У сриједу трећа рунда америчко-иранских нуклеарних преговора

Трећа рунда преговора Ирана и Сједињених Америчких Држава о нуклеарном програму Техерана биће одржана у среду у главном граду Омана, Мускату, уз учешће посредника, саопштио је у недељу заменик иранског министра спољних послова Казем Гариб Абади.

Свијет 21.04.2025 | 08:14
У сриједу трећа рунда америчко-иранских нуклеарних преговора

 

"Нећемо преговарати о праву Ирана да обогаћује уранијум и о томе да је обогаћивање уранијума једна од наших црвених линија. Иран не тежи ка нуклеарном оружју, а обогаћивање уранијума се у нашој земљи врши у мирољубиве сврхе. Експертски и технички састанци биће одржани индиректно у Мускату у среду ове недеље. Дакле, тренутно дефинишемо опште принципе преговора", навео је он, преноси иранска новинска агенција ИРИБ.

Гариб Абади је додао да је на претходној рунди преговора са САД постигнуто међусобно разумевање о општим одредбама споразума о иранском нуклеарном програму.

"Наши предлози су јасни и по нашем мишљењу треба укинути све санкције, а то би требало да доведе до економске користи. Другим речима, укидање санкција треба да буде на начин који води ка економској користи за ирански народ", рекао је он.

Гариб Абади је истакао да је Иран у озбиљним разговорима и да не жели никаква одлагања.

"Друга страна такође мора да покаже своју озбиљност и да не буде под притиском ционистичког режима, који настоји да саботира разговоре", закључио је он.

Прва рунда преговора између САД и Ирана о укидању санкција и нуклеарним питањима завршена је 12. априла. 

Друга фаза преговора одржана је 19. априла, уз учешће специјалног изасланика САД за Блиски исток Стива Виткофа и иранског министра спољних послова Абаса Аракчија.

(Тањуг) Фото:  ТРТ Wорлд анд Агенциес

Коментари / 0

Оставите коментар