Међу Трамповим наредбама, једна се односи и на БиХ

У "мору" одлука које је потписао нови предсједник САД-а Доналд Трумп је и извршна наредба којом ће покушати зауставити, односно суспендовати, америчку помоћ која се шаље у државе широм свијета.

Босна и Херцеговина 21.01.2025 | 10:07
Међу Трамповим наредбама, једна се односи и на БиХ

АП Неwс пише како није одмах било јасно колико ће помоћи бити погођена наредбом јер је финансирање многих програма већ одобрио Конгрес и у обавези су да буду потрошени.

Наредба каже да "индустрија и бирократија стране помоћи нису усклађени са америчким интересима и у многим случајевима су супротни америчким вриједностима“ и да "служе за дестабилизацију свјетског мира промовишући идеје у страним земљама које су директно супротне хармонији и стабилним односима унутар и међу земљама“.

Сходно томе, Трамп је изјавио да "даља помоћ САД у иностранству неће бити расподијељена на начин који није у потпуности усклађен са спољнополитичким ставовима америчког предсједника."

Како је најавио нови амерички предсједник, Трамп ће новом државном секретару Марку Рубију дати задатак да "провјери ефикасност" ових програма како би, након 90 дана, процијенили шта ће бити укинуто, а с којим програмима настављено.

Вриједи истаћи да ће ова одлука највјероватније имати утицај и на Босну и Херцеговину. Према јавно доступним информацијама, из САД-а је током 2024. године кроз страну помоћ у БиХ стигло 39 милиона долара, а за годину прије је тај износ био чак 93,7 милиона долара.

Како би се знао потпуни утицај на БиХ, али и на друге земље у свијету, мораће се сачекати примјена ове извршне наредбе, односно који програми ће бити суспендовани, а који су ову наредбу избјегли.

(Клиx) Фото: АП

Коментари / 27

Оставите коментар
Name

Кесиц

21.01.2025 10:49

Опет лазне наде градјанима "З. Балкана". Јел вам јасно нема сједења на двије столице, па га неце бити ни за Трампове владавине, 4г је мало времена да се несто одради поготово ста је синоц обецано градјанима УСА.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Према кесиц

22.01.2025 13:44

Господине сто сте залудјени сједењем на две столице.За вас је настојање да се са свима буде у добрим односима,да се сарадјује у обостраном интересу свих сједење на две столице.Опредјељивати се,сврставатј се,подрзавати једне у конкретном смислу знаци припрема за рат....надам се да не мислите на то зло које постујуци достигнути ниво технолоског развоја знаци унистење зивота на Земљи.

Name

Маxтренд123

22.01.2025 15:26

Он не чека годину дана. Све је већ неко испланирао и почео је исти дан .

Name

хахахахихихихохохо

21.01.2025 10:52

зна ли ико,је ли трамп у првом обраћању споменуо додика и његове санкције,хоће ли их укинути и кад?хахахаахахаха

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мишић

21.01.2025 20:06

Хоће,хоће мало сутра,

Name

Удружење педера рс

21.01.2025 10:56

Поцело је

ОДГОВОРИТЕ
Name

ники

21.01.2025 10:57

Хммм.Шта сад? Научили сте дудлати туђу сису али нестаде млијека.???

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Ники

21.01.2025 11:46

Толико добивали а Додик је толико погрдних ријеци изговорио према Амбасадору САДа у БиХ. Колико је он одвојијо за свој народ и колико је обећао Плате пензије обичним градјанима??? Шта је радијо он и други са толиким парама??? Јели доказао Марфију и осталим донаторима гдје су паре???? Хтјео је са вулгарности и обманом да Мафију зачепи уста али није могао . Лако му је завадити народ измишљајући разлоге и угрозености и узроковати разне блокаде да се даље не иде ка ЕУ. Амери контају његову тактику не падају лахко на шупљу причу.

Name

Ху

22.01.2025 20:01

Зар мозе неко коментарисати политику а не зна како се правилно пису радио.

Name

Ропе

21.01.2025 11:02

Је ли помилово кога у бакимцима?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Да

21.01.2025 11:35

Јест овај из Бакинаца мало помилово трумпа

Name

Фтр

21.01.2025 11:13

Истразите колико је из босне отисло у амарику и друге земље милиона и милијарди, јер висе оде у америку него код вазала домацег издајника који има милијарде и други

ОДГОВОРИТЕ
Name

Боки

21.01.2025 11:37

Перо у Мрцевцима не у Бакинцима.

Name

Директ

21.01.2025 11:13

Оно када чекаш и очекујеш од Трампа, да укине санкције, а он укине УСАИД програм помоћи. Све љепше од љепшег. :)))

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сица

21.01.2025 11:25

Шта је то ? Сица за нашег Бају. Скоро дупло висе он има на располагању. Све сто сам старији долазе ми на мисли изреке старијих људи које су давно изречене. “Уздај се у се и у своје кљусе”.

ОДГОВОРИТЕ
Name

да, и?

21.01.2025 12:32

па с обзиром да се политика милорада додика у потпуности слаже са чрамповом, бар тако бурле каже, онда неqе бити проблема да амерички милиони стигну у РС да помогну отцепљење РС од ФБИХ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирослав

21.01.2025 12:33

Нема пара, кукања, цмерања, ваља радити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

дјоко

21.01.2025 12:38

Па Додик је навијо за Трампа.Трамп му је поконио и кацкет.Ах стоце Милораду долари,он има веци будзет од Америцке помоци.Благостање у РС у.Сви становници имају по два мобилна телефона. То је нама Миорад омогуцио.

ОДГОВОРИТЕ
Name

АР

21.01.2025 14:47

Па кад це укинути санкције додику и његовим јатацима Није ваљда миле дзаба носио црвену капицу Бас то није фер никако

ОДГОВОРИТЕ
Name

вуки

22.01.2025 00:00

Ја невиде никакву помоц и коме овде нико ниста није урадио само се крало и криумцарило задњи 30 год.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирослав

22.01.2025 09:05

Те паре и тако су исле за подмицивање домацег сљама и невладине организације то градјани нису ни видјели

ОДГОВОРИТЕ
Name

Правда

22.01.2025 09:11

Тацно г трамп бог зна где помоц у бих зсврсава кој се даје из САД виде они којим и нетреба а нераде ниста или ко си ста си којем народу припадас тако је то у бих

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ђжо

23.01.2025 05:41

У привреду (зукан) зекан прави дронове !

Name

Били питон

22.01.2025 10:33

Јао шта ћемо сад. Оде нам ефендија Марфи у Америку.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Брко

22.01.2025 10:37

Да ли је могуће да су сви неписмени.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ху

22.01.2025 20:02

Могуце је, заправо 4

Name

Дана

22.01.2025 16:08

Па видим да се коментари односе само на Додика и РС да су добили паре и покрали ,шта је са Федерацијом они као нису донијели те паре . Што се нико не осврну на то гдје су они потрошили те паре сигурно су добили више од РС.Можда Додик не бих нападао тога амбасадора да је добио те паре.

ОДГОВОРИТЕ