Грађани огуглали на скупоћу, нико не прича о расту цијена
И док је почетак ове године обиљежио свеопшти бојкот због високих цијена, на полицама су данас појефтињења незнатна. Цијене су за многе и даље високе, али упркос томе, као да су постале "ново нормално" за потрошаче.
Република Српска 23.04.2025 | 07:50
Када се упореде просјечне цијене производа и услуга из јануара и марта, које из мјесеца у мјесец анализира Републички завод за статистику, види се да су цијене многих производа расле.
Тачније, раст цијена забиљежило је скоро 70 производа и услуга, пад око 40, а исте цијене су остале код само њих десетак.
Тако је, на примјер, између осталог, у марту, у односу на јануар, килограм риже појефтинио за само један фенинг, а свињетина без кости за 11 фенинга. Пилећи филети скупљи су за скоро пола марке, као и јунетина с костима.
Неке од ствари које су поскупјеле су и банане, јабуке, парадајз, маслац, маргарин, мед, сок, пешкир, тепих, шерпа, сапун, шампон, па и тоалет-папир, док, између осталог, јефтиније пазаримо млијеко, паприку, мркву, краставце, постељину, машину за веш, таву, пасту за зубе и хигијенске улошке.
Према ријечима Снежане Шешлије, предсједнице Удружења грађана "Толеранцијом против различитости" (ТоПееР) из Добоја, потрошачи на раст цијена више не реагују.
"Ми смо прије неки дан направили кружну анкету, обишли смо пекаре и у три дана разлике су биле отприлике 50 фенинга по производу, а потрошачи то уопште нису ни примијетили. Реакција им је била равна нули.
Нико није ни питао како је пита од кромпира скупља 0,5 КМ. Није то на 10 марака поскупљење, него на 1,2 КМ. Потпуно смо постали равнодушни на то што цијене расту.
Имам утисак да сваки дан расту. Мислим да улазимо у трговачки или цјеновнички хаос и да су се једноставно потрошачи навикли да не могу да приуште све оно што им треба", каже Шешлија за "Независне новине" и додаје да се не поштују ни марже.
Док цијене годинама лагано расту, како каже Муриса Марић, извршна директорица Удружења за заштиту потрошача "Дон" Приједор, грађани купују само оно основно и што им је потребно.
"Увијек смо се чудили када су говорили биће много робе, али не и новца да се купује. Ми смо сада у таквом времену. Милиони производа су у сваком тржном центру, независно од тога да ли се ради о прехрамбеним артиклима или ципелама и обући. Наша платежна моћ диктира куповину.
И колико год поскупљује нешто, ми купујемо само оно што нам треба. То је одраз свега. Дефинитивно се примјећује да ће многи затварати трговине. Постали смо адреса само за најјефтинију робу, то можемо приуштити. Та роба ће најбоље ићи", каже Марићева за "Независне новине" и додаје да су много већи редови на касама у радњама које су јефтиније.
Осврћући се на кампању "0 одсто марже" која је на снази од марта, она каже да није постигнут ефекат какав се очекивао.
"Производи који су бирани да буду дио те приче нису они који се свакодневно највише купују. Одмах није ни одјек такав. Кечап заиста није производ који ће се свакодневно куповати.
Можда се највише профитирало с млијеком, док остали производи нису баш из оне листе која је заступљена у потрошачкој корпи и који су свакодневно на трпези у сваком домаћинству", истиче она за "Независне новине", а ми подсјећамо да су се на листи производа нашли, између осталог, мармелада, сок од парадајза, више врста кечапа, зачини за јело и јогурти.
Драган М. из Бањалуке истиче да више ни сам не прати поскупљења, јер је, како каже, схватио да од појефтињења нема ништа.
"Искрено да вам каже, купујем шта ми треба и не пратим цијене. Мада сваки пут видим да је кеса празнија. Како је кренуло, још мало па нам за рачун од 50 КМ неће ни требати кеса, моћи ћемо све понијети у рукама", каже он изражавајући наду да ће се нешто промијенити.
(Независне) Фото: БН
Коментари / 5
Оставите коментар//
23.04.2025 08:06Чапркамо бар у башти. Да преживимо. Немамо времена.
ОДГОВОРИТЕСаса
23.04.2025 09:28Битно је да се србује па таман и сламе јели,нека је великом баји добро
ОДГОВОРИТЕХм
23.04.2025 09:57Да би дошао до сламе треба се посла и посла нарадити
Хм
23.04.2025 09:41Је л то кафа опет хоће да поскупи?
ОДГОВОРИТЕИскрено
23.04.2025 10:06Грађани су немоћни и убијени до те мјере да их више ништа не интересује. Омладине немамо, јер су паметни отишли, а ови што су остали су у странкама које су у политици и не мисле својом главом. Све је отишло у п.м.
ОДГОВОРИТЕ