ЕП: Српкиње без круне и СП-а! Браво за Гркиње!

Репрезентација Србије у борби за четвртфинале Еуробаскета поражена од Летоније - 70:75.  Гркиње, браво! Грчке кошаркашице у осмини финала ЕП победиле Русију и надовезале се на добре партије у групи.

Кошарка 21.06.2017 | 15:15
Актуелне шампионке Европе крајњим напором су избегле елиминацију у групној фази Еуробаскета у Чешкој, али су онда стале на почетку "нокаут" борби, у осмини финала.

Србија - Летонија 70:75 (12:24, 20:10, 19:19, 19:22)!

Награда Летонкама биће окршај са Шпанијом, једним од фаворита за златну медаљу. Чак и ако изгубе, бориће се за пето место и пласман на Светско првенство 2018, док ће наше кошаркашице дефинитивно изостати са наредног великог такмичења.

Тако се прва акција националног тима после нестварно успешне ере под вођством Марине Маљковић, завршила неуспехом. У прилично уједначеној конкуренцији, изабранице Стевана Караџића изгубиле су три, а добиле само једну утакмицу.

Имали смо ту несрећу да се наша најбоља играчица Соња Петровић потпуно потроши у дуелу са Словенијом, тако да дан касније није имала енергије да поново повуче екипу ка тријумфу.

Соња је у прве три четвртине постигла само четири поена, а завршила меч са 10, док је Ана Дабовић, која је такође "ровита" допутовала на ЕП, убацила девет поена.

Тамара Радочај предводила је Србију са 14 поена, Јелена Миловановић дала је 13, а на другој страни Витола 19, Стеинберга 18 и Мелнбарде 13.

Маја Шкорић, једна од јунакиња победе над Словенијом, у уторак се за 20 минута није уписала у листу стрелаца, мада је за време које је она провела на паркету, Србија била боља од Летоније за 13 поена. Остаје питање зашто је Саша Чађо, један од ослонаца репрезентације претходних година, играла само седам минута (уз учинак од три поена, шут 1/1)?

Летонке су већ у првом минуту остале без своје понајбоље играчице, плејмејкера Елине Бабкине, али и без ње је имао ко да "потегне". Наше ривалке су прилично лоше изводиле слободна бацања (16/25), међутим, "убиле" су нас са девет тројки из 22 покушаја.

Наше су други меч заредом дозволиле противнику да се разигра и распуца. У првој четвртини смо губили са 14 (8:22), а почетком друге са чак 15 поена разлике - 12:27 (12. минут).

Уследило је "буђење", прикључак је на време ухваћен, али Српкиње у резултатској "клацкалици" нису успеле да материјализују свој квалитет. Сигурно је да су на то утицале и повреде и генерално лоше физичко стање неколико играчица.

Водиле су наше 37:34 у 23, па 51:49 у 29. минуту, међутим, све је то било кратког даха. Центар КЛетоније Кристина Витола разиграла се у последњем кварталу, "напунила" нас из рекета, па све то зачинила тројком за 55:65 у 34. минуту.

Црвендакић је тројком смањила на 60:65, серија је ишла до 8:0 и 63:65 (37. минут), али у финишу је српским кошаркашицама недостајало прецизности и концентрације. Мора се признати и да су неки напади одиграни прилично нерезонски!

Одлука је пала у 39. минуту, када Ана Дабовић није успела да постигне другу тројку заредом, док је Крастина поготком изван линије 6,75 метара повећала предност Летоније на (пре)великих 66:72.

АСИСТЕНЦИЈЕ

Само девет асистенција за 40 минута, наспрам 18 асистенција Летонки, говори да у нападу нисмо имали жељену колективну игру.

Репрезентација Грчке је пре почетка Еуробаскета сматрана можда и најслабијом у групи Ц, а стартна победа над Србијом (69:60) протумачена је као велики кикс шампионки "старог континента" из 2015.

Гркиње су потом у неизвесним завршницама изгубиле од Словеније и Француске, као трећепласиране у групи су прошле у осмину финала и тамо шокирале Русију - 62:58 (19:15, 9:17, 22:4, 12:22)!

Стилијани Калциду предводила их је са 24 поена и девет скокова, док је Евантија Малтси нанизала 15 поена, шест скокова и четири асистенције.

Грчка је пет минута пре краја имала 16 поена предности (56:40), да би Русија у 40. минуту пришла на 59:56. Калциду је задржала присебност и кошем постигнутим 19 секунди пре краја решила питање победника.