Асфалтна база изнад Дабарског поља пријетња за људе и околину

Око 4 километра ваздушне раздаљине од мјеста Дивин у општини Билећа покрај пута који води према Невесињу, на локалитету са кога се пружа поглед на Дабарско и Фатничко поље, без и једне законом прописане дозволе ниче нова асфалтна база.

Република Српска 09.05.2025 | 08:56
Асфалтна база изнад Дабарског поља пријетња за људе и околину

За посљедице по животну средину, али и здравље људи због овог, изузетно загађујућег постројења, не маре ни ентитетске, а ни локалне власти.

Асфалтне базе мијешају шљунак и пијесак са дериватима сирове нафте да би се направио асфалт који се користи за израду путева, ауто-путева, паркиралишта итд.

Стручњаци упозоравају да ове базе ослобађају милионе килограма хемикалија у ваздух током производње сваке године, укључујући и многе канцерогене материје.

Америчка агенција за заштиту околине (ЕПА) наводи : “Прерада асфалта и асфалтних производних погона су главни извори опасних загађивача ваздуха, као што су формалдехид, хексан, фенол, толуен и полициклична органска једињења. Излагање овим токсинима може изазвати рак, проблеме са средишњим нервним системом, оштећење јетре, проблеме са дисањем и иритацију коже. ”

Ко год да гради – дозволу нико нема

У случају постројења о коме је овдје ријеч, апсурдно је то што се и не зна која тачно фирма поставља асфалтну базу изнад Дабарског и Фатничког поља.

Након што смо од запослених на лицу мјеста чули да асфалтну базу монтира фирма “Интегра инжењеринг” из Бањалуке, обратили смо се овој фирми, Министарству за просторно уређење урбанизам и екологију и општини Билећа.

Одговори које смо добили најбоље илуструју по коме принципу се овдје ради.

Министарство смо питали да ли су фирми “Интегра инжењеринг” из Бањалуке издали еколошку дозволу за наведени објекат.

“У складу са Вашим захтјевом, обавјештавамо Вас да Министарство није издало еколошку дозволу за овакав објекат, као ни осталу потребну документацију”, одговорено нам је из ресорног Министарства 22. априла ове године.

Фирму “Интегра Инжењеринг” доо Бања Лука питали смо да ли су добили Еколошку дозволу.

Међутим одговор нисмо добили од њих него од друге фирме сличног имена, коју ништа нисмо ни питали.

“Интеграл инжењеринг а.д. је почео са монтажом асфалтне базе на наведеној локацији. Монтажа није завршена, погон није функционалан и не може бити пуштен у рад све док се не комплетира сва потребна и законом прописана документација.
Овај поступак је у току”, писали су нам из компаније “Интеграл Инжењеринг” АД чије је сједиште у Лакташима.

Власници двије фирме сличног имена јесу породично повезани и ове компаније често наступају у конзорицију. Без обзира на то, ријеч је о два одвојена привредна субјекта регистрована на различитим адресама.

Након што смо добили одговор од компаније коју ништа нисмо питали, опет смо се обратили Министарству.
Питали смо их да ли су компанији “Интеграл инжењеринг” из Лакташа издали Еколошку дозволу и осталу потребну документацију укључујући и локацијске услове за ову асфалтну базу.

Одговор који смо добили само је продубио “мистерију”.

“Обавјештавамо Вас да Министарство није издало еколошку дозволу за овакав објекат, као ни осталу потребну документацију. Такође, инвеститор фирма “Интегра инжењеринг” јесте предала захтјев за издавање локацијских услова за овај објекат, а поступак издавања истих је и даље у току”, саопштили су нам из Министарства 25. априла ове године, иако их овај пут нисмо ни питали за компаниију “Интегра инжењеринг”, већ за “Интеграл инжењеринг”.

Дакле, супротно закону, објекат се гради без претходно прибављених локацијских услова, очито и без еколошке дозволе, и остале потребне документације.

Писали смо и општини Билећа. Два пута и поред усменог обећања, одговоре нисмо добили.

И док су наводне процедуре у току, “Интегрина” или “Интегралова” асфалтна база, увелико је инсталирана, у што смо се увјерили на лицу мјеста. И како ствари стоје, а и наши инсајдери тврде, само је питање часа када ће почети са радом

А за посљедице ко још мари…

Неодговорно и опасно

Владимир Топић, активиста Центра за животну средину упозорава на погубну праксу да се код нас оваква постројења инсталирају без претходно прибављене законом прописане документације и испитивања.

Наводи да се и у земљама региона за ове пројекте се раде студије утицаја на животну средину. Јер ради се о постројењима који корисе сирови нафту, тј битумен и друге материје које су за околни простор јако канцерогене.

“У нашем контексту, Министарство има могућност да тражи процјену утицаја и израду студије, управо како би отклонило сумње око штетности пројеката.

Постоје и примјери у земљама региона гдје се од неких одустаје ако се докаже штетност на одређеној локацији. Локација је јако битна, а постројења управо у близини изворишта и ријека могу довести до знатног загађења.

Оно што се обично највише манифестује њиховим радом јесте загађење воде, али о ваздуха, као и стварање буке”, упозорава Топић.

Ова асфалтна база инсталирана је управо на врх брда изнад локације на којој се гради хидроелектрана “Дабар”, вода коју ће покретати ту електрану слијеваће се каналом кроз Фатничко поље у Билећко језеро и даље у ријеку Требишњицу, што управо и јесте разлог за забринутост.

(Спин.инфо/Импулс) Фото: Импулс

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

0?0?0?

09.05.2025 09:21

нека вам праве,ето вам таминџије и луке петровића и смотаног ћурића,свдаловића, за њих сте гласали и продавали се за 20км. шта сад хоћете.....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Б Л.

09.05.2025 11:20

Треба промјенити асфалт на писти аеродрома у Требињу

ОДГОВОРИТЕ