Закон о раду РС умањио плате
Социјални партнери у РС још нису постигли договор о измјенама и допунама Закона о раду, тако да нова рјешења, највјероватније, неће угледати свјетлост дана до краја овог мјесеца, иако је тај рок зацртан у плановима.
Република Српска 25.06.2018 | 19:29
Синдикалци се држе анализе коју су недавно урадили, а која је показала да је закон додатно умањио права радника, смањио примања и да није отворио простор за нова радна мјеста, али јесте за већи профит послодаваца, те уништио до тада солидно развијен социјални дијалог.
Генерална оцјена одредаба о плати и другим примањима радника је, сматрају у Савезу синдиката РС, да је њихов основни циљ био да радна снага појефтини, да послодавци буду стимулисани на запошљавање кроз смањивање трошкова радника на терет самих радника, а не на терет државе.
У синдикату истичу да желе да многе ствари ставе на мјесто, почевши од општег колективног уговора, којег нема ни након двије године примјене закона, иако би то значило и пробијање датих рокова.
- Преговори трају. До краја овог или почетком идућег мјесеца треба да буде одржан састанак радне група на којем би требало да имамо дефинисан почетни материјал. До сада смо разговарали о принципима, начину рада и дијеловима у којима би требало да буде коригован закон - казао је генерални секретар Савеза синдиката Горан Станковић.
Једна од окосница разговора су и детаљи о којима су се договорили са Владом РС, што је сажето у меморандуму потписаном крајем прошле године.
- Хоћемо да добијемо квалитетно рјешење с циљем побољшања радног законодавства у РС, свјесни да овај закон има бројне мањкавости, јер је донесен на брзину и без добре анализе. Не желимо да брзамо и направимо пропусте. Надам се да ћемо на јесен имати чврст приједлог тог акта - рекао је Станковић.
У Унији удружења послодаваца РС, која има примједбе на акт који је на снази, потврдили су да преговарају, али да још нема комплетног материјала на столу.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Миленко Савановић каже да је на столу тешка материја која захтијева озбиљан и одговоран приступ. Радна група, каже, анализира одредбе за које сматра да би их требало поправити.
- Расправе су жестоке када се отвори системски закон. Морамо бити свјесни да послодавци имају свој став, а синдикат свој те да је Влада у тој причи као надзорни орган, у смислу да нећемо правити проблем у ономе што се договоре два социјална партнера - рекао је Савановић.
Текст измијењеног закона је, каже, обавеза за ову годину, али постоји и одредба која каже да мора постојати и консензус.
- То значи да су послодавци, синдикат и Влада јединствени када је ријеч о рјешењима која треба уграђивати у измјене закона, а како ће то ићи, видјећемо - закључио је Савановић.
Влада РС утврдила је почетком године рокове за спровођење мјера у привреди, образовању, здравству и другим областима. Те мјере су махом проистекле из меморандума које је Влада потписала са Савезом синдиката и Унијом удружења послодаваца.
Накнаде за незапослене
Разговори се воде и у вези са измјенама и допунама Закона о посредовању у запошљавању и правима за вријеме незапослености.
- На добром смо путу да до краја јуна имамо приједлог тог закона гдје смо тражили и мислим да ће се то и остварити, да буде повећана висина накнаде за незапослене и вријеме трајања - рекао је Горан Станковић.
(Глас Српске)
Коментари / 16
Оставите коментарПосматрац
25.06.2018 18:02Наравно да је тако.Господа која сједе у Влади и Скупстини су или власници фирми или раде за интересе власника фирме и доносе законе који одговарају само послодавцима.А све за гласове на изборима.До кад Бога питај, док и мало радника се одсели.
ОДГОВОРИТЕРе
25.06.2018 19:34Тако је то кад се држава повуче из привреде, кад паразитира, а привреду препусти прватним пљачкашима.
Градиска РС
25.06.2018 20:54Супруга ради у теxтилној фирми.Ради вец 10 год и направи доста процената.(они то раде на постотак)Добијала је око 900-950км плату пре новог закона о раду.А онда је ступио нови закон.Власници казу, нама се не исплати да вам дајемо плату вецу од 750-800 км јер онда плацамо пуно веци порез.И наравно подигну норму тако да нема сансе да достигну раднице проценат.Е тако влада мисли на раднике...То је реалност привреде у РС.
јебогавраг
25.06.2018 18:30По који јос струцан радник и јос релативно млад хоце да остане у овој недодјији? За кога су ови квази закони предвидјени?
ОДГОВОРИТЕРеалиста
25.06.2018 18:44Народе, треба не дозволити гласањем да господа директори фирми и власници не буду посланици у скупштини па ћемо имати више разумијевања за раднику класу.
Бл
25.06.2018 18:31Само млате празну сламу.гаде ми се.
ОДГОВОРИТЕГоран
25.06.2018 18:37А синдикат баш брига. Много се они секирају. У Савезу синдиката ради 50 људи, којима примања и права нису смањена. Њихов буџет за плате је милион марака.
ОДГОВОРИТЕре
25.06.2018 20:07Накнаду за незапослене треба укинути, јер је обицан редник не мозе користити.Ако послодавац није исплатио све обавезе нема надокнадфе ни у прици, а онај послодавац који плаца обавезе неце ни давати отказе.Радник у сваком слуцају, ни крив ни дузан, извуце дебљи крај.Збогом правдо.
Разум
25.06.2018 20:15Нисам члан синдиката већ пар година, јер је то је организација која је продужена рука послодавца, односно странке (СНСД). У синдикату се тако позиционирају и понашају, а није их пуно брига за раднике. Најбољи примјер вам је Божо Марић (синдикат јавне управе који се одцјепио од врха синдиката) , члан истоимене странке, који небира средства за своју личну промоцију и напредак до граница здравог разума. Такође шта рећи о првој дами синдиката Ранки Мишић. Све у свему, смућај и проли.
РАЈНА
26.06.2018 04:10Учитељица предсједник синдиката , наставница предсједница владе, нема даље људи моји. Поздрав боту који моје име коментрише, то је само знак да му идем на неку ствар а мени знак да ми је свака 113%.
Гојко
25.06.2018 18:43Лажи, лажи,лажи ме, ти ме лажеш најбоље....
ОДГОВОРИТЕМилица
25.06.2018 20:01Закон о раду се не постују ни овакав какав је, ни приватни послодавци а сто је најгоре ни републицки ни локални органи. Радници препустени сами себи, разједињени, цуте и трпе.
ОДГОВОРИТЕРе
25.06.2018 20:53Вазеци закон донио смањење минулог рада, смањење топлог оброка, ојадили и онако мала примања. Треба прво вратити старе одредбе, а онда врсити повецање. Инаце одосе људи из ове земље. А послодавци, само кукају, а богате се преко ледја радника преко ноци. Погледајте им имовину. Некретнине, возила, путовања, и ..,
СИНДИКАТ
25.06.2018 20:31Задњи грански колективни уговори за металску индустрију је закључен 2007. г. Па да ли је то нормално?
ОДГОВОРИТЕСимо
26.06.2018 04:57Већина послодаваца има огромне кредите које им враћају радници који су код њих запослени , треба послодавци да мисле о томе , обзиром да су границе отворене и радна снага сваки дан одлази
ОДГОВОРИТЕРеално
26.06.2018 12:03А шта народ ради, ћути и трпи, размишља како да плати рачуне и обезбједи себи 3 оброка дневно. Одлазак на одмор је мисаона именица, куповина нове одјеће такође, све је на рате. Законе пишу они који су своју ужу и ширу породицу ухљебили на државне јасле, без икаквог контакта са реалним животом. А док год народ ћути ништа се неће промјенити. Једва се мало скупили да протествујемо за гориво, ови спустили цијену пар пфенинга и ћао, сви се смирили... Немамо ми као народ карактер...
ОДГОВОРИТЕ