У поплављеним мјестима и даље вода, блато и муљ (ВИДЕО)
У приједорском насељу Балтин Баре празник Васкрс се прославља у специфичним околностима. Вода, блато, муљ, фекалије на све стране. Мјештани овог насеља позивају градске власти да коначно ријечи спроведу у дјела и учине нешто како би живјели живот достојан сваког човјека.
Република Српска 20.04.2025 | 16:14
Замислите да у данима Васкрса до кућног прага идете у гуменим чизмама или дубоким ципелама, јер газите по води препуној фекалија. Није ово нека сцена из филма, већ реалност мјештана приједорског насеља Балтин Баре који су крајем марта доживјели и преживјели страшне поплаве.
"Зараза је велика. Мени унуче није било овдје 15 дана ,било је код других. Око куће ми је била вода, септичке излијевају се на све стране. Башта је грозна, не можемо орати ништа", каже Стана Билбија.
"2014.када је била поплава мислили смо да се неће поновити. Сад је било горе, дуже се вода задржала. Жабокречине су на све стране, земља не упија воду…", каже Стево Лазаревић.
Мјештани кажу да су им од велике помоћи били једино ватрогасци који су урадили све да спасу шта се спасити може. Напомињу да су сами направили један насип.
Екипа БН телевизије прије седам дана, тачније 14.априла прва је дошла до ових угрожених мјештана. Након нашег прилога, први човјек града, градоначелник Приједора Слободан Јавор обуо је коначно чизме и дошао у ово подручје да разговара са мјештана који кажу да очекују да коначно рјечи пређу у дјела.
Ипак упркос свим недаћама, мјештани Балтин Бара кажу нека радије нестане села него обичаја. Највећи празник Васкрс обиљежавају у специфичним околностима.
"Сваке године идемо по обичају, скували смо јаја, направили колач. На ручак идемо код дјеце, пошто је оваква ситуација, овдје нисмо могли", прича Рада Лазаревић.
"Живот иде даље. Не може се укунити обичај, боље да нестане села него обичаја", каже Станко Лазаревић.
Проблем овим мјештанима направиле су подземне воде, које су кренуле након што су се Сана и Гомјеница повукле. Они имају своје мишљење зашто их је поплавило.
Кривца виде у шљункарама, ископаним у близини њихових кућа. Не знају чије су, али им праве огромне проблеме и надају се да ће се надлежни позабавити и тим проблемом како би коначно имали миран сан.
(БН) Фото: БН
Коментари / 2
Оставите коментарБлатин Баре
20.04.2025 16:51Па мјесто по имену и не би ттебало другачије и да живи...
ОДГОВОРИТЕИгипоп
20.04.2025 19:15То су све дивље куце без градевинске дозволе, ту се није планирало ни градити због поплаве. Сад се сви праве блесави
ОДГОВОРИТЕ