Црне прогнозе СТО-а: Да ли ће негативне ефекте осјетити и БиХ?

Свјетска трговинска организација (СТО) је прогнозу глобалне робне трговине преокренула са солидног раста на пад, напоменувши да би додатне америчке царине и ефекти преливања могли да доведу до највећег пада од врхунца пандемије вируса корона.

Босна и Херцеговина 21.04.2025 | 09:30
Црне прогнозе СТО-а: Да ли ће негативне ефекте осјетити и БиХ?

У саопштењу се наводи да ће робна размјена ове године пасти за 0,2 одсто, у односу на октобарску експанзију од три одсто.

"Нова процјена заснована је на мјерама које су биле на снази почетком седмице. Амерички предсједник Доналд Трамп увео је додатне царине на увоз челика и аутомобила, као и свеобухватне глобалне царине прије него што је неочекивано паузирао њихову примјену за више од 10 земаља", пише у саопштењу.

Додаје се да, ако Трамп поново уведе пуне стопе општих царина, то би смањило раст трговине робом за 0,6 одсто, уз пад од 0,8 одсто због ефеката преливања изван трговине повезане са САД.

"Све заједно, ово би довело до пада за 1,5 одсто, што би било највише од 2020. године. Прекид америчко-кинеске трговине повећаће извоз кинеске робе у све дијелове свијета изван Сјеверне Америке за четири до девет одсто", стоји у саопштењу.

Раније је Агенција Уједињених нација за трговину и развоје навела да би глобални економски раст ове године могао да се успори на 2,3 одсто, јер трговинске тензије и неизвјесност покрећу тренд рецесије.

Уколико дође до предвиђања Свјетске трговинске организације да ли ће негативне ефекте тога осјетити Босна и Херцеговина?

Предраг Млинаревић, професор на Економском факултету Универзитета у Источном Сарајеву, рекао је да се, имајући у виду интегрисаност нашег извоза у индустријске производне ланце ЕУ, као посљедица трговинског рата између ЕУ и САД,  могу очекивати негативни ефекти на наш извоз.

"Усљед царина од 25% на извоз аутомобила европских произвођача на америчко тржиште, евентуални пад производње аутомобилске индустрије ЕУ имаће директне негативне ефекте по наше компаније које производе компоненте за аутомобилску индустрију. Такође, уколико би  смањење производње потрајало, то би се одразило и на сировински извоз алуминијума, жељеза и глинице уз могући пад цијена као резултат смањене тражње за овим сировинама", истакао је Млинаревић у изјави за "Независне новине".

Додао је да би на тај начин вриједност нашег извоза могла опасти како вриједносно тако и количински.

"Оптимизам можемо пронаћи у увјерењу да ће се трговински рат између кључних трговинских блокова смирити, што би значило да би се ови негативни ефекти на извоз из БиХ могли избјећи", нагласио је Млинаревић.

Економиста Славиша Раковић каже да је за сада немогуће предвидјети ефекте америчких царина.

"За сада су на снази само оне које су уведене Кини, а остале могу ступити на снагу крајем јуна. Тако да све прогнозе можемо сматрати преурањеним. То исто важи и за случај БиХ", навео је Раковић.

(Независне) Фото: цорпоратефинанцеинституте

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

БЛука

21.04.2025 09:45

Јос један разлог да баја има изговор за пљацку ,у смислу крив овај крив онај, сад це бити криве америцке санкције

ОДГОВОРИТЕ
Name

Свака цаст

21.04.2025 10:27

Немамо ста да се бринемо ми имамо нас властити економски цунами, Добар потез и домацинска брига власти РС,, да сво богатство и новац РС склони на "исигурно" сад тако помазе и Федерацији-БИХ да свој новац депонују на рацуне непознатих Бајиних ликова сиром свијета.

Name

Није ту

21.04.2025 10:03

Ријец о царинама него о америцког дефициту...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дзомба

21.04.2025 11:44

Код нас у Босни нема пара,нема проблема.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

21.04.2025 15:07

Има пара итекако. Трговинска размјена је у милијардама БАМ.

Name

Цирко

21.04.2025 12:36

"Полако са плацање".

ОДГОВОРИТЕ