Dug vraćati novcem za kupovinu zgrade za UIO u Banjaluci

U predloženoj inicijativi navedeno je da je dug prema Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik iz Ankarana, Republika Slovenija i Boris Goljševček iz Pirana, Republika Slovenija nastao iz poslovnog odnosa, odnosno spora između Vlade RS i navedenog pravnog i fizičkih lica. Samim tim nastali dug je dužna da plati Republika Srpska.

Bosna i Hercegovina 15.04.2025 | 20:24
Dug vraćati novcem za kupovinu zgrade za UIO u Banjaluci

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je danas, po hitnom postupku, usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o porezu na dodatu vrijednost, čiji je predlagač Zajednička komisija za ekonomske reforme i razvoj Parlamentarne skupštine BiH.

Komisija se prilikom pripremanja predloženog zakona rukovodila stavovima poreznih obveznika koji su tražili da im se omogući prijava i plaćanje poreza na dodatu vrijednost krajem mjeseca.

Pomjeranje rokova

Zajednička komisija smatra da bi se pomjeranjem rokova za prijavu i plaćanje PDV-a, umjesto sadašnjeg roka - do 10. dana u mjesecu po isteku poreskog perioda, na 20. dan u mjesecu po isteku poreskog perioda, pomoglo velikom broju malih i srednjih preduzeća i doprinijelo daljnjem razvoju ekonomije.

Predsjedavajuća Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj Ermina Salkičević-Dizdarević je kazala da su članovi Komisije imali susrete s predstavnicima poslovne zajednice, posebno onih koji dolaze iz segmenta malih i srednjih preduzeća, "koji su najranjivija kategorija našeg ekonomskog prostora".

"Svi su izrazili stav i želju, kako bi im mnogo  olakšalo njihov svakodnevni poslovni život ukoliko bi se prijava poreza na dodatnu vrijednost sa desetog u mjesecu pomjerila na kraj mjeseca", kazala je Salkičević-Dizdarević.

Predstavnički dom je podržao principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH, koji su predložili poslanici SDP-a BiH Saša Magazinović i Jasmin Imamović.

Ključni segmenti zakona su: popravak definicija nekih pojmova kako bi se izbjegle manipulacije na sudovima koje završavaju izostankom kažnjavanja kao i definiranje obijesne, odnosno bahate vožnje kao postupanja vozača u gruboj suprotnosti sa pravilima saobraćaja.

Posebno se u tom smislu precizira prolazak dva i više puta kroz crveno svjetlo na semaforu, vožnja u naselju brzinom iznad 40 km/h, a van naselja 60 km/h iznad ograničenja, prestizanje kolone preko pune linije, vožnja u alkoholiziranom stanju (1,5 g/kg) i pod utjecajem psihoaktivnih supstanci.

Predložene su i kaznene mjere, između ostalog, kazna od 2.000 do 3.000 KM, šest mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i dva kaznena boda za bahatu vožnju.

Bahata vožnja

Ako je bahatom vožnjom izazvana saobraćajna nesreća, definirana je kazna od 3.000 do 5.000 KM, devet mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i četiri boda.

Kazna od 200 do 400 KM predviđena je za korištenje mobitela u vožnji, nevezivanje pojasa i korištenje uređaja za ometanje radara.

Ako je korištenje mobitela uzrok saobraćajne nesreće, predložena je kazna od 400 do 2.000 KM, oduzimanje vozačke dozvole od jednog mjeseca do šest mjeseci i dva kaznena boda - neke su od predviđenih sankcija.

Poslanici su u drugom krugu glasanja, po hitnom postupku, usvojili Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o mjeriteljstvu BiH, čiji je predlagač Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma.

Kako su ranije naveli predlagači, ovim izmjenama i dopunama su pokušali da vrate transparentnost u radu institucija, da jačaju ulogu Savjeta za mjeriteljstvo i da još jednom podcrtaju koliko su važne primjene svih standarda koji proizilaze iz najbolje evropske i međunarodne mjeriteljske prakse.

U drugom krugu glasanja, po hitnom postupku, je usvojen i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o parlamentarnom nadzoru, čiji su predlagač poslanici Jasmin Emrić, Zlatan Begić, Elvisa Hodžić i Šemsudin Mehmedović.

Predloženim zakonom utvrđen je sveobuhvatan i efektivan okvir za sve nadzorne aktivnosti Parlamentarne skupštine BiH, te je zakonom jasno utvrđena obaveza nadziranim institucijama i odgovornim licima da  sarađuju i poštuju zahtjeve parlamentarnih tijela i same Parlamentarne skupštine BiH.

Predloženim dopunama Zakona utvrđeno je da inspekcijski nadzor i provođenje kaznenih odredbi vrši Upravni inspektorat Ministarstva pravde BiH.

Usvojen je završni izvještaj o provedenim pilot-projektima uvođenja novih tehnologija u izborni proces u BiH i Studija izvodljivosti za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija u izborni proces Bosne i Hercegovine, čiji je podnosilac Centralna izborna komisija BiH.

Poslanici su usvojili šest zaključaka koje je u "Inicijativi za pronalaženje načina isplate duga u predmetu Viaduct d. o. o. Portorož", predložila poslanica Ermina Salkičević-Dizdarević.

U predloženoj inicijativi navedeno je da je dug prema Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik iz Ankarana, Republika Slovenija i Boris Goljševček iz Pirana, Republika Slovenija nastao iz poslovnog odnosa, odnosno spora između Vlade RS i navedenog pravnog i fizičkih lica. Samim tim nastali dug je dužna da plati Republika Srpska.

"U situaciji kada Vlada RS ne želi izmiriti nastali dug, u cilju sprečavanja daljih štetnih posljedica koje se ogledaju u evidentnoj prijetnji sudskim izvršenjem nad imovinom BiH ako se obaveza hitno ne izmiri, dnevne kamate od oko 9.000 evra, blokadu računa BHANSA-e i s tim u vezi rizik isključivanja BiH iz međunarodnog sistema avio prevoza, daljeg narušavanja međunarodnog ugleda BiH, nalaže se Savjetu ministara da hitno za navedenu namjenu privremeno preusmjeri sredstva sa višegodišnjeg projekta za nabavku zgrade za smještaj Središnjeg odjeljenja i Regionalnog centra Banja Luka Uprave za indirektno oporezivanje u iznosu od 103,4 miliona KM, te da razliku do potrebnog iznosa za pokriće ukupnog duga namiri sa drugih kapitalnih projekata koji nisu okončani, odnosno u kojima još uvijek nije uspostavljen obligacioni odnos sa ugovornom stranom.

Izmirenje duga

Za provođenje knjigovodstvenih i administrativnih procedura iz ovog zaključka se zadužuje Ministarstvo finansija i trezora BiH i Uprava za indirektno oporezivanje BiH", navedeno je u jednom od zaključaka. 

Takođe je navedeno da se Pravobranilaštvu BiH naloži da po izmirenju duga prema firmi Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik iz Ankarana, Republika Slovenija i Boris Goljševček iz Pirana, Republika Slovenija od strane Ministarstva finansija i trezora BiH, odmah pokrene regresnu tužbu protiv Vlade RS na osnovu Sporazuma o međusobnim pravima i obavezama u vezi sa arbitražnim postupkom u predmetu "Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik iz Ankarana, Republika Slovenija i Boris Goljševček iz Pirana, Republika Slovenija, protiv tužene BiH" pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu, koji je 2017. godine potpisan između Savjeta ministara BiH i Vlade RS.

Predstavnički  dom je usvojio i zaključke koje su tokom diskusije o inicijativi predložili posalnica Mia Karamehić-Abazović i poslanik Šerif Špago.

Poslanici su usvojili još nekoliko izvještaja te dali saglasnosti za ratifikaciju  međunarodnih sporazuma i ugovora.

(Raport)   Foto: Fena

Komentari / 5

Ostavite komentar
Name

znatiželjna

15.04.2025 20:33

I, šta još treba da se desi pa da RS otvori oči???

ODGOVORITE
Name

Eeee

15.04.2025 20:50

A odakle će se platiti 2 milijarde kad ostale tužbe dođu na naplatu??

ODGOVORITE
Name

Lukavica

15.04.2025 21:32

Platiće BIH a onda na osnovu represivne tužbe uzeti Elektroprivredu RS.Čist račun mirna Bosna.

Name

Z

15.04.2025 20:54

Joj što volim kad je babalju dobro, ako je hljeb simbol protiv gladi, babalj je simbol za hljeb

ODGOVORITE
Name

Re

15.04.2025 21:31

Koje licemjerstvo Federacije BiH, kad je u pitanju dug kantona Tuzla od 340 miliona eura onda oni kažu da to nije dug ni kantona Tuzla ni Federacije BiH i to bi po njima trebala platiti država BiH i tu onda po njima taj dug treba da se plati i iz sredstava koje Republika Srpska uplačuje u budžet BiH, a kada BiH to treba da plati u slučaj Vijadukt onda po njima to ne treba da plati država BiH! Koji licemjeri!

ODGOVORITE