Холандија се противи отварању преговора са БиХ

Холандска влада је објавила извјештај који се бави проширењем Европске уније који је послат њиховом парламенту. У њему се посебно фокусирају на Западни Балкан, али и остале земље које су на прагу ЕУ ка отварању преговора.

Босна и Херцеговина 03.12.2023 | 21:01
Холандија се противи отварању преговора са БиХ

Оно што се истиче у документу у дијелу у којем се говори о Босни и Херцеговини јесте да у овом тренутку ми нипошто нисмо спремни за отварање преговора, односно да ће то подржати након што постигнемо потребан степен усклађености са критеријумима ЕУ за чланство.

Слично је раније казала и европска комесарка Урсула вон дер Леyен када је БиХ дала условно зелено свјетло за отварање преговора. Она је тада рекла да је потребно постићи одређени степен усклађености са ЕУ критеријумима за отварање чланства, али за разлику од низоземске владе није давала оцјене колико и када је то могуће урадити.

Холанђани. као и Европска комисија, истичу неколико позитивних примјера из БиХ као што је брзо формирање владе у јануару 2023., нову динамику и политичку вољу. Направљен је помак код управљања миграцијама и организованог криминала, али се наводи да је то недовољно.

"Комисија наводи да је Босна и Херцеговина остварила ограничен напредак на пољу 14 приоритета. Комисија као доказ види брзо формирање владе у јануару 2023, нове динамике и политичке воље. Босна и Херцеговина је такође дала свој допринос у управљању миграцијским токовима према ЕУ, укључујући визну политику и управљање границама, систем азила, који још увијек нису у потпуности усклађени са ЕУ. Такође, земља је предузела кораке у борби против организованог криминала и финансирања тероризма, што укључује именовање контакт особе у ЕУРОПОЛ-у", навели су у документу у којем стоји да се влада слаже са овим извјештајем Европске комисије.

Оно што је наведено као озбиљан страх јесу сецесионистички напори из Републике Српске. као и криминализација клевете и усвајање новог закона о страним агентима.

"Постоји озбиљна забринутост у вези са ситуацијом у Републици Српској, дијелом због сецесионистичке реторике предсједника Додика и његовог наставка подривање државних институција, као што су Уставни суд и Врховни суд. Комисија квалификује развој догађаја из области слободе изражавања и медија и заштите новинара као назадовање", наводе.

Оно што се наглашава као значајан проблем јесте слаба ефикасност на процесуирању високе корупције те лоша правосудна рјешења.

"Комисија наводи да су европски стандарди у погледу правосуђа и основних права донекле преузети. БиХ, међутим, треба побољшати разводњену верзију Закона о Високом судском и тужилачком вијећу, који је усвојен 2023. године. Босна и Херцеговина није постигла никакав напредак о борби против корупције. Комисија вјерује да земља има слабе резултате и број осуда за корупцију, посебно високопозиционираних људи особа, остаје низак", наводе.

Приоритет треба бити и на примјени пресуда међународног суда за људска права, што укључује и посљедњу пресуду Ковачевић.

Комисија је закључила, а Влада Холандије планира подржати, да су потребни додатни напори како би се постигла усклађеност 14 приоритета и препоручује да се преговори о приступању воде са Босном и Херцеговином када земља буде испуњавала потребне критеријуме за чланство.

"Влада дијели став Комисије да је приступни преговори са Босном и Херцеговином могу бити само отворени када је потребан степен усклађености са критеријумима за чланство је постигнуто. Ово нипошто није случај у овом тренутку. Можда ће неке земље чланице ЕУ ипак позвати да се преговори о приступању наставе што је брже могуће и евентуално повезати ово са отварањем приступних преговора са Украјином и Молдавијом. Кабинет вјерује да процес приступања треба остати заснован на заслугама и понавља да само када постоји значајан одржив напредак на приоритетима из Мишљења за 2019., преговори са Босном и Херцеговином могу почети", навели су.

Они такође сматрају да нема напретка у области управљања границом због застоја у преговорима са Фронтеxом.

"У складу са Комисијом, Влада је мишљења да би Босна и Херцеговина требала додатно унаприједити своју визну политику треба пооштрити, у складу са оним у ЕУ", написано је у документу.

Они још дају своју оцјену како политику у БиХ карактеришу етничке линије подјеле и да се политичари редовно изражавају на етно-националистички начин - "Влада је забринута због овога", рекли су. Осим тога, указали су да у БиХ не постоји политичка воља за провођење међународних пресуда за људска права којом би се уклонила дискриминација дијела грађана.

Подржали су присуство и дјеловање високог представника у БиХ све док не испунимо 5+2 услове који су постављени 2008. године. Такође сматрају да се Алтхеа мисија ЕУФОР-а треба наставити.

(<стронг>Клиx

 

Коментари / 19

Оставите коментар
Name

БЛ

03.12.2023 21:46

Ето навели су ко је кривац за све.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Да да

04.12.2023 09:30

Изгледа да им није много симпатично наше ,,народно благо,, у виду баје величанственог

Name

ре

03.12.2023 21:50

Стандард народа БиХ сувише је низак, и није још за много година да се приближи породици ЕУ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Алан Форд

04.12.2023 02:21

Ниси ни процито цланак јелде?

Name

Ре ре

04.12.2023 07:58

Није то разлог! Прочитај текст. Разлог је Додик и његова примитивна реторика.

Name

приједор

03.12.2023 22:33

Све док не уведу ЕУ законе не примајте нас и не дајите никаву лову. јер ту лову власти себи узму кроз разне тендере својих фирми браче сестара жена породице....Нема политичара да нема своју фирму .за сисање пара из буђета.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Аналитичар

03.12.2023 23:09

Када нису примили Турску како ће БИХ...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

04.12.2023 14:24

Нас могу а Турску ? јер су моћни по свим питањима а и многобројни су.

Name

Неко из масе

03.12.2023 23:54

На нама је да одлуцимо- подрска « слободама » запада или « слободама » истока, ја лицно сам за запад - регулисан пензиони фонд, здравствени функционисе, полиција ради несто, исток- пензиони фонд « 0 », здравство « 0 », полиција стити председника…запад плате 2000 евра -корпа 1800 евра, исток плате 500 евра, корпа 1200… « теско » за одлуцити, не моземо сви попови и политицари бити…

ОДГОВОРИТЕ
Name

тито

04.12.2023 00:12

Еби ЕУ..Развалити блејха прво и основно.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реза тито

04.12.2023 15:12

Врати се поново у основну школу подучи се правопису па онда коментариши овако ни ти сам не знаш шта си хтио написат"блејха"

Name

Ја бих ..

04.12.2023 00:19

Да украјина македонија и косово тренутно постану потпуне цланице еу

ОДГОВОРИТЕ
Name

Па да

04.12.2023 04:15

И нетреба да нам дају кад ови покрасе све

ОДГОВОРИТЕ
Name

+

04.12.2023 08:11

Јеб.а те Влада. Брзо формирали, јер то њима треба. ФОТЕЉА И ПЛАТА. СВИ СТЕ ЛИЦЕМИЈЕРИ, ДВОЛИЧЊАЦИ. НИКО ЗА НАРОД НЕ РАДИ. ФУЈ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Будимо реални

04.12.2023 08:34

Ко зели сарадњу са једним Додиком??

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хахаха

04.12.2023 08:54

Бих никада неце уци у ЕУ, неце ЕУ овакве дрзаве као сто смо ми, јер ми нисмо дрзава нити це мо икада бити, Србија це мозда под великим упитником уци а бих никад. Бих је склона вјецитим ратовима и ту нема поправка, то нам је у генима, ако се некада подијелимо онда це народи конацно моци да зиве опустено.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре БЛ и ре

04.12.2023 09:09

Прво треба да мало живите у тој ЕУ па онда да нешто писете. Еу грађани могу само да завиде како се живи у РС и ФБХ. Нигде слободе као у родној земљи .

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бањалучанин

04.12.2023 09:20

А и то што ме забоља...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

04.12.2023 10:36

Холандија се противи, е тој је да се човјек добро насније! Каква Холандија, какви бакрачи, то су очито Нијемци и Французи натјерали Холанђане да измишљаљу и објашњавају разлоге! Холандије се у Европској унији пита, исто колико се пита мјесна заједница Сикиревци како треба водити политику Републике Хрватске, или мјештане Доња Скакава како треба водити Босну и Херцеговину!

ОДГОВОРИТЕ