ИФИМЕС: Против Србије се води специјални рат
Истиче се и да пројекат "Јадар" не сме да буде искоришћен као део "специјалног рата" против Србије и да би експлоатација литијума и других минерала могла лансирати Србију на светску сцену
Србија 12.09.2024 | 23:36Међународни институт за блискоисточне и балканске студије (ИФИМЕС) из Љубљане објавио је анализу актуелне ситуације у Србији у којој оцењује да се против Србије води "специјални рат" с циљем дестабилизације земље, али да је због мира и стабилности у региону и Европи кључно да Србија остане стуб стабилности.
Истиче се и да пројекат "Јадар" не сме да буде искоришћен као део "специјалног рата" против Србије и да би експлоатација литијума и других минерала могла лансирати Србију на светску сцену и довести до великог развоја земље.
Инстистут у анализи под насловом "Србија 2024: Између 'специјалног рата' и 'лансирања' на светску сцену?" наводи да постоји план за дестабилизацију земље и свргавања Александра Вучића са власти недемократским путем и средствима иако се Србија налази на историјском максимуму свог развоја.
Институт наводи да у том пројекту учествује део снага из региона, део међународне заједнице и део појединаца и организација из Србије.
Процене су да ће 21. век бити век развојних шанси и просперитета за Србију, сматрају анлитичари, али наводе да када је Србија убрзано напредовала тај напредак се покушао успорити или чак зауставити што потврђују искуства из прошлости.
- Кључно је због мира и стабилности у региону и Европи да Србија остане 'пиллар оф стабилитy' - стуб стабилности. При томе Србија мора обратити већу пажњу и фокусирати се на поједине 'пријатељске' земље, које учествују у 'специјалном рату' против ње", наводи се у анализи.
Како се додаје, истраживања и проналазак налазишта знатних количина злата, литијума и других метала уврстило је Србију у перспективне земље, које ће у будућности забележити снажан економски раст и свеопшти друштвени развој.
У анализи се наводи да се Србија налази пред два развојна изазова, а то су градња нуклеарних електрана како би осигурала будућу енергетску стабилност и експлоатација литијума и других минерала како би осигурала развој и последично благостање и просперитет.
Истовремено се напомиње и да је проналазак литијума у Србији у подручју око реке Јадар, коју предводи компанија Рио Тинто отворио бројна питања, нека оправдано нека не и да је за реализацију великих развојних пројеката потребно постићи одговарајући друштвени консензус.
У анализи се оцењује да се власт и опозиција у Србији нису понели довољно одговорно према развојним пројектима и уместо да се успостави дебата и расправа о томе унутар друштва дошло је до унутрашњих напетости, поларизације и протеста, који су, како се додаје, имали политичку и међународну позадину.
- Потпуно је разумљиво да грађани који живе на подручју где се налазе налазишта литијума желе одговоре на различита питања о пројекту, а посебно оне који се односе на еколошке аспекте тог пројекта. То је могуће остварити у релаксираној атмосфери и кроз истински дијалог и предочавање стручних чињеница - наводи се у тексту.
Такође се додаје да истраживања показују, да Србија има огромна налазишта различитих руда и минерала и поставља се питање експлоатације наведених природних ресурса што, како сматрају, "може довести до сада невиђеног развоја те земље".
- Уколико се буду поштовали високи еколошки стандарди Јадар би био први рудник литијума у свету који нема течну депонију, а тиме ће се, како сматрају стручњаци, смањити и њена величина. Експерти сматрају да се одговарајућом експлоатацијом литијума и других минерала Србија може 'лансирати' на светску сцену поредећи ту чињеницу са проналаском нафте почетком 20.века која је 'лансирала' Арапе и арапске државе на светску сцену и позитивно променила и унапредила животе тих људи и њихових држава - наводи ИФИМЕС.
Они сматрају да је зато потребно да се формира Независни одбор за надзор пројекта „Јадар“, који би био састављен од представника становника са тог подручја, цивилног друштва, стручне заједнице, представника државе и представника инвеститора.
- Исти концепт се може искористити приликом изградње будућих нуклеарних електрана у Србији. То је уједно историјска шанса да Србија постане модерна и развијена европска држава - указује се у анализи.
Оцењено је и да се Србија успешно репозиционирала и ребрендирала у регионалним и међународним односима и од објекта постала је субјект међународних односа што је, како се наводи, највидљивије кроз дијалог о нормализацији односа између Београда и Приштине где је председник Вучић успео да наметне парадигму "не могу они добити све, а ми ништа".
Међутим, још увек незавршен дијалог представља велико бреме за амбициозне пројекте економског развоја Србије, напомињу аутори.
Они указују и на то да се Србија због неувођења санкција Русији нашла под снажним притисцима, које је поприлично успешно амортизовала коректним односом према Украјини, али да Србија такође плаћа високу цену војне неутралности.
У анализи се наводи и да посете најзначајних светских државника потврђују централну позицију Србије на Западном Балкану.
Поред осталог, закључују и да пораст инвестиционог рејтинга, економски раст и буџетски дефицит мањи од три одсто уливају наду у економске перспективе Србије, а да је Експо 2027. нова развојна шанса Србије и региона.
(24.седам.рс) Фото: Тањуг
Коментари / 16
Оставите коментарОбицни градјани
13.09.2024 03:30Неце в8дјети од копања литијума ниста ,остаце велика рупа , појавице се клизиста затровати воде, .суму, биљке, а једно питање за оне који подрзавају кад су нато цланице мислиле добро србима и србији, оно сто нису уцинили 99 сад би да наставе, ако подрзавају косово нека копају на косову
ОДГОВОРИТЕнезнам
13.09.2024 05:51Какав развој биједо па колике су плате у србији пореде и са албанијом и босном.Србија је просла без рата требали би бити јаци од сwицарске а они биједа како су и науцили.Има група тајкуна као и код нас који су обогатили вецина је сиротиња.
ОДГОВОРИТЕре
13.09.2024 12:14Боље је цутати и не показати колико си (не)паметан. Ста су санкције и колико дуго су биле над Србијом?
Колер
13.09.2024 06:45Ови из Љибљане бас познати по изјавама ,ко Дјокицев Факултет у Лондону.
ОДГОВОРИТЕРе за правду
13.09.2024 08:57Мало ми сумњиво гдје је анализа написана. У Љубљани или у Београду.
Ре
14.09.2024 21:47Ови из Љубљане су ко гатаре, баба Варга.
Рудар
13.09.2024 06:49Да,сада ће ЕУ да прекопа Србију уздуж и попријеко и да извуку све што се може извући. Народу ће остати затрована земља и вода а власти обољели народ од разни отрова. И Словенци виде да и они мигу нешто зарадити од рударења у Србији. Рудари у Марибору И Цељу. Сиктер!
ОДГОВОРИТЕВиола
13.09.2024 07:06А ко то води рат? Јесу ли то центри моћи, како каже Шојић у серији.
ОДГОВОРИТЕРаспадори
13.09.2024 07:13Одлика недемократских режима је када се грађани побуне да су одмах страни плаћеници, издајдници, Сорош, Рок Фелер, Шолак и остале глупости.
ОДГОВОРИТЕ???
13.09.2024 07:19Какав је ово институт, када пропагира ствари које је озбиљна наука одбацила као ретроградне јос прије деценију-двије? Ни један озбиљан економиста, струцњак за глобални развој, политицки еколог, струцњак за околисну правду, итд. нема ниста позитивно да казе о досадасњим искуствима када је у питању економски развој базиран на експлоатацији сировина, било гдје у свијету. Развијени свијет покусава да преорјентисе економију у циркуларну и одрзиву, а нама дивљацима на Балкану неки "науцници" продају овакву прицу. Не сумњам ја да ови "струцњаци" нису образовани колико и ја, али због овога сто објављују нема сумње да им је етика непостојеца. Страсно и залосно.
ОДГОВОРИТЕС
13.09.2024 09:06И Конго је минералима богата земља
ОДГОВОРИТЕМирослав
13.09.2024 12:07Све је прљава политика, асистенти су странци. Улицари су против, Београда на води, против нових мостова, против нових путева, против метроа, против рудника Бор, против копања литијума, Каце се на несреце и тугу, која се деси у Србији и лесинаре, на зртвама умоболних. Они су за самостално КиМ, такодје су за да признамо да смо геноцидни. Водје су им Дјилас, Цута, Мариника, Лазовиц, Цеца, и јос неки скромног образовања, али врло грлати. Време је лудјака, глупака и слуга, Бозе сацувај. Мисле да су одабрали пра
ОДГОВОРИТЕА
13.09.2024 13:39Ти мора да си неки проф.др.. мирославе,глупане!!!
ка Мирослав
13.09.2024 18:04Да Мирославе,слажем се са коментаром.Дошло вријме када паметни заћуташе а будале проговорише.
милош
13.09.2024 13:21Ископавање Литијума да само у једном случајуОдма ту негдје у близини направити фабрику батерија за аутомобилеТо би био успјех и добит А ископавати руду и слати напоље да неко скида кајмак а нама отпад никако.
ОДГОВОРИТЕНовинар бн
16.09.2024 09:43Само приказите гдје је то копање литијума донијело друствени напредак и било ста добро? Литијум је као и угаљ фосилно гориво хахаха. А прелазимо на обновљиве изворе и тако прогутасмо опет цјелу патку цитаву. Новинарство на нули!
ОДГОВОРИТЕ