Партизан о 1946. и 1986.: Звезда силује историју!

"Како се нико пре Звездана Терзића није сетио да тражи титуле", пита доктор правних наука и потпредседник ФК Партизан, Владимир Вулетић. Он је детаљно говорио и о 1946. и о 1986. години.

Фудбал 29.06.2017 | 23:45
Партизан о 1946. и 1986.: Звезда силује историју!
Одјеци са Скупштине Фудбалског клуба Црвена звезда стигли су брзо и до Словеније, где се у миру Моравских Топлица екипа Партизана припрема за сезону 2017/18.

"Вратите нам титуле из 1946. и 1986", захтев је ФК Црвена звезда, који се у уторак могао чути на Скупштини клуба из Љутице Богдана. У Звезди сматрају да су они једини законити шампиони Југославије из сезоне 1985/1986, а траже и да им се у трофејну историју упише и титула из 1946. године.

Скупштина ФК Црвена звезда овластила је Управни одбор да пред Фудбалским савезом Србије, као правним следбеником ФСЈ, покрене иницијативу за измену обједињене званичне евиденције шампиона Југославије и Србије.

Тим поводом, о актуелном захтеву Црвене звезде разговарали смо са потпредседником Партизана, доктором правних наука Владимиром Вулетићем. Професор на Правном факултету Београдског универизитета из стручног угла говорио је о осетљивој теми коју је покренуо "вечити" ривал.

"Ова два захтева ФК Црвена звезда више спадају у домен санитарне инспекције, него што је рећ о озбиљним правним захтевима", почео је челник црно-белих.

"Могао бих да разумем да иза тога стоји само један човек, са таквим огромним правничким знањем, какво поседује доктор 'Кеш енд Кери' универзитета. Међутим, у Црвеној звезди постоје људи, поготово у Управном одбору и Скупштини, који су познати глумци, тако да бих им поставио и неколико питања", рекао је Вулетић.

1946.

"Прво, да напоменемо нешто о захтеву за додељивање титуле из 1946. године. Оно што је познато је да је Црвена звезда 1945. године одиграла квалификациони турнир, такозване уже Србије. Одиграла је пет утакмица једнокружним системом, и након тога заузела прво место у групи, што јој је омогућило само да заигра у првом првенству тадашње ФНР Југославије, а то такмичење се сматра нашим првим првенством у послератном периоду. Исти турнир, само кроз војвођанске квалификације, пласирао се и ФК Спартак из Суботице, тако да је и он наступио у првенству ФНРЈ. У њему није било ФК Партизан", причао је Вулетић и наставио:

"Зашто га није било? Па, није ни постојао. Наиме, овим на одређени начин падају у заблуду и раскринквају се одговарајуће фалсификаторске намере ревизионизма историје од стране челника Црвене звезде, по кријеријуму. Црвена звезда основана је у марту 1945. године, то је чињеница. Други Светски рат на територији Европе завршен је 9. маја 1945. године. То је чињеница. Логор Јасеновац, ослобођен је у мају 1945. године, и то је чињеница. Блајбуршка операција догодила се с пролећа 1945. године, и то је чињеница. Југословенска Народна армија, из које ће настати секција ФК Партизан у тим месецима ослобађала је Јасеновац, ратовала је на Сремском фронту, на којем је погинуло преко 20.000 Срба".

"ФК Црвена звезда је основан у марту и своју прву пријатељску утакмицу одиграо је против једног албанског клуба у Енвер Хоџиној Албанији. Дакле, док је наш народ у оквиру ЈНА ратовао и даље на територији Југославије, дотад је Црвена звезда била оснивана и играла пријатељске утакмице", наводи Вулетић.

Он истиче да не постоји правни основ по којем би се титиула из 1946. године доделила Црвеној звезди.

"Покушај да се наметне да је Црвена звезда основана као нека врста реакције београдске мангупарије на загребачко оснивање Партизана, овим се потпуно развејава. Нит је Партизан основан пре Црвене звезде, да би то била реакција Црвене звезде, нити је реч о некаквој београдској мангупарији".

"У том погледу, квалификациони турнир у Србији, у којем је учествовало свега шест екипа и одиграно пет утакмица у једнокружном систему, није могао представљати правни основ по било ком решењу, које би омогућило да се титула додели Звезди, на основу чињенице да је у том моменту Србија била сукцесор, било које друге и било које сличне фудбалске федерације у било ком периоду".

"Том логиком, којом нас убеђују да је могуће направити овакво поређење и изједначавање, мене чуди зашто није стигао захтев да се Црвеној звезди као сукцесору ФК Југославија, клуба из предратног периода, који је освојио три титуле и то у тадашњем заједничком првенству, додели као правном наследнику чији је стадион био где данас игра Црвена звезда?"

"Таквим методом, таквим ревизионизмом историје, таквим покушајима да се историја силује и да се на основу ње покушава насилним путем преузети некаква шампионска титула, чини ми се, само служи на част онима који данас предводе један велики клуб, којем у историји није падало на памет, нити ранијим фунцкционерима, да се баве овако нечасним непочинствима у покушају да се дође до титуле", оштар је професор Вулетић.

1986.

Владимир Вулетић подсећа да је Партизан титулу из 1986. године освојио на терену, заслужено у последњем колу, у које је ушао поравнат са Црвеном звездом, али бољом гол-разликом.

"То коло је обиловало сумњама у регуларност, не само утакмица Црвене звезде и Партизана. Тадашњи председник ФСЈ Славко Шајбер, који је хрватски Јеврејин и који је доживео Холокауст, и он и његова породица током Другог светског рата и који би требало да зна да се историја не силује, је себи дао за право да поништи читаво коло на основу некаквих сумњи. Сумње су биле у томе што је Партизан организовао прославу опроштаја и одласка Звонка Варге у иностранство. И та утакмица је каснила неколико минута. Исти захтев имала је и Црвена звезда, међутим судија те утакмице то није дозовлио", подсећа Вулетић и наставља:

"Стицајем околности, Славко Шајбер је поништио читаво коло, на основу индиција и сумњи. У праву постоји опште правило које каже 'ин дубио про рео' – у случају сумње, а без доказа материјалних, мора се пресудити у корист туженог, а не тужиоца. А то је врло добро опште познато правило. Колико пута сте чули и у медијима 'ослобођен због недостатака доказа'. Дакле, онај ко пресуђује, мора бити ван било какве сумње да је у праву. Овде је било неколико ствари спорно. Није постојао ниједан материјални доказ, Славко Шајбер није поништио само утакмицу Црвене звезде и Партизана, него СКОРО читаво коло".

Вулетић каже да је том приликом дошло до још једног правничког нонсенса.

"То је чињеница да нису биле поништене утакмице Хајдука и Винковаца. Ако поништите читаво коло, зашто нисте поништили утакмице Хајдука и Винковаца? Било је наложено да се игра ново коло, Партизан је то одбио, јер је за зеленом травом, а не за зеленим столом дошао до титуле. Играчи су већ отишли на одмор, јер се то догодило 14 дана након завршетка првенства".

"Шест дана после завршетка кола је поништено коло. У том погледу, суд удруженог рада и уставни суд су пресудили касније да се Партизану надомести и заслужено врати и та титула, и титула следеће године, будући да је чак шест клубова било кажњено одузимањем шест бодова, па је тако Партизан био у прилици да не буде шампион, иако је имао највише освојених бодова. Шампион је био Вардар", подсећа Вулетић на дешавања из далеке 1986. године.

"То су ствари које су тековина прошлости. Још једно правничко гесло чини се повређеним. То правничко гесло је 'рес иудицата про веритате ацципитур' – пресуђена ствар је истинита ствар. Дакле, то је необорива претпоставка истинитости пресуђене ствари. Ако бисмо покушали да дирамо у темељна правна начела, имам утисак и плашим се да дирамо у темељне поставке правне државе. Овакви захтеви нису од користи правној држави, а Србија дакако настоји да то буде", јасан је потпредседник Партизана.

После свега, Вулетић "прстом упире" у генералног директора Црвене звезде Звездана Терзића.

"Чини се да оваква бахатост, овакав силујући наступ према историји, према праву, према институцијама система, оличава размишљање једног човека, који је истовремено коперфилдским методама успева да плати милион, а да добије пет милиона. Порука би вероватно била, она Његошева: 'Да вук на своју овцу право има, ка тирјанин на слаба човека. Ал тирјанству стати ногом заврат, довести га спознанију права, то је људска дужност најсветија", подвлачи доктор Вулетић у разговору за МОНДО.

Професор Вулетић се пита како се, до сада, нико у Црвеној звезди није сетио да тражи поменуте две титуле...

"Не могу да поистоветим Звезду са неким актуелним појединцима у Звезди. Сувише је велики клуб, сувише велике традиције, баш као што је и Партизан. У Звезди су током историје председавали и бивали људи од интенгритета и изузетног угледа. Ово данас, што имамо у Звезди је тек, рекао бих, тужна сенка некадашњег великог шампиона. И некадашњег великог клуба. Усуђујем се да кажем, да оваква Звезда, са оваквим првим човеком, који се у Звезди пита и као председник, и као генерални директор, и као тренер и као спортски директор и као економ, не доприноси институцији овог клуба. Не желим да изједначим Звезду и неке од појединаца у Звезди", причао је Вулетић.

Црвена звезда је током последње Скупштине изнела податке о дугу клуба, који је последњих година драстично смањен.

"Знате како, Партизан одговорно и врло транспарентно приступа свим својим финансијским обавезама. И према држави, и према повериоцима и према ревизорима. Код нас независна ревизорска кућа обавља надзор над финансијским пословањем. Ми наше финансије не саопштавамо на конференцијама за штампу. Не саопштавамо их делегатима Скупштине у јавном изношењу података који нису на папиру. Ми нисмо баш тако кадри да склопимо такве финансијске аранжмане, као оно у Фриком рекламама платиш пет добијеш шест. Овде је платиш један добијеш пет и по. Тако да, у том погледу, стичемо утисак да ћемо морати много да учимо. Али, надам се да ћемо више бројати титуле него квази смањене дугове", каже Владимир Вулетић.

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар