СП: НБА Хрватска поражена од Литваније!

Грешке и промашени зицери! Кошаркаши Литваније победили су Хрватску у квалификацијама за Светско првенство 2019. резултатом 84:83 (21:21, 22:15, 20:19, 21:28).  Литванцима драма у Осијеку, ни Хрватима није лако! "Коцкасти" су после пораза од Литваније последњи на табели у Групи Ј, али и даље имају солидне шансе да се пласирају на Светско првенство у Кини, јер трећепласирана Мађарска бежи победу, док Пољска и Холандија имају исти скор 3-4.

Кошарка 14.09.2018 | 23:07
Хрвати су изашли на терен у најјачем саставу, а играли су Бојан Богдановић, Дарио Шарић, Ивица Зубац, Анте Жижић, Крунослав Симон...

Литваницу су много боље отворили меч и користили су своје прилике, али и погађали неке тешке шутеве.

Хрватска је промашивала много, много зицера и слободних бацања, а некако су током првог полувремена успевали да задрже пристојан резултатски минус.

У трећој деоници прорадио је Богдановић, који је постигао ћак 15 поена у тој четвртини, али недовољно да Хрватска направи неки пристојнији резултат, а камоли да дође до вођства.

У последњем кварталу пробудили су се Хрвати, имали су напад да поведу, али су наставили да праве непромшљене потезе, да лако испадају у одбрани и да без довољно размишљања "продају" лопте Литванцима.

Јушкевичиус је донео нову предност својој екипи од +3 на два минута до краја, и после тога хрватски кошаркаши нису могли више да се опораве. Хрватска је једино успели да смањи предност на -1 постизањем неких тројки у последњим секундама меча, али реалне опасности по Литванце није било.

Код домаћина Хрватске најефикаснији био је Богдановић са 22 поена, али је имао и четири изгубљене лопте. Три поена мање имао је Дарио Шарић, играч Филаделфије, док је 16 постигао Круно Симон.

Литванце су до победе водили Калниетис са 15, Бенџиус са 16, као и сјајни шутер Јушкевичиус са 14 (3/5 за три).

У међувремену, Италија је рутински победила Пољску са 101:82 и усамила се на другом месту групе, а Мађарска је изненадила Холандију на гостовању и победила је са чак +15, тачније 74:59.

Хрватска је и даље у незавидној ситуацији што се тиче квалификација, а у групи Ј дели четврто место са Пољском и Холандијом.

Словенија и Босна и Херцеговина су скоро отписани, Црна Гора и даље има шансу, Хрватска је на стакленим ногама, а од бивших република СФРЈ најбољу позицију пред завршну фазу квалификација за Светско првенство – има Србија. Вицешампион света, Европе и Олимпијских игара, ипак, још је далеко од лагодног финиша.

Хрватска је, баш као и прве две поменуте, на последњем месту у Групи Ј, на које је спала после пораза од Литваније 83:84 (21:21, 15:22, 19:20, 28:21). Међутим, Хрвати имају нешто бољи распоред у преосталих пет кола, али далеко од тога да ће им бит лако у гостима против Пољске, Литваније и Мађарске, односно код куће са Мађарима и Пољацима.

Није Хрватска била далеко од тријумфа у Осијеку. Ипак, не може се Литванија добити после једне квалитетне четвртине. Успели су "коцкасти" да меч уведу у узбудљиву завршницу и да после "минус 11" на почетку последње четвртине у 38. минуту изједначе тројком Симона на 73:73.

Хрватска је играла на крилима Бојана Богдановића, који је 17 од своја 22 поена постигао у другом полувремену. У последњих неколико минута Литванија је неутралисала најбољег хрватског играча и на крају успела да упише и седму победу у квалификацијама.

Бојан Богдановић постао је први стрелац у историји хрватске кошаркашке репрезентације. Пре утакмице против Литваније имао је три поена мање од новог члана Куће славних, Дина Рађе, који је за Хрватску постигао 1764 поена.

Група Ј

Холандија – Мађарска 59:74 (13:21, 21:20, 19:20, 14:20)
Хрватска – Литванија83:84 (21:21, 15:22, 19:20, 28:21)
Италија – Пољска101:82 (25:25, 29:27, 19:13, 28:17)

ТАБЕЛА: Литванија 7-0, Италија 5-2, Мађарска 4-3, Пољска 3-4, Холандија 3-4, Хрватска 3-4.

Извор: Б92/мондо.рс