Суд поново поништио еколошку дозволу за МХЕ „Сутјеска 2Б”
Пресудом Окружног суда Бања Лука, дана 9. априла 2025. године поништена је обновљена еколошка дозвола за малу хидроелектрану „Сутјеска 2Б” на ријеци Сутјесци на основу тужбе Центра за животну средину која је покренута због низа неправилности направљених у самом процесу обнове еколошке дозволе, а које је водило Министарство просторног уређења, грађевинарства и екологије Републике Српске.
Република Српска 16.04.2025 | 15:17
Разлоге поништења суд налази у недостатку процесних радњи на основу којих би се утврдила промјена власника ове хидроцентрале, с обзиром да је власник и лице овлаштено за заступање неколико пута мијењано у току важења еколошке дозволе. Суд сматра да се садашњи власник ХИДРОЕНЕРГY д.о.о. Лакташи требао придржавати процедуре обавјештавања према Министарству просторног уређења, грађевинарства и екологије РС око промјене власника, а то у току поступка није урађено на правилан и законит начин.
“Ова пресуда једна је у низу пресуда које је добио Центар за животну средину, и представља још један доказ да надлежно Министарство рјешава предмете на бази погрешних и непотпуних утврђених чињеница, што често доводи до тога да такве одлуке буду и поништене од стране суда. Позивамо надлежно минстарство да приликом одлучивања о Студијама утицаја на животну средину и еколошким дозволама цијени све релеватне чињенице и околности које утичу на другачије доношење одлуке”, истакао је Ратко Пилиповић, правни савјетник у Центру за животну средину.
Центар за животну средину је годинама водио кампању за очување Националног парка Сутјеска и заустављање градње планираних малих хидроелектрана унутар парка. Послије неколико година правне борбе, истраживања подручја и доказивања његове вриједности, заједно са грађанима и истраживачима, обустављена је градња планираних пет малих хидроелектрана унутар парка.
Међутим, то није био крај борбе, јер је касније услиједило планирање других енергетских пројеката на границама националног парка.
Када је ријеч о малој хидроелектрани „Сутјеска 2Б”, прва правна побједа по тужби Центра за животну средину је стигла када је по пресуди Окружног суда у Бањалуци одлучено да се укида јавни интерес за њену изградњу, а који је утврђен одлуком Владе РС из 2019. године.
Тренутно се на простору ријеке Сутјеска и њене притоке Јабушница, граде три мале хидроелектране, а планирана је изградња још двије, од којих је једна управо Сутјеска 2Б, којој је поништена еколошка дозвола и за коју је укинута одлука о јавном интересу. Ових пет електрана се налазе у самој близини Националног парка, а неке од њих су на самој граници, као што је случај са електранама на ријеци Јабушница, чији ток раздваја подручје Националног парка као заштићеног подручја од подручја које није у овом обухвату.
Владимир Топић, координатор програма енергија и климатске промјене у Центру за животну средину наводи да је тренутно на дјелу велика девастација горњег тока ријеке Сутјеске, као и рјечице Јабушнице.
“Сутјеска као једна од задњих нетакнутих ријека и то прве категорије, тренутно доживљава велики притисак у виду девастације и уништавања”, наводи Топић.
Национални парк Сутјеска је најстарији и највећи национални парк у Републици Српској и дом је једној од посљедњих прашума у Европи. Ријеч је о нашем највећем и најстаријем националном парку, у којем кањони ријека Сутјеска и Хрчавка заједно са прашумом Перућица представљају станиште многих угрожених и ендемских врста, те врста од европског и међународног значаја.
(БН) Фото: Андрија Врдољак
Коментари / 5
Оставите коментарИскрено
16.04.2025 17:06Када ће доћи вријеме да ове незналеце из министарства одговарају за свјесно кршење Закона о заштити животне средине. Па зар је могуће да уопште раде на уништењу Сутјеске????? Браво за Центар који се бори за очување природе, а овима у министарству да престану радити за тајкуне.
ОДГОВОРИТЕсале
16.04.2025 19:00Је ли опет Вијадукту?
Ћаци
16.04.2025 19:33Па коју Сутјеску све вам на камару. Којој будали је уопште пало на памет да уништава нетакнуту Сутјеску
ОДГОВОРИТЕСтварност
16.04.2025 20:58Па бајном Министарству за просторно уређење, грађвинарство и екологију. Они издају Еколошке дозволе као на пијаци. Ко боље плати може је добити зашта год хоче. То су вам стручњаци невиђени. Само лову ко да више.
роот
17.04.2025 08:54Сада ће опет дејо павловић лука петровић и меритус ђокић издати лобирати за нову дозволу и да се граница НПС повуче ка унутрашњости да не би било у склопу НПс. Овом народу и треба ј. мајку.
ОДГОВОРИТЕ