Седам кључних тачака споразума Украјине и Америке

Сједињене Америчке Државе и Украјина потписале су споразум којим Вашингтон добија приступ дијелу природних ресурса ратом разорене земље.

Свијет 01.05.2025 | 20:39
Седам кључних тачака споразума Украјине и Америке

Споразум, који се мјесецима припремао, успоставља инвестициони фонд за обнову, за који Украјина вјерује да ће учврстити америчку подршку у трећој години отпора Русији.

ББЦ је имао увид у нацрт споразума, али не и у његову коначну верзију. На основу тог нацрта и изјава из Кијева и Вашингтона, ово је седам кључних тачака:

1. Украјина неће морати да враћа никакав дуг САД-у

Амерички предсједник Доналд Трамп раније је тражио да Украјина врати 350 милијарди долара, колико, према његовим тврдњама, износи америчка војна и финансијска помоћ од почетка рата. Украјински предсједник Володимир Зеленски тај је захтјев одбио.

Међутим, Вашингтон је, изгледа, попустио. Украјински премијер Денис Шмигал изјавио је да споразум не предвиђа никакву обавезу отплате наводног “дуга”.

Трамп је споразум ипак представио као побједу за своју страну, рекавши да ће САД “у теорији добити знатно више“ него што је претходна администрација уложила у помоћ Украјини.

2. САД користи оштрији тон према Русији

Америчка администрација употребила је знатно оштрији језик него што је то досад био случај у изјавама Трампове владе.

У саопштењу америчког министарства финансија наводи се да је ријеч о “руској тоталној инвазији” те се додаје: “Ниједна држава ни појединац који је финансирао или снабдијевао руску ратну машинерију неће имати користи од обнове Украјине.“

Тај ће тон вјероватно охрабрити Кијев, који је у преговорима између Москве и Вашингтона инсистирао на већем притиску према Русији.

3. Споразум укључује и пројекте у нафти и гасу

Иако се јавно највише говори о украјинском минералном богатству, споразум укључује и нове пројекте везане за нафту и гас, као и пратећу инфраструктуру.

У свим случајевима власништво над ресурсима остаје украјинско, иако ће САД имати заједнички приступ. То се сматра ублажавањем ранијег украјинског става, јер такви елементи нису били дио првих верзија споразума.

4. Споразум не кочи приступање Украјине Европској унији

Украјина већ годинама тежи чланству у ЕУ, а преговори су формално отворени прошлог јуна.

Постојале су бојазни да би споразум са Вашингтоном могао отежати приступање ЕУ, посебно ако амерички улагачи добију повлашћени статус, с обзиром на то да Украјина већ има стратешко партнерство са Бриселом о сировинама.

Међутим, текст споразума наводи да САД признаје украјинску намјеру да приступи ЕУ и да тај циљ не смије бити доведен у питање овим договором.

Споразум такође предвиђа да, ако Украјина због приступних обавеза буде морала да ревидира услове, САД пристаје да преговара “у доброј вјери”. Кијев је додатно поручио да ће САД подржати и пренос инвестиција и технологије из ЕУ и других држава.

5. Добит се првих десет година реинвестира у Украјину

Према договору, у првих десет година рада фонда за обнову сав остварени профит биће у потпуности реинвестиран у украјинску привреду.

То би могло бити од великог значаја ако се потврди да САД у првих десет година не остварује директну финансијску корист. Украјина очекује да ће сви приходи из фонда бити усмјерени у обнову земље и нове пројекте.

Након тог периода, добит ће се дијелити међу партнерима. Амерички министар финансија Скот Бесент рекао је за Фокс њуз да споразум “америчком народу шаље поруку да имамо прилику да учествујемо, надокнадимо дио трошкова и постанемо партнери у успјеху украјинског народа”.

6. Америчка војна помоћ поново је на столу

Споразум је формулисан тако да се приказује као предуслов за наставак америчке војне помоћи Украјини.

Прва замјеница украјинског премијера Јулија Свириденко, која је отпутовала у Вашингтон како би потписала споразум, изјавила је да он предвиђа нову америчку подршку, укључујући испоруку система противваздушне одбране.

То би могло представљати промјену у Трамповој политици, с обзиром на то да је његова администрација досад заговарала смањење војне помоћи Украјини.

Није познато како ће се споразум одразити на стање на фронту. Москва се за сада није званично огласила.

7. САД се ипак може повући у било ком тренутку

Споразум не садржи чврсте безбједносне гаранције САД-а, што Украјина и европски савезници већ дуго траже од Вашингтона. Трамп је у више наврата показао несклоност обавезивању на војну помоћ истим интензитетом као претходна администрација.

Америчка подршка Украјини у овом је случају условљена искључиво економским компонентама споразума. Због тога и даље постоји извјесна несигурност око трајности америчке посвећености Кијеву.

Зеленски ипак може да слави

С обзиром на то да споразум не укључује отплату дуга, предвиђа десетогодишње реинвестирање добити, не кочи европске интеграције и поново отвара врата америчкој војној помоћи – а све то без формалних уступака Москви према којој Америка заузима оштрији став – у Кијеву заиста имају разлога за задовољство, нарочито у поређењу с ранијим, знатно неповољнијим приједлозима.

(Индеx.хр)  Фото: Тањуг

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Расо

02.05.2025 07:28

Не брине мене то сто нас виде будалетине и највеци изроди нације него ме брине сто је свјетска сцена јос гора. Бозе спаси нас од иваквих лудјака и психопата. Ово води пропасти.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Петар

02.05.2025 07:34

Приватне фирме и фондови из САД ће бити власници некретнина у Украјини, који ће остварену добит реинвестирати поново у Украјину. Украјина ће постати колонија САД, што је 10 пута горе од Минског споразума, јер остају и без територија које Руси држе под својом контролом, као и без милион погинулих и десет милиона избјеглих

ОДГОВОРИТЕ