Окончане парнице у стечају Фабрике глинице Бирач

Након скоро десет година, све парнице од значаја у стечају Фабрике глинице Бирач а.д. Зворник, су окончане, па и оне у којима се рјешавало спорно питање разлучних потраживања и права литванске “Укио банке”, поручено је данас из Окружног привредног суда у Бијељини.

Република Српска 15.03.2024 | 14:43
Окончане парнице у стечају Фабрике глинице Бирач

На годишњој конференцији за новинаре из ове правосудне институције су саопштили да се из стечаја “Бобар банке” и даље воде извршни поступци ради принудног намирења новчаних потраживања банке.

Окружни привредни суд у Бијељини, Виши привредни суд и Врховни суд су одбили тужбени захтјев “Укио банке” тежак 155 милиона КМ. Уставни суд БиХ је по својој апелацији укинуо те пресуде и указао на потребу да се приликом одлучивања узме у обзир правоснажна пресуда суда у Литванији, каже каже предсједник Окружног привредног суда у Бијељини Божана Гужвић и објашњава да су у том поступку тужиоци су били ФГ “Бирач” и ћерка фирма “Бирач Еуропа”.

Тужени су били, наводи она, “Укио банка”, више литванских предузећа, “Алумина” и “Павгорд”. Литвански суд је одбио захтјев ФГ “Бирач” и “Бирач Еуропа” да се утврди ништавост уговора о додјели кредита и залагању имовине. Та одлука литанског суда је призната код домаћег суда, а самим тим има исту правну снагу као и свака домаћа.

“Шта то практично значи. Ствар је пресуђена. Литвански суд је рекао да су сви уговори које је “Укио банка” додјељивала литванским предузећима, а за које су залагана имовина домаћих привредних друштава – ваљана. То је довело до тога да овај суд тужбу “Укио банке” одбаци јер нема правног интереса да се води спор код домаћег суда кад је ствар правоснажно пресуђена страном признатом судском одлуком.

То значи да је уговор о куповини потраживања “Павгорда” је ваљан уговор јер је и “Павгорд” био учесник тог поступка пред литванским судом. Дејство те одлуке се протеже и на “Павгорд”. Одатле “Павгорд” у стечају, да се зна, када већ јавност развија сопствене конструкције. Разлози су само судске одлуке”, рекла је предсједник Окружног привредног суда у Бијељини Божана Гужвић.

Истовремено, напомиње Гужвићева, републичке институције су одлучиле да продају своја потраживања “Павгорду”, а све тужбе о отврђивању ништавости које су биле поднијете суду на чијем је челу, повучене су. Када је у питању стечај над “Бобар банком” предсједница суда каже да је из тог поступка проистекло преко 300 парница. 

“То су били поступци по тужбама “Бобар банке” против бивших радника “Бобар банке” и привредних субјеката у саставу “Бобар” групације. Сви ти спорови су ријешени, а у једном периоду је у тим предметима поступало по троје судија. Ријешено је оног тренутка када је заузет став о ваљаности тих уговора о кредитима.”

На крају 2023. године остало је нерјешено 19 предмета стечајева. Током прошле године окончано је укупно 706 предмета, проценат реализације по плану је 97 одсто, а колективна норма суда износила је преко 128 одсто што овај сут рангира међу најуспјешнихе у БиХ.

(БН) Фото: БН

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

Саво

15.03.2024 15:09

Ста це бити са мојим војним акцијама које имам у Бирац. Да ли це нам Павгорд дати сад паре или касније. Опет сви смо се борили за насу дрзаву

ОДГОВОРИТЕ
Name

Солун

15.03.2024 15:10

Литванци су нас ојадили за преко милијарду и нико од наших им логистичара није одговарао, а и неће јер логистичари имају власт па је лакше појефтинити паштету...а пуна нам уста патриотизма и устава.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Брод - М

15.03.2024 15:14

Супер сад цемо и ми радници акционари добити пара од акција. Да скину висе тај стецај

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ко зна

15.03.2024 15:47

Овдје је све недефинисано, не зна шта је чије ко има право ко нема никада се ово неће распетљати, ко је власник ко је повјерилац ко каква права има, шта ради суд, следећа власт ће све вратити на почетак,фирму вратити држави и нек ради док може

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зворник

15.03.2024 16:59

Лоповцине све сте покрали

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ест

15.03.2024 17:07

Литванија мозе блокирати пут бих у еу због бираца

ОДГОВОРИТЕ