У НС РС стигао нацрт закона о платном промету РС

У Народну скупштину РС стигла је иницијатива за измјене и допуне нацрта Закона о унутрашњем платном промету којом се банке приморавају на отварање рачуна и пословање са фирмама на “црној листи”, односно њиховим насљедницама, открива портал ЦАПИТАЛ.

Република Српска 13.11.2024 | 12:10
У НС РС стигао нацрт закона о платном промету РС

Ријеч је о грађанској иницијативи коју је званично поднијела адвокатица Дејана Ђурић, а која је раније заступала санкционисану „Инфинитy Интернатионал Групу“.

Иницијатива за измјене и допуне стигла је само неколико мјесеци након посљедњих измјена овог закона, а све због блокаде правних и физичких лица које је америчка Канцеларија за контролу имовине странаца ОФАЦ означила као мрежу подршке предсједнику Републике Српске Милораду Додику и његовим члановима породице.

Овај нацрт предвиђа да се Агенција за банкарство РС и банке натјерају да отворе рачуне фирмама којима су без судске пресуде и званичног налога надлежних тијела ускратиле своје услуге због такозваног “репутационог ризика”.

Ради се о фирмама које су настале након гашења “Проинтера”, “Инфинитy Интернатионал”, “Калдере”, “К-2 Аудио Цомпанy”, “Сириус 2010”, односно након њиховог уврштавања листу ОФАЦ-а.

Напомињући да је однос банака према овим компанијама било дискриминаторан, у образложењу нацрта се чак отворено наводе имена санкционисаних компанија, попут “К-2 Аудио Цомпанy”, “Сириус 2010”, “Инфинитy Реал Естате”, као и оним које су настале након гашења попут “Нимбус Иноватионс” и “Елпринг”.

“Правни прописи РС и БиХ не познају санкцију домаћег правног или физичког лица које се налази на листи санкционисаних у страним земљама осим оних који су под санкцијама Уједињених нација. Банке у Српској зато немају правни основ за отказ уговора и затварање рачуна нити одбијања отварања рачуна онима који се налазе на некаквим листама санкционисаних“, наводи се између осталог у образложењу нацрта овог закона уз напомену да Агенција за банкарство РС до данас није спровела надзор над радом банака, упркос бројним пријавама.

У случају да је онемогућено отварање рачуна које није засновано на правоснажној пресуди или одлуци надлежног органа, нацрт овог закона одређује да ће Агенција за банкарство “поставити овлашћену организацију по службеној дужности”.

Та банка би тада била обавезна да на захтјев пословног субјекта или физичког лица отвори рачун за обављање платног промета и то под пријетњом казне од 20.000 КМ до 80.000 КМ.

Осим тога, нови закон планира и казну од 5.000 КМ до 20.000 КМ за банку која одбије изврши налоге за плаћање оваквим клијентима.

Дефинисани су и услови под којим банка има право да једнострано раскине уговор са привредним друштвом: да је рачун коришћен супротно закону којим се уређује спречавање прања новца и финансирања тероризма или за обављање платног промета на основу фалсификованих исправа.

Додик у рату са банкама

Рат против банка отпочео је Додик најавом да ће ускоро „изаћи с конкретним подацима о банкама и њиховим манипулацијама, како би се заштитили грађани и њихова права“.

Недуго након ове објаве услиједио је Закон о банкама којим се укидају некаматоносни приходи, одржавање кредитне партије, слање опомене због кашњења са отплатом, те подизавње готовине на банкоматима.

Да би овај нацрт дошао пред посланике потребно је да га одобри надлежни одбор, док мишљење Владе РС у овом случају није обавезујуће.

Ђого: Како је дошло до тога да Агенција не реагује?

Економиста Марко Ђого каже да се у јаким државама не би тек тако могло ускратити отварање рачуна без пресуде и детаљног објашњења.

“Како је могуће да Агенција за банкарство РС, која је Владино тијело и послује по законима РС, није под утицајем извршне власти. Не знам да ли да им честитам или да се запитам. Како је дошло до тога да ова агенција не реагује“, каже Ђого.

Уколико заиста дође до промјене закона, Ђого сматра да ће томе више допринијети политика, него што се заиста жели радити у корист грађана и привреде.

“Не би се смио дискриминисати ниједан клијент без чврстог доказа. Ако мислите да се пере новац, јавите СИПА-и, ако је нешто друго, имате друге органе. Чак и када говоримо о ОФАЦ-овој листи. Требало би да се водимо нашим законима и одлукама, а не забранама друге земље. Хоћемо ли да мијењамо правила напамет и ако Бразил нешто усвоји?“, каже Ђого и додаје да смо ми увијек на губитку и да одлуке органа друге земље стављамо су испред оних домаћих, што је тужна слика и прилика нашег друштва.

Потписе скупља и „Инфинитy“

Из некадашњег “Инфинитy” рекли су нам да и они припремају иницијативу за измјену истог закона, али да још скупљају потписе.

По свему судећи, ради се о сличној или чак истој иницијативи, а према ријечима представника ове фирме, немају посебна очекивања да ће им бити од посебне помоћи.

“Наш циљ је да се измјенама закона јасно и прецизно дефинише на који начин банке, као носиоци јавног овлашћења, смију односно не смију да поступају у односима са клијентима, не остављајући им простора за злоупотребе, дискриминацију и произвољна тумачења“, поручили су из ове фирме.

Кажу да су управо на таквим основама банке доносиле одлуке одбивши да и новооснованим фирмама са уредном судском регистрацијом отворе рачун, чиме су више стотина људи оставиле без посла, а предузећа без могућности пословања.

“Тражимо и да се утврди одговорност првих људи Агенције за банкарство РС која је директно надлежна за контролу пословања банака, а пропустила је да реагује и предузме одговарајуће мјере“, поручили су из “Инфинитy”.

Закон измијењен прије неколико мјесеци

Почетком јула ове године, Народна скупштина РС мијењала је овај закон, као и Закон о допуни Закона о банкама Републике Српске, те Закон о измјенама и допунама Закона о Инвестиционо-развојној банци Српске којој је дозволила платни промет, што је изазвало велику полемику опозиционих посланика који тврде да се све ради да би се помогло санкционисаним фирмама.

Подсјећамо, банке су половином јуна почеле да гасе рачуне фирмама које су се нашле на ОФАЦ-овој црној листи, а међу којима су Инфинитy Интерннатионал гроуп и њене познате чланице – „Проинтер“, Калдера“ АТВ, али и Сириус 2010 који није члан те групе.

Челни људи тих фирми затим су кренули у оснивање нових, међутим, банке нису биле расположене за сарадњу са њима и углавном су одбијале да им отворе рачун, а оне ријетке које су отвориле, врло брзо су их и затвориле.

(<стронг>Цапитал) Фото: НСРС

Коментари / 14

Оставите коментар
Name

Маја

13.11.2024 12:25

Требали би јос неке законе за банке.,тј,јос много и да се уведу неке олаксице за физицка лица,јер ово сто све раде банке није нормално .

ОДГОВОРИТЕ
Name

Добој

13.11.2024 12:40

Банке просто рецено треба потпуно маргинализовати због свега сто су радиле и сто јос увијек раде. Наравно, прво им треба одузети монопол над унутрасњим платним прометом који тренутно имају, а измјеном овог закона це свакако изгубити могуцност да могу бирати са ким це пословати у дијелу платног промета сто је требало одавно увести!

Name

Деки

13.11.2024 13:38

Да само знас колко њих заболи за обицна физицка лица 😊 Фрка им је сто су стопирани у пљацкању дрзавних будзета.

Name

Ре,Маја

13.11.2024 14:17

Чињеница је,да су банке,највећи зеленаши,који примјењују лихварске "правила".Истини на вољу,обраћање ОМБДУСМАНУ,Агенције за банкарство,углавном уроди плодом,под условима да су у складу са законом.

Name

Милан

13.11.2024 14:42

Требало је давно тузиластво да види сто су санкције уведене? Дал ту има кривицног дјела?

Name

Маxи

13.11.2024 12:47

Господине Дјого,како не разумјете да се американцима ГАДИ радити са особама које су под санкцијама и то због корупције највисе.Амери владају банкарским свијетом и сви морају у коло ако хоце да опстану.А те сто Ви браните,са гнусањем дозивљавају

ОДГОВОРИТЕ
Name

БЛ

13.11.2024 13:38

Можете пословати унутар РС али нећете моћи изван РС у медјународном промету а и опет ћете бити кажњени У сваком случају непише вам се добро.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Банкар

13.11.2024 13:38

На добром сте путу да угасите банкарски систем у РС. Банке знају да ниједна банка неће пословати с банком коју пружа банкарске услуге лицима с ОФАЦ листе. Посљедице овакце политике према банкама биће катастрофалне, десит ће се да све банке у РС затворе а послават ће само пошта.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Банкар

13.11.2024 14:23

Стране банке це затворити своје филијале и отици.Неце ни једна банка пословат против свог интереса,знаци требају да послују у интересу Додика и његови криминалаца црнолистаса.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Неко

13.11.2024 14:35

Која банка може да ради без СWИФТА

Name

ДелПо

13.11.2024 14:31

Огромна већина банака су приватна акционарска друштва и ако буду изложени политичком прогону једноставно ће престати са радом у РС!! Дакле једино да се врати бивша СДК-а за унутрашњи платни промет или направити властиту банку РС (већ смо је имали и уништили је)!! Банке нису проблем већ испумпавање народног новца, да има правне државе овим проблемом би се бавила СИПА и тужилаштво БиХ а не УСА!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Лили

13.11.2024 21:43

Тако је банкар потпуно си у праву .Додик би жртвовао сву РС ради својих интереса брига њега за народ.

Name

Директ

13.11.2024 15:52

Ово је катастрофа у најави. Банке не може нико присилити, ако неког неће, јер банке имају репутацију, коју ако озгубе, одоше депоненти и депозити, што значи гашење банака.

ОДГОВОРИТЕ
Name

БЛ

13.11.2024 19:33

Банке не могу имати право одлуцивања са ким це пословати у оквиру платног промета, јер то је законска обавеза банке као институције, тако да једноставно немају право да саме одлуцују коме це отворити, а коме неце трансакциони рацун уколико је правно или физицко лице испунило све законске обавезе! Банке могу да доносе одлуке коме це да дају кредит, а коме неце, али ово трансакциони рацун ни у ком слуцају уколико лице испуњава све законом прописане ствари!