Прича - Добро дошли у НБА еру: Санчезу ££££, Арсеналу ћао!

Ди Марцио је најавио нешто што је дуго било очекивано: "масан" бонус Санчезу за чисте папире и наговештај појаве слободних агената и у европском фудбалу. Можда је прерано да се ово назове тренд, али 2019. донеће бројне одговоре.

Фудбал 12.01.2018 | 23:15
Прича - Добро дошли у НБА еру: Санчезу ££££, Арсеналу ћао!
Добро дошли у време слободних агената у Европи.

НБА пракса, ако је водећи италијански трансфер "инсајдер" Ђанлука Ди Марцио на трагу ове бомбастичне вести, званично ће почети ове сезоне одласком Алексиса Санчеза из Арсенала у Манчестер сити.

Било је и раније случајева у којима фудбалер чека истек уговора са актуелним клубом, како би управо он зарадио вишеструко више новца тиме што је обезбедио "чисте папире" и, притом, имао пуну слободу у преговорима са наредним клубом, али су сви изгледи да су Месут Озил и Санчез означили почетак једне ере када су "суперстарови" у питању.

Ди Марцио је објавио је Санчез добио понуду из Манчестер ситија која, поред загарантоване суме од 13 милиона фунти по сезони нето (када се одбију порези), гласи овако:

- трансфер у јануару 2018. године: 15 милиона играчу, 20 милиона фунти Арсеналу;
- трансфер у јуну 2018. године: 30 милиона фунти играчу, ништа Арсеналу;

Ово ће највероватније бити епилог две године неуспешних преговора између менаџера "тобџија", Арсена Венгера, и Санчеза и Озила којима уговори истичу у јуну ове године, а знате да према правилима они већ сада могу слободно да потпишу за клуб за који се одлуче.

Арсенал би, хипотетички, могао да заустави Санчезов одлазак само до краја сезоне и потом га испрати са "Емирејтса" без обештећења, мада је према Ди Марцију заправо чилеански ас тај који је стављен пред дилему: добио је 15 милиона разлога да приведе сезону крају и заради дупло више као слободан играч.

Ова понуда Ситија јасно указује каква су (нова) правила игре у односу на суме новца које су у времену за нама одлазиле у клубове, уместо играчима. Фудбалери и њихови менаџери то добро знају и реално је очекивати да ће Санчез, а вероватно и Озил, означити почетак ере која ће битно изменити начин пословања у европском фудбалу, самим тим и европски фудбал.

За очекивати је да играчи у будућности инсистирају на краткорочнијим уговорима (што је уосталом већ тренд и одговор на, рецимо, Челсијев принцип да се фудбалерима старијим од 30 година нуди само једногодишњи продужетак сарадње).

Фудбалери ће, наравно не сви већ они најпожељнији и довољно добри да диктирају услове, тражити да константно буду близу истека сарадње са клубовима и тако имају и контролу над током своје каријере. "Мега агенти", попут Жоржеа Мендеша и Мина Рајоле биће у прилици тај луксуз и да им остваре. Нико неће желети да му, рецимо, Антонио Конте смс поруком јави да више не рачуна на њега, а да он нема могућност, попут Дијега Коште, да се од тога одбрани јер је везан уговром за клуб пуне три или четири сезоне... Да Атлетико није био заинтересован да плати обештећење, Кошта би и даље тренирао са другим тимом Челсија.

Оног тренутка када и играчи буду масовно тражили краће уговоре од актуелног стандарда (потписивање на пет или шест година), то ће постати привилегија најбољих фудбалера у будућности, па клубови неће имати куд већ ће морати да се прилагоде новонасталој ситуацији.

Суме новца које ће уплаћивати клуб клубу (222 милиона евра за Нејмара, 180 за Килијана Мбапеа, 160 за Фелипеа Кутиња, 147 за Османа Дембелеа, 105 за Пола Погбу, итд) биће преусмерене добрим делом ка играчима, којима је постало јасно колики је новац у игри и која лова се "троши па троши", а то у исто време значи и - колика зарада пролази мимо њих самим тим што су са једним клубом потписали уговор на пет или шест година.

Поред Санчеза и Озила из Арсенала, ове зиме слично је размишљао и Леон Горецка, који ће такође наплатити "слободне папире" када буде одлазио из Шалкеа, баш као и Емре Џан када буде напуштао Ливерпул, а нека вас не изненади и ако Фернандињо на лето напусти Манчестер сити и "дебело" наплати игре код Пепа Гвардиоле.

Потврда или деманти теорије да улазимо у време слободних агената, у којем ће најбољи играчи имати већу моћ у свету фудбала од функционера, у великој мери могла би да стигне током сезоне 2018/19.

Зашто?

Огроман број актуелних уговора у "лигама петице" истиче на лето 2019. Примера ради, Јунајтед има десет играча који ће наредне сезоне прићи улози слободног агента, Арсенал девет, Ливерпул седам, Челси шест... Билбао има десет таквих играча, Атлетико и Барселона пет, али Реал Мадрид (писали смо о њиховој опрезности) зато нема ниједног.

Менхенгладбах има девет, Шалке осам, Бајер и Дортмунд пет, Бајерн четири играча с којима би ове сезоне требало продужити уговоре уколико клубови намеравају да задрже контролу над њиховим одласцима. Мањи клубови у Немачкој тек су у проблему: 13 из Хановера, 11 из Ајнтрахта, 11 из Вердера, 10 из Херте... налазе се на годину дана од статуса слободног играча.

Попут Реала, Јувентус је спреман дочекао ова искушења и има једног играча којем 2019. истиче уговор, Наполи два, Рома три, Интер четири, Сампдорија пет, Лацио пет, Фиорентина шест, Торино шест, а Милан чак осам.

Мањи клубови из Лиге 1 увелико су у овом "моду", па тако Амиен не мора да чека 2019. У овом клубу игра 19 играча који су увелико слободни агенти, у Стразбуру 12, итд, а ка томе иду и они стандардни "снабдевачи" Арсенала и осталих клубова из Енглеске и Шпаније…

Рен има девет играча са уговором до јуна 2019, Ница осам, ПСЖ шест, Бордо пет, Марсеј четири, Сент Етјен четири, Лил три, Монако и Лион по двојицу…

Иако је и даље рано говорити о последицама тренда који је у повоју, делује као да ће краткорочни уговори и чешћи одласци играча без обештећења створити и услове у којима још једна тековина америчког спорта - "селари кеп" - неће изгледати тако неприменљиво у европском фудбалу, напротив.

Оног тренутка када председник или власник једног клуба не буде у могућности да каже: "Нисмо заинтересовани, а излазна клаузула вам износи 500 милиона евра, па ви изволите", промениће се и начин преговора између два клуба после чега ће висина зараде појединца бити далеко значајнија од његове цене на тржишту коју су одредили други.

Биће занимљиво видети ко ће се у свему овоме најбоље снаћи.

Поред агената фудбалера, наравно, њихова зарада је загарантована.

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар