Дуг враћати новцем за куповину зграде за УИО у Бањалуци
У предложеној иницијативи наведено је да је дуг према Виадуцт д.о.о. Порторож, Владимир Зевник из Анкарана, Република Словенија и Борис Гољшевчек из Пирана, Република Словенија настао из пословног односа, односно спора између Владе РС и наведеног правног и физичких лица. Самим тим настали дуг је дужна да плати Република Српска.
Босна и Херцеговина 15.04.2025 | 20:24
Представнички дом Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине је данас, по хитном поступку, усвојио Приједлог закона о измјенама и допуни Закона о порезу на додату вриједност, чији је предлагач Заједничка комисија за економске реформе и развој Парламентарне скупштине БиХ.
Комисија се приликом припремања предложеног закона руководила ставовима порезних обвезника који су тражили да им се омогући пријава и плаћање пореза на додату вриједност крајем мјесеца.
Помјерање рокова
Заједничка комисија сматра да би се помјерањем рокова за пријаву и плаћање ПДВ-а, умјесто садашњег рока - до 10. дана у мјесецу по истеку пореског периода, на 20. дан у мјесецу по истеку пореског периода, помогло великом броју малих и средњих предузећа и допринијело даљњем развоју економије.
Предсједавајућа Заједничке комисије за економске реформе и развој Ермина Салкичевић-Диздаревић је казала да су чланови Комисије имали сусрете с представницима пословне заједнице, посебно оних који долазе из сегмента малих и средњих предузећа, "који су најрањивија категорија нашег економског простора".
"Сви су изразили став и жељу, како би им много олакшало њихов свакодневни пословни живот уколико би се пријава пореза на додатну вриједност са десетог у мјесецу помјерила на крај мјесеца", казала је Салкичевић-Диздаревић.
Представнички дом је подржао принципе Приједлога закона о измјенама и допунама Закона о основама сигурности саобраћаја на путевима у БиХ, који су предложили посланици СДП-а БиХ Саша Магазиновић и Јасмин Имамовић.
Кључни сегменти закона су: поправак дефиниција неких појмова како би се избјегле манипулације на судовима које завршавају изостанком кажњавања као и дефинирање обијесне, односно бахате вожње као поступања возача у грубој супротности са правилима саобраћаја.
Посебно се у том смислу прецизира пролазак два и више пута кроз црвено свјетло на семафору, вожња у насељу брзином изнад 40 км/х, а ван насеља 60 км/х изнад ограничења, престизање колоне преко пуне линије, вожња у алкохолизираном стању (1,5 г/кг) и под утјецајем психоактивних супстанци.
Предложене су и казнене мјере, између осталог, казна од 2.000 до 3.000 КМ, шест мјесеци одузимања возачке дозволе и два казнена бода за бахату вожњу.
Бахата вожња
Ако је бахатом вожњом изазвана саобраћајна несрећа, дефинирана је казна од 3.000 до 5.000 КМ, девет мјесеци одузимања возачке дозволе и четири бода.
Казна од 200 до 400 КМ предвиђена је за кориштење мобитела у вожњи, невезивање појаса и кориштење уређаја за ометање радара.
Ако је кориштење мобитела узрок саобраћајне несреће, предложена је казна од 400 до 2.000 КМ, одузимање возачке дозволе од једног мјесеца до шест мјесеци и два казнена бода - неке су од предвиђених санкција.
Посланици су у другом кругу гласања, по хитном поступку, усвојили Закон о измјенама и допунама Закона о мјеритељству БиХ, чији је предлагач Комисија за борбу против корупције Представничког дома.
Како су раније навели предлагачи, овим измјенама и допунама су покушали да врате транспарентност у раду институција, да јачају улогу Савјета за мјеритељство и да још једном подцртају колико су важне примјене свих стандарда који произилазе из најбоље европске и међународне мјеритељске праксе.
У другом кругу гласања, по хитном поступку, је усвојен и Приједлог закона о допунама Закона о парламентарном надзору, чији су предлагач посланици Јасмин Емрић, Златан Бегић, Елвиса Хоџић и Шемсудин Мехмедовић.
Предложеним законом утврђен је свеобухватан и ефективан оквир за све надзорне активности Парламентарне скупштине БиХ, те је законом јасно утврђена обавеза надзираним институцијама и одговорним лицима да сарађују и поштују захтјеве парламентарних тијела и саме Парламентарне скупштине БиХ.
Предложеним допунама Закона утврђено је да инспекцијски надзор и провођење казнених одредби врши Управни инспекторат Министарства правде БиХ.
Усвојен је завршни извјештај о проведеним пилот-пројектима увођења нових технологија у изборни процес у БиХ и Студија изводљивости за увођење специфичних изборних технологија у изборни процес Босне и Херцеговине, чији је подносилац Централна изборна комисија БиХ.
Посланици су усвојили шест закључака које је у "Иницијативи за проналажење начина исплате дуга у предмету Виадуцт д. о. о. Порторож", предложила посланица Ермина Салкичевић-Диздаревић.
У предложеној иницијативи наведено је да је дуг према Виадуцт д.о.о. Порторож, Владимир Зевник из Анкарана, Република Словенија и Борис Гољшевчек из Пирана, Република Словенија настао из пословног односа, односно спора између Владе РС и наведеног правног и физичких лица. Самим тим настали дуг је дужна да плати Република Српска.
"У ситуацији када Влада РС не жели измирити настали дуг, у циљу спречавања даљих штетних посљедица које се огледају у евидентној пријетњи судским извршењем над имовином БиХ ако се обавеза хитно не измири, дневне камате од око 9.000 евра, блокаду рачуна БХАНСА-е и с тим у вези ризик искључивања БиХ из међународног система авио превоза, даљег нарушавања међународног угледа БиХ, налаже се Савјету министара да хитно за наведену намјену привремено преусмјери средства са вишегодишњег пројекта за набавку зграде за смјештај Средишњег одјељења и Регионалног центра Бања Лука Управе за индиректно опорезивање у износу од 103,4 милиона КМ, те да разлику до потребног износа за покриће укупног дуга намири са других капиталних пројеката који нису окончани, односно у којима још увијек није успостављен облигациони однос са уговорном страном.
Измирење дуга
За провођење књиговодствених и административних процедура из овог закључка се задужује Министарство финансија и трезора БиХ и Управа за индиректно опорезивање БиХ", наведено је у једном од закључака.
Такође је наведено да се Правобранилаштву БиХ наложи да по измирењу дуга према фирми Виадуцт д.о.о. Порторож, Владимир Зевник из Анкарана, Република Словенија и Борис Гољшевчек из Пирана, Република Словенија од стране Министарства финансија и трезора БиХ, одмах покрене регресну тужбу против Владе РС на основу Споразума о међусобним правима и обавезама у вези са арбитражним поступком у предмету "Виадуцт д.о.о. Порторож, Владимир Зевник из Анкарана, Република Словенија и Борис Гољшевчек из Пирана, Република Словенија, против тужене БиХ" пред Међународним центром за рјешавање инвестиционих спорова у Вашингтону, који је 2017. године потписан између Савјета министара БиХ и Владе РС.
Представнички дом је усвојио и закључке које су током дискусије о иницијативи предложили посалница Миа Карамехић-Абазовић и посланик Шериф Шпаго.
Посланици су усвојили још неколико извјештаја те дали сагласности за ратификацију међународних споразума и уговора.
Коментари / 5
Оставите коментарзнатижељна
15.04.2025 20:33И, шта још треба да се деси па да РС отвори очи???
ОДГОВОРИТЕЕеее
15.04.2025 20:50А одакле ће се платити 2 милијарде кад остале тужбе дођу на наплату??
ОДГОВОРИТЕЛукавица
15.04.2025 21:32Платиће БИХ а онда на основу репресивне тужбе узети Електропривреду РС.Чист рачун мирна Босна.
З
15.04.2025 20:54Јој што волим кад је бабаљу добро, ако је хљеб симбол против глади, бабаљ је симбол за хљеб
ОДГОВОРИТЕРе
15.04.2025 21:31Које лицемјерство Федерације БиХ, кад је у питању дуг кантона Тузла од 340 милиона еура онда они кажу да то није дуг ни кантона Тузла ни Федерације БиХ и то би по њима требала платити држава БиХ и ту онда по њима тај дуг треба да се плати и из средстава које Република Српска уплачује у буџет БиХ, а када БиХ то треба да плати у случај Вијадукт онда по њима то не треба да плати држава БиХ! Који лицемјери!
ОДГОВОРИТЕ