Свјетска несташица пистаћа, “кривац” је једна чоколада

Промоција производа на друштвеној мрежи ТикТок је сада довољно моћна да утиче на пољопривреде великих држава, као што су Сједињене Америчке Државе и Иран, барем када је у питању промоција и потражња за слаткишима.

Свијет 20.04.2025 | 13:03
Свјетска несташица пистаћа, “кривац”  је једна чоколада

Дубаи чоколада, чији састојак су и пистаћи, постала је невјероватно популарна након серије видеозаписа на друштвеним мрежама. Први видеозапис на којем се ова чоколада хвали је објављен крајем 2023. и отада има 120 милиона прегледа, а гдје су други видеозаписи посвећени овој посластици.

Посљедица овог јесте свјетска несташица пистаћа као основног састојка Дубаи чоколаде, а пистаћи се углавном узгајају у САД-у и Ирану. Жил Хакинг из британске компаније за трговину орашастим плодовима ЦГ Хацкинг је изјавио за пословни лист Финанциал Тимес да су цијене пистаћа за годину дана порасле са 7,65 долара на 10,30 долара по фунти (400 грама).

Овај орашасти плод је и прије повећања потражње за Дубаи чоколадом постао риједак због лоше прошлогодишње жетве у Америци као водећој свјетској извозници пистаћа. Род јесте био мањи него иначе, али је био квалитетнији, због чега се углавном продавао као цијели орашасти плод, још увијек у љусци. То је значило несташицу језгра које се користе за производњу популарне чоколаде.

Иран је у међувремену, од октобра прошле године до марта извезао у Уједињене Арапске Емирате 40 одсто више орашастих плодова него у претходних 12 мјесеци.

Састојци Дубаи чоколаде су млијечна чоколада, кадаиф и пистаћи. Емиратска компанија Фиx је њен творац, а након тога су је почели производити други велики произвођачи чоколаде, попут Лäдерацха и Линдта. Међутим, сада се боре да задовоље глобалну потражњу.

Шарл Жандро, генерални директор групације Престат, у чијем је власништву неколико луксузних британских брендова чоколаде, изјавио је за Финанциал Тимес да је потражња за овом чоколадом изненадила индустрију. Како је рекао, осјећа као да се појавила ниоткуд. Наводно поједине продавнице већ ограничавају колико се може купити Дубаи чоколаде, што је доказ утицаја инфлуенсера на ТикТоку, пише лист Гуардиан.

(Клиx) Фото: Илустрација/Вечерњи

Коментари / 0

Оставите коментар