Проблеми малинара: Малине чекају купце у хладњачама
У хладњачи фирме “Шипурак”, власника Драгише Кнежевића из Илићана, општина Србац, још увијек се налази 4,5 тоне малина прошлогодишњег рода србачких произвођача.
Република Српска 24.02.2023 | 20:40
Кнежевић истиче да се малинари са проблемом пласмана малина на тржиште боре већ три године и никако да дођу на “зелену грану”.
Неповољно стање је кулминирало, јер откупна цијена малине не може покрити ни све израженије трошкове производње овог веома захтјевног јагодичастог воћа.
"Многи од око 40 чланова Удружења малинара, регистрованих у општини Србац, одустали су од ове производње због ниске откупне цијене и тешког пласмана, а неколико њих, који су под кредитима и који једва састављају крај с крајем” и даље раде уздајући се да ће се стање поправити", каже власник “Шипурка” Драгиша Кнежевић.
Из истих разлога сам је одустао од производње купина на два хектара, а налази се пред дилемом да ли да смањи и површине под малином.
Кооперантима ће, уколико наставе гајење малина, пружати само услуге складиштења док се не пронађу купци. Тржни центри су, нажалост, незаинтересовани, а увоз чини своје - гуши домаћу производњу.
"Моја фирма “Шупурак” је замишљена као Центар за откуп пужева, гљива и других шумских плодова, којима је ово рурално подручје општине богато и има вишегодишњу традицију. У том циљу сам изградио и функционалан објекат са складиштем, сушаром и хладњачом те успоставио сарадњу са кооперантима. Нажалост, све је мање заинтересованих грађана, још увијек је актуелно само сакупљање пужева. Откуп шипурка вршим у Федерацији БиХ, гдје се људи много организованије и озбиљније баве сакупљањем шумских плодова и љековитог биља", објашњава Кнежевић.
Један од већих проблема у последње вријеме јесте и недостатак радне снаге, коју је тешко обезбиједити, нарочито у најинтензивнијим пословима, као што је припрема земљишта, заштита засада и брање плодова.
У предности су само домаћинства која имају радно-активне чланове породице. А таквих је све мање, јер млади масовно одлазе за послом у иностранство.
(БН/С.К.) Фото: С. К.
Коментари / 9
Оставите коментарИлија цворовиц
24.02.2023 19:49Мени ово никако није јасно.Ови нон стоп несто тразе од дрзаве.Друзе,бавис се тим и тим,твоја цијена је толика,ако иде иде,ако не иде,спусти цијену или затвори бизнис и то је то...
ОДГОВОРИТЕЈоја
24.02.2023 20:09Та грана пољоприврде је пропала одавно
ОДГОВОРИТЕБАЊА ЛУКА
24.02.2023 20:18У тропуку кг малина 70 марака ало ко је овде луд.
ОДГОВОРИТЕТатар
24.02.2023 20:59Млади дефинитивно одлазе а стари сигурно умиру.Па шта ће остати од нас
ОДГОВОРИТЕМики
24.02.2023 21:27Све гране пољопривреде су пропале, могу и само ће опстати оних пар највећих само ко ради неколико стотина хектара. Ови са по 30, 40,100 хектара све пропада
ОДГОВОРИТЕРеално гледано
25.02.2023 06:42Свако ко има хладњачу, треба само да се бави услужно складиштењем робе, све друго је чист минус. Купиш малину по 8 КМ, не можеш је продати по 8 КМ смрзнуту, а платио си је 8 КМ јер си само годину прије продавао по 12 КМ. Онда дође период кад је можес продати за 2 КМ по кг смрзнуте, а ти кооперантима дао аконтативну цијену 6 КМ. Значи чист губитак... Шансе да зарадиш су као да одиграш из кеца у двицу...
ОДГОВОРИТЕБОБ РОЦК
25.02.2023 08:40250 грама малина на западу који мрзимо је коштао и сад вероватно кошта 7 и више евра, било на ХТВ-у прије неколико година, јел ви мислите да ће наши лопови државни плаћати 2 године за редом по цијени којој су рекли нашим "произвођачи а" малина,оче ал у к....
ОДГОВОРИТЕмиро
25.02.2023 14:24Малине су прескупе, боље купити месо
ОДГОВОРИТЕСојиц
25.02.2023 15:18Треба прикацит ове малине на Фадилове респураторе да не увену
ОДГОВОРИТЕ