti smatraju da je nerazvijenost tržišta investicionih plemenitih metala jedan od razloga rasta cijena nekretnina u Bosni i Hercegovini.

Naime, građani zbog nerazvijenosti tog tržišta investiraju u nekretnine, što uzrokuje njihovo poskupljenje.

Pojedini ekonomisti smatraju da je nerazvijenost tržišta investicionih plemenitih metala jedan od razloga rasta cijena nekretnina u Bosni i Hercegovini.

Naime, građani zbog nerazvijenosti tog tržišta investiraju u nekretnine, što uzrokuje njihovo poskupljenje.

Investiciono zlato – zlatne poluge i zlatnici koji ispunjavaju određene kriterijume čistoće i standarda, u većini evropskih zemalja, naročito članicama Evropske unije, oslobođeno je plaćanja poreza na dodatu vrednost.

(Klix)  Foto:BN 

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

Kada bagra

03.05.2025 16:07

nije mogla da ukine PDV na lijekova i hranu, kako ći na zlato?

ODGOVORITE
Name

Tomo

03.05.2025 16:15

Nasi Samo prodaju neznaju ništa kupiti

ODGOVORITE
Name

Tito

03.05.2025 16:19

Pa fora je ako se ukine pdv na investiciono zlato...firme bi kupovale zlato i ne bi drzali visak novca u bankama,a u tom slucaju njegovi drugari bi ostali kratkih rukava..tj banka bi propala...tako da...privatna drzava nastavlja sa radom..ko se snadje pjeva ..ostatak duva

ODGOVORITE
Name

Zoka

03.05.2025 16:47

Opet zaboravljate onicnog geađanina niko od sirotinje ne pomišlj da kupuje zlato a hranu i ljekove svi troše na to ukinuti ili umanjiti PDV

ODGOVORITE
Name

Direkt

03.05.2025 17:32

Čini mi se da službenici UIO ne razumiju prirodu investicionog zlata. Naime, baš zato što je ekonomska moć stanovništva opala, bilo bi dobro i logično kada bi i mi, kao sav evropski svijet, mogli da kupimo investiciono zlato, po normalnim uslovima, kako bismo se zaštitili od pada ekonomske moći. To i jeste smisao investicionog zlata. Drugo su zlatni lanci, zlatne narukvice i drugi zlatni nakit. To nije investiciono (čisto) zlato, te stoga, takvo zlato nije oslobođeno uvoznih dažbina ni u Evropi, dok investiciono zlato (poluge i dukati) jeste, osim kod nas, očigledno. Zato treba praviti razliku između investicionog zlata i zlatnog nakita, pošto investiciono zlato služi primarno za ulaganje tj. za čuvanje vrijednosti novca od inflacije (u sefovima banaka ili "na tavanu", kako ko voli), dok zlatni nakit primarno služi za takoreći pokazivanje. Kada bi i naša država ukinula dažbine na uvoz investicionog zlata, to nebi izazvalo bijes kod naroda, već olakšanje, s obzirom da i naš narod već uveliko kupuje investiciono zlato, samo što ga on drži u sefovima u inostranstvu, dok oni koji se odluče na uvoz, ne prijave ga na carini. I u jednom i drugom slučaju razlog su (visoke) dažbine na uvoz, zbog čega je na gubitku država, jer nema uvid u to koliko je razvijeno tržište investicionog zlata kod nas, a i naša privreda je na gubitku, s obzirom da svugdje u Evropi postoje mjenjačnice investicionog zlata, dok kod nas nijedna.

ODGOVORITE
Name

Direkt

03.05.2025 17:32

Razlog zašto kod nas nema takvog tipa biznisa leži upravo u uvoznim taksama, zbog čega ljudi kupuju takvo zlato u inostranstvu, tako da je, slobodno se može reći, harač na investiciono zlato, šteta i po narod i po ekonomiju, s obzirom da je poslije regulacije banaka, mikrokreditnih društava i organizacija, osiguravajućih društava, kriptomjenjačnica itd. sljedeća velika ekonomska stvar je regulacija investicionog zlata, kako bi se otvorile nove firme, zaposlili radnici, a narod, umjesto odlaska u Beograd, Zagreb, Beč itd., mogao bi da uštedi i na uvoznim dažbinama i na gorivu. Gospodo iz UIO, ukinite takse na uvoz investicionog zlata.

ODGOVORITE
Name

mislim

03.05.2025 19:54

U svemu smo nakgori.

ODGOVORITE