Потребно спријечити ширење заразне болести папкара

Предузимање превензивних мјера и сарадња свих нивоа власти кључни су у спречавању да се слинавка и шап, веома заразна и опасна болест папкара, која се лако преноси, не унесу у Републику Српску биле су тема састанка на којем су учествовали градоначелник Бијељине Љубиша Петровић са сарадницима, удужења пољопривредника, привредници, те представници надлежних установа на нивоу Републике Српске и БиХ.

Република Српска 08.04.2025 | 18:35
Потребно спријечити ширење заразне болести папкара

Пољопривредници су поручили да би понављање сценарија који је задесио Семберију са афричком кугом свиња потпуно уништио пољопривредну производњу.

“Морамо учинити све да спријечимо да слинавка и шап дођу до наших животиња јер би то производњу која је ионако на кољенима потпуно уништило, поручили су забринути пољопривредници, који се још нису опоравили од афричке куге свиња која је опустошила сточни фонд у Семберији.

“Можда ћемо проћи велику голготу јер је слинавка и шап много страшнија од свињске куге. Мислим да ће неки пољопривредници почети да распродају стоку по хитном поступку јер још не можемо да се опоравимо ни од свињске куге. Цех ће на крају платити пољопривредни произвођачи”, рекао је Саво Бакајлић, предсједник Удружења пољопривредних произвођача села Семберије и Мајевице.

Пољопривредно добро “Семберија” има 1000 и нешто глава говеда, односно 500 музних грла и осталих категорија јунади, јуница и телади. Кажу да су веома забринути због појаве слинавке и шапа у ширем региону Мађарске и Словачке.

“Сада је потребно да посветимо пажњу томе да се спријечи улазак вируса на територију Републике Српске и да свако на својој фарми треба подигне биосигурносне односно мјере безбједности, дезинфекција. Потребно је ограничавање кретања у фарми и доласке на фарму. Биће јако тешко одбранити се од ове болести уколико
крене ширење из тог подручја”, сматра Бранимир Андрић, директор тог пољопривредног добра.

Надлежни предузимају све потребне активности за превенцију и борбу против уноса те веома заразне и опасне болести у Српску, а одређене иницијативе упућене су и надлежнима на нивоу БиХ”, тврди Негосав Лукић, помоћник министра за ветеринарство у Министарству пољопривреде Републике Српске.

“Донијели смо план хитних мјера односно план управљања кризном ситуацијом у случају избијања слинавке и шапа. Такође је донесена одлука о формирају Републичког кризног штаба. Формиран је и стручни тим епизетиолога, вирусолога, микробиолога, свих наших ветеринсксих стручњака који ће пратити и прате ситуацију”, наводи Лукић.

“Ако сви урадимо посао максимално, онако како је то струка прописала, онда можемо смањити ризик и, у случају да се болест појави, од њеног ширења”, додаје директор Ветеринарског института “др Васо Бутозан” Драган Кнежевић.

Градоначелник Бијељине предложио је закључке и упутио допис нудећи помоћ и сарадњу надлежним на оба нивоа власти, ради превенције, а и због очекиваног доласка за празнике наших људи који живе у иностранству, како би се спријечио најгори сценарио ако вирус уђе на територију Српске.

“Предложио сам Канцелрији за ветеринарство на нивоу БиХ и са УИО БиХ да се на граничним прелазима Рача, Паваловића мост и Јамена поставе дезинфекционе баријере које ће функционисати.

Град Бијељина ставља на располагање људске ресурсе, припаднике Цивилне заштите Града Бијељина. Поред тога је предлог да цистерне са техничком водом буду на сва три прелаза, као и дезинфекциона средства на бази хлора за дефинфекцију возила која буду улазила у БиХ”, навео је Петровић.

“Градска управа ће се врло озбиљно укључити у рјешавање ових проблема. Очекујем да то ураде и надлежни са свих нивоа ураде. Међутим, на првом мјесту ми, као пољопривредници морамо бити врло озбиљни и морамо урадити све што је до нас урадимо у најкраћем могућем периоду”, истакао је пољопривредник из Магнојевића Слободан Петрић.

- Заједничким снагама морамо учинити све да заштитимо наше пољипривреднике како се ужасне слике које смо гледали у Семберији док је харала афричка куга никада више не би поновиле, поручио је градоначелник Петровић.

(БН) Фото: БН

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

Др

08.04.2025 20:06

Најопаснија болест чије ширење се мора зауставити је лудило папкара из Лакташа.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Редр

08.04.2025 20:42

Тако је. Под хитно изоловати, и затворити у казамат.

Name

Акција

08.04.2025 20:44

А босански међед? Какав је његов статус?

ОДГОВОРИТЕ
Name

???

08.04.2025 20:45

Могу ли од заразне болести обољети и папци или само папкари?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Црни Груја

08.04.2025 20:59

Највећи папкари су у скупштини Републике Србске.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бањалука

08.04.2025 23:05

Баш сте ме освјежили сви са хумором, свака част!

ОДГОВОРИТЕ