Странке сијеку, грађани плаћају – директори у политици

Ситуација је посебно изражена у Републици Српској, гдје су од 27 руководилаца шумских газдинстава, чак 23 страначки кадрови.

Република Српска 18.02.2025 | 10:36
Странке сијеку, грађани плаћају – директори у политици

Ако бисте насумично изабрали 10 руководилаца јавних предузећа која управљају шумама у Босни и Херцеговини, код најмање 9 бисте пронашли политичку повезаност.

Ситуација је посебно изражена у Републици Српској, гдје су од 27 руководилаца шумских газдинстава, чак 23 страначки кадрови. Када се томе дода и директор „Шума РС“, који истовремено обавља функцију у Скупштини општине Мркоњић Град, долазимо до поражавајуће чињенице: готово свака одлука о шумским ресурсима у РС има политичку позадину.

На основу података доступних на Регистру функционера, кандидатских листа за изборе 2020, 2022. и 2024. овјере од стране ЦИК-а те медијских натписа, за 67 од 93 лица која су чланови управа (73%) неког од шумских предузећа у Босни и Херцеговини је могуће недвосмислено утврдити политичку позадину, а посебно забрињава податак да 88% директора шумских предузећа и шумских газдинстава имају потврђену политичку повезаност.

Захваљујући пословању под покровитељством политике, сва шумска предузећа у БиХ су у 2023. години остварила профит од тек 4,73 милиона марака, упркос чињеници да запошљавају преко 9 хиљада радника и да располажу са више од половине територије БиХ, колико се налази под шумама.

Ови подаци су резултат анализе Управљање шумама у Босни и Херцеговини Транспаренцy Интернатионал-а, која је обухватила пословања шумских предузећа у оба ентитета, кантонима и шумских газдинстава у РС од 2020. до 2023.

Ако се број радника посматра кроз остварену добит, произилази да је сваки запослени у шумским предузећима у Босни и Херцеговини зарадио тек нешто више од 500 КМ годишње, што показује степен неефикасности који влада овом виталном сектору.

С обзиром на политички утицај и законе који омогућавају запошљавање без конкурса и толеришу сукоб интереса, јасно је да ова предузећа постају испоставе политичких партија, гдје се ресурси користе за страначко запошљавање умјесто за општи друштвени интерес.

Ту констатацију додатно потврђује и податак о континуираном расту трошкова плата чији удио у укупним расходима се са 52% у 2020. попели на 55% у 2023. години, упркос неефикасном управљању и слабим пословним резултатима.

Осим проблема са пословањем, утицај политике доноси са собом и мањак транспарентности, што је видљиво на примјеру ревизорског извјештаја ЈП “Шуме РС” из 2020. који је Народна скупштина Републике Српске разматрала тек у марту 2024., док подаци о пословању из прошле године и даље нису доступни јавности.

Политички утицај додатно подрива и степен одговорности у пословању што најбоље илуструју подаци управо из посљедњег ревизорског извјештаја овог јавног предузећа о ненаплаћеним потраживањима. Добављачи шумских сортимената су Шумама РС дужни преко 17,5 милиона КМ, док се више од 10 милиона сматра спорним и сумњивим потраживањима од чега је значајан износ практично ненаплатив јер се односи на купце дрвних сортимената који су у стечају или су угашени.

Симбол мањка одговорности под патронатом политике је и Страхиња Башевић, директор ШГ “Романија” Соколац, који је у августу 2024. осумњичен за злоупотребу положаја, потом био у бјекству и ухапшен, али је упркос томе побиједио на Локалним изборима као кандидат СНСД-а за начелника Сокоца.

Иако се о проблемима у шумаријама широм Српске говори годинама, до смјена је дошло тек након што је предсједник РС Милорад Додик крајем 2024. јавно проговорио о огромној крађи у Шумама РС, али је Башевић ипак остао на функцији директора ШГ “Романија” Соколац.

Посебан проблем представља то што је област шумарства у добром дијелу БиХ неуређена јер у Федерацији БиХ од 2009. не постоји закон о шумама, када га је Уставни суд Федерације ставио ван снаге. Као одговор на то, кантони су донијели своје законе, што је довело до додатног усложњавања у пословању али и до својеврсне дискриминације будући да се износи накнада за кориштење шума разликују од кантона до кантона. Тако неке локалне заједнице остварују знатно веће приходе од сјече шума – као да вриједност шуме зависи од тога гдје је посјечена, а не од њене стварне економске и еколошке важности.

Ово је најбоље илустровано у Херцеговачко-неретванском кантону, гдје такође не постоји закон о шумама, па се сјеча и управљање шумом одвијају без правног основа. Иако три шумска предузећа са око 190 радника која годишње посјеку 77 кубних метара дрвне масе и остваре приход од 8,6 милиона КМ у 2023. години, грађани у овом кантону осјете мало користи од ове дјелатности.

Наиме, управо због непостојања закона, сва средства од накнада за сјечу и кориштење шума се уплаћују на рачун кантона док се у буџете општина и градова у ХНК не уплаћује нити једна марка, за разлику од осталих средина у БиХ гдје је законом регулисан начин и однос расподјеле ових средстава.

Осим изостанка законског оквира, пословање шумских предузећа у овом ентитету је обиљежено мањком транспарентности а најдрастичнији примјер је размак од чак седам година колико је протекло између два ревизорска извјештаја Шумарства „Прењ“ д.д. Коњиц (2016. и 2023. године).

Расподјела накнада од шума је проблематична и у остатку БиХ, будући да се у буџете ентитета, кантона и јединица локалне самоуправе годишње уплати око 40,2 милиона КМ на име различитих накнада за коришћење шума. Анализа је међутим показала да се расподјела тих средстава одвија без јасних критеријума и ненамјенски.

Тако је, на примјер, надлежно Министарство у РС средства прикупљена од накнада за шуме дијелило без унапријед дефинисаних услова и критеријума, а ревизијом је утврђено да су финансиране активности које немају директне везе с пошумљавањем и шумским радовима, попут научних истраживања, издаваштва и уређења приватних парцела.

Политички утицај, лош законски оквир или, у неким случајевима, њихов потпуни изостанак те мањак транспарентности створили су културу пословне неодговорности која је довела до лоших пословних резултата, корупције и злоупотреба. Све ово је странкама омогућило да шуме користе за своје интересе, што на крају осјете грађани кроз мање буџетске приходе док највећу штету трше саме шуме, чије очување и обнова су у другом плану.

Због свега овога је неопходно подузети мјере са циљем унапрјеђења транспарентности, управљање и одрживост шума у Босни и Херцеговини, што предвиђа:

• Хитну деполитизацију ових предузећа,

• Доношење закона у Федерацији БиХ и ХНК чиме би се уредила ова област, те

• Усклађивање и рационализација накнада за коришћење шума

• Успостављање тијела за координацију рада шумских предузећа у БиХ које би водило јединствени регистар шума за БиХ са подацима о шумско-привредним основама, евиденцијама о сјечи и дистрибуцији, те плановима заштите и обнове шума, саопштено је из ТИ.

(БН) Фото: Илустрација

Коментари / 13

Оставите коментар
Name

Зак

18.02.2025 11:14

Сијеците руке вам се одсекле на чију дјецу мислите конопац и на грану багру

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рода

18.02.2025 12:28

Власт је убацила своје играце и далаим налог колико и гдје смију да опљацкају и исијеку а у сумама Српске оста пустос,,

Name

Рибник

18.02.2025 11:52

Све снсд вуце конце.Народ гласа и тако им је како гласају.Директори СГ Рибника су сви мултимилонери Висекруна Бањац Цолиц све изврсиоци политицки а пиландзијама уговорена страна за узимање пара.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Николај

18.02.2025 12:26

ЗБОГ ТАКВИХ СТВАРИ И ПОЛИТИЦКИ ИГРАЦА КОЈИ ПЉАЦКАЈУ И ЈЕСТЕ ОВАЈ РУФИ ДОСАО ДО ЗАРАДЕ ОД 42 МИЛИОНА МАРАК А ЗАЛЕДЈИНА ДОДИК И СНСД А ОН СИЈЦЕ СУМУ И ПЉАЦКА.

Name

Петар

18.02.2025 12:25

Сума се и краде уз Додиково одобрење, код нас се министри ништа не питају, њихов задатак је да слијепо слушају водју и да за сав криминал надју неко оправдање које најчешће вриједја здрав разум али пролази. Министар као највећи проблем износи велик број радника на боловању, а никако да објасни како је могуће да у СГ Рибник, једном од јачих газдинства по количини и квалитету дрвних сортимената, уопште нема или врло ма шуме прве класе. Продајете најквалитетније трупе јеле и смрце као радно дрво и зиоке,а племените лисцаре продајете као огрев.

ОДГОВОРИТЕ
Name

роле

18.02.2025 12:53

Не знам одакле Вам ови подаци, али нису вам добри. Шуме РС имају 31 организациону јединицу, не рачунајући Генералну дирекцију и сви руководиоци су политички постављени. Зна се тачно који организациони дијелови припадају којој странци по подјели власти, па то се не крије, то је јавни споразум. У органима је исти тако, зна се колико из СНСД-несретног и а колико из осталих несретних партија у сваком органу. Значи 100% политички кадрови.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Стахиња Башовић

18.02.2025 12:56

Само ја да се вратим и да средим ситуацију! Ја нисам лопов, него сам погрешно схваћен! Ја волим свој народ и хоћу свима да помогнем!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пајо

18.02.2025 14:47

Што мене не поведеш за савјетника

Name

Ииииииииии

18.02.2025 22:53

Ја немам ријеци, па Басевиц Страхиња је ојадио СГ Романију, све је узео зе себе исвоје сараднике, они су милионери. Трба држава да провери рачуне Басевиц Страхиње и људи блиски њему. Дал је могуће да Систем и Полиција штите овакве људе, који су огризли до грла у криминалу.

Name

ЈПС СУМЕ РС

18.02.2025 14:21

Док је локалних серифа рекетаса као сто су Деба Калиновик,Легенда Соколац,Краљевиц Власеница,Јовица Рудо,Ковац Рибник .......... нема напретка

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пајо Канострвац

18.02.2025 14:59

У мојој радној јединици палез драги дрвовопрердиваци остаје иста цјена само да отплатим тај стан још један у лукавици за другог сина мени силва није могла ниста водали испитивали дас паре и заврсис

ОДГОВОРИТЕ
Name

Роћко

18.02.2025 15:29

Што се тиче шумског газдинства Зеленгора,ево за мјесец дана исплати "неко" 9 плата!Питање је када ће се почети радити и наплаћивати плате од сопственог рада,,ради 20 људи а осталих 70 се чеше по глави и смије???

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кредит

18.02.2025 15:56

50 милиона је мало да се покрену шумарства да нормално раде,јер је све уништено

ОДГОВОРИТЕ