Региону треба једно тржиште
Министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара БиХ Мирко Шаровић каже да се сада у региону говори о једном регионалном тржишту и мшљења је да би та мјера могла да буде прихваћена у овом тренутку од већине земаља Западног Балкана.
Босна и Херцеговина 25.07.2019 | 08:18
"За неке је то сувише личило на неку државну унију. Сада се у региону више говори о једном регионалном тржишту, што је у суштини више од ЦЕФТА-е. Нека врста ЦЕФТА-е плус. То је, мислим, мјера која би могла да буде прихваћена у овом тренутку у региону од већине чланица", сматра Шаровић и додаје да јединствено регионално тржиште би како га он види значило слободно тржиште роба, услуга и капитала, слободно тржиште радне снаге...
"Јединствено регионално тржиште може значити и међусобно признавање универзитетских диплома, професионалних квалификација, слободу кретања људи на примјер са личном картом... То може значити и то да границе више не би биле баријера већ би биле проточне као у земљама ЕУ. Све то би дало снажан подстицај економским и трговинским активностима у региону... Али за ове иницијативе и идеје потребан је свеобухватан договор регионалних земаља подржан од стране ЕУ", казао је Шаровић у интервјуу агенцији Патриа.
Упитан да ли би то могло дијелом зауставити и одлазак људи из земаља региона, Шаровић је одговорио:
- Апсолутно, и то на тај начин треба гледати.
Кааже да спада у оне који мисле да је држава најслабији послодавац и да они који се залажу за остајање кључних ресурса у рукама државе пропагирају лажни патриотизам.
"Уствари, то је параван за коришћење и пљачку јавних ресурса у страначке сврхе. Док је нешто државно, јавно, оно ће бити предмет корупције и пљачке, а политичке елите управо то прижељкују. Не одговара им да се приватузује, рецимо, један дио електропривреде, зато што онда неће моћи да краду", казао је Шаровић, кога сматрају најбољим министром у Савјету министара БиХ.
Он каже да не заговара да јавна добра треба приватизовати, али за оно што је, како каже, јавно, мора да се пронађе стратешки партнер који ће чувати та добра.
Да ли је то случај и са мостарским Алуминијем?
- Сувише година је Алуминиј био у неким страначким и националним рукама, а мање у рукама оних који би од Алуминија направили регионалног гиганта, иако Алуминиј заслужује управо то - казао је Шаровић у интервјуу агенцији Патриа.
БН ТВ
Коментари / 13
Оставите коментарЈелисавета
25.07.2019 06:41На сву срецу у изјавама Саровица се помиње привреда, за разлику од политицара СНСДа а посебно Додика који стварају само интриге и афере и који су у сустини тески дзабалебароси без конкретних резултата!
ОДГОВОРИТЕЈоја
25.07.2019 07:04пуна подрска Саровицу ...
ОДГОВОРИТЕРадојица
25.07.2019 07:04Ово је циста Соросева стратегија да приватници (страни) преузму најбитније ресурсе у дрзави и да на такав нацин управљају дрзавом. Глобалистицка, НАТО, наци стратегија.
ОДГОВОРИТЕРе
25.07.2019 09:15Глобалисти газдују и на другим тржиштима, у развијеним државама...па народ живи пристојно...а код нас?
кнез
25.07.2019 09:26Ето ти си паметан па знаш боље од Шаровића. Прочитате пар јефтиних пропагандистичких штива и онда мудрујете овдје о завјерама. А лопови узимају као лопатом!
гуз
25.07.2019 07:17Утврдити прво границе.....
ОДГОВОРИТЕЗНАЊЕ
25.07.2019 07:37Солажем се са Шаровићем да јавна добра не требају бити у потпуном власништву државе односно јавних предузећа. Међутим, највећи појединачни удио мора бити државни (не мора бити 50%). и мора бити већи број приватних физичких и корпорацијских сувласника. Већи број акционара значи успјешнију контролу, јер у таквој ситуацији свако сваког контролише и практично није могуће да се власници договоре да пљачкају предузеће чији су сувласници. Још ако је професионални менаџмент, а сувласници одлучују само о расподјели добити и развоју, онда такав модел управљања по правилу мора бити ефикасан. Овакав модел наравна онемогућује и било какав утицај политичара на пословну политику предузећа. Како вријеме више одмиче то више долазим до сазнања да је Шаравић најкомпетентнија личност за одлучивање у постојећим политичким структурама БиХ, а за копље је испред свих у Републици Српској.
ОДГОВОРИТЕПиталац
27.07.2019 14:08Већи број власника, хм? запослени били скоро половина власника, па сачуваше Алуминиј као козе купус!
БЛ
25.07.2019 07:51На који начин ти сматраш да још има неког живота у РС код свега опљачканог и презадуженогстраним и домаћим кредитима у њој .
ОДГОВОРИТЕБјељина
25.07.2019 08:43Одличан интервју. Види се да министар познаје прилике у земљи, само га треба слиједити...
ОДГОВОРИТЕФормуле постоје
25.07.2019 09:49Вазни ресурси треба да су дрзавни, под условом да њима управља одговорна и савјесана власт,ефикасно од користи свима.Из ивог апроизилази да је лаксе распфодати ресурсе него имати одговорну и способну власт. Страни ткз. инвеатитори, као ни домаци криминалци ткз. привредници, као пљацкаси до сада не доприносе никаквом бољем зивоту на овим просторима. "Прави" инвеститори, на обострану корист и инвwститора и друства у цјелини, зависе опет као и друство од добре или лосе власти! На крају, како се то ради са дрзавном имовином, у демократским напредним землхама!
ОДГОВОРИТЕСве сw мозе паметније
25.07.2019 10:16Постовање суверwнитета дрзава и развијати корисну економску сарадњу али за све.
ОДГОВОРИТЕСДБ
25.07.2019 13:25ЈЕЛИ ТО ПРЕНОС НАДЛЕЖНОСТИ
ОДГОВОРИТЕ