Ревизори упозорили: У Влади незаконита запошљавања!
Корупција као модел понашања је толико дубоко укоријењена у друштву да је практично немогуће добити посао у државним институцијама без политичке "помоћи".
Република Српска 16.09.2024 | 19:55
Управо на незаконито запошљавање у државној управи упозорили су и ревизори у извјештају о проведеној финасијској ревзији за кориснике буџета Српске за прошлу годину.
Међутим, колико ће упозорења заиста уродити плодом или ће борба против друштвене пошасти зване корупција поново остати само на папиру?
Ријеч штела код нас се одавно одомаћила и у простом преводу значи да се унапријед зна ко ће бити особа изабрана за одређено радно мјесто, без обзира на квалификације и стручну спрему.
И тако се постаје најбољи кандидат за неки државни посао, а кад још имате чланску карту странке која је битна за штелу, ви сте вјероватно најбољи кандидат за радно мјесто за које се конкурси у државној управи углавном објављују реда ради јер су већ наведени најбољи кандидати одавно запослени.
И управо на такву врсту запошљавања, без конкурса, без поштовања закона, упозорила је Главна служба за ревизију. На списку су Министарство здравља и социјалне заштите, Министарство породице, омладине и спорта, Министарство управе и локалне управе, Министарство унутрашњих послова, Министарству трговине и туризма, Републичка управа за геодетске и имовинско правне послове, Служба за заједничке послове и Угоститељски сервис Владе РС - сви они су запошљавали не поштујући закон о државним службеницима. И управо зато ревизори су такође утврдили да су расходи за плате радника прешли милијарду КМ.
"Расходи за лична примања запослених су исказани на фонду 01 у износу од 1.104.317.507 КМ, а на фондовима 02 – 05 у износу од 32.668.729 КМ. У структури расхода за лична примања највеће учешће имају институције у надлежности Министарства просвјете и културе (укључујући и Министарство) 39 одсто, Министарство унутрашњих послова 21 одсто, институције правосуђа (укључујући Министарство) 11 одсто и високог образовања и студентских центара 9 одсто." пише у ревизорском извјештају.
Било је покушаја да се страначко запошљавање заустави. Па је тако Радован Вишковић прије двије године рекао да ће јавно приказати списак нерадника који се воде да су запослени у јавном сектору, а не долазе на посао.
А 2018.године најавио је премијер и успостављање регистра запослених у јавном сектору. Међутим, нити имамо регистар нити списак нерадника. Има ли онда шансе да упозорења ревизора доведу до смањења страначког запошљавања?
"Тешко да ћемо дочекати да се барем мало смањи број запослених у јавном сектору који је ионако преоптерећен, а кад се на све то узме и финансијкска криза и проблем са буџетом то је нешто што је неодрживо. С друге стране странкама на власти је циљ да што више својих присталица запосле и да привуку људе да подрже политичке странке уцјенама запослења или одржавања радног мјеста то укључује све јавне институције и слично", каже Ивана Корајлић, Транспаренси Интернатионал БиХ.
И нису проблем само прекомјерна запошљавања у државним предузећима. Дугогодишњи проблем је и функција вршиоца дужности директора у државним институцијама који се постављају на више година.
И управо на то су ревизори упозорили и подсјетили Републички секретаријат за расељена лица и миграције, Центар за пружање бесплатне правне помоћи као и Републичку дирекцију за обнову и градњу и Републичку управу цивилне заштите на закон о државним службеницима који каже да се вршиоци дужности именују на период до 90 дана.
"Кад је ријеч о ВД директорима, морам да нагласим да је то незаконито, да ни у једном закону не постоји вршилац дужности, да се то ради само искључиво по признању Вишковића, да се они не би осилили и да могу у сваком моменту да их смијене. Због те реченице у свакој нормалној држави би премијер био смијењен или поднио оставку други дан, очигледно да је то било прокламована политика ове власти да се крши закон", сматра Милко Грмуша, правник.
И на крају се намеће закључак да све док год нам закон буду кршили они који га и доносе, и док се не успостави одговорност за оне који крше законска рјешења, Република Српска ће функционисати по вољама и жељама моћних појединаца.
(БН) Фото: БН
Коментари / 17
Оставите коментарСаса
16.09.2024 20:10Имена господо ревизори, само имена..
ОДГОВОРИТЕГИОМЕТАР, ДИПЛОМИРАНИ ГИОМЕТАР
16.09.2024 21:26ХОЦУ РАДНО МЕСТО У ВЛАДИ, ХОЦУ ПЛАЦ И ХОЦУ ЗГРАДУ.
раде
16.09.2024 20:23дали има иста нормално код ових владајуци?
ОДГОВОРИТЕМица
16.09.2024 20:56Кога ви зајебавате? И слузбенике И ревизоре говњивом мотком, за вјеке вјекова!
ОДГОВОРИТЕБрат 2
16.09.2024 21:35Само упозорити да се упласе И буду постени.
ОДГОВОРИТЕЈаффа
16.09.2024 21:39Ревизорски извјештаји не служе ничему.
ОДГОВОРИТЕМилан
16.09.2024 21:42Престаните са празним причама!
ОДГОВОРИТЕРе Милан
17.09.2024 08:12Јел да слусамо тебе будулу?
Вишеград
16.09.2024 23:32дођите у Вишеград, па да видите,запошљавање без конкурса на царини.ђуревић превео зета из шумарства на царину.На ХЕ све без конкурса.коалиција подијелила ЈП као да им је ђедовина па запошљавају за гласове.
ОДГОВОРИТЕЈоја
17.09.2024 06:46Не лазите
ОДГОВОРИТЕТабаско Пит
17.09.2024 07:39Кад видиш и чујеш предсједника државе како збори и какав му је вокабулар, онда ти је јасно ко ради у влади и министарствима. Једина смо држава на планети у којој академска заједница ћути, а сељачине са збора воде народ.
ОДГОВОРИТЕ???
17.09.2024 10:43Ми немамо академску заједницу. Неки су побјегли јер су били окрузени морем примитиваца, неки су на залост преминули... ове нове генерације "интелектуалаца" нису много другације од свог предсједника. На страну политицки зивот, погледас насе "науцне" публикације и бице све јасно. На западу студенти пису квалитетније семинарске радове, просто цовјек добије трасфер непријатности кад процита само неколико "науцних" цланака које објављује наса "академска заједница". Мозда да се сви скупе, били би у стању да напису једну пролазну докторску тезу.
Немате ви никакав закон
17.09.2024 09:47Осим закон јацега
ОДГОВОРИТЕИСТИНА
17.09.2024 10:00ШУПЉА ПРИЧА,ЈЕБЕШ ВИШЕ И ТЕ РЕВИЗОРЕ,ЏАБА УЗИМАЈУ ОГРОМНЕ ПЛАТЕ,КОНСТАТУЈУ НЕШТО А НИШТА НЕ ПОДУЗИМАЈУ,БАГРА КОЈА СЕ БОГАТИ НА РАЧУН ОВОГ ЈАДНОГ ГЛУПОГ БОСАНСКОГ НАРОДА
ОДГОВОРИТЕИскрено
17.09.2024 12:18Ревизори, инспектори су у служби власти. Само обични грађани могу надрљати од њихових записника. То народ џаба плаћа.
ОДГОВОРИТЕНо
17.09.2024 14:41Ово је толико смијесно. Сад то утврдили? Послије 30 година? Моздс за нарддних 30 утврде и да су здравство, сколство, поготово универзитет легла непотизма, политицке корупције и да су и ту радна мјеста политицке позиције а цаст и морал давно протјерани. Добицес посао ако гласас и донесес јос 50, 100 гласова.
ОДГОВОРИТЕБОБ РОЦК
18.09.2024 07:41Шта млатите,па ваљда треба народ да ради
ОДГОВОРИТЕ