Странцима забрањено да буду директори
Измјенама закона о регистрацији пословних субјеката у Републици Српској, које су ступиле на снагу почетком марта, странци су онемогућени да буду директори фирми у Републици Српској, открива пословни портал ЦАПИТАЛ.ба
Република Српска 03.05.2016 | 07:39
Измјенама овог закона предвиђено је да је страном лицу овлаштеном за заступање, поред других докумената, потребно и увјерење о одобреном боравку на територији БиХ.
До доношења ових измјена закона, у поступку регистрације фирме или лица овлаштених за заступање (директор, замјеник директора, прокурист) достављана је само пријава боравка странца, односно тзв. Бијели картон, за коју је било довољно да странац уђе у БиХ и на граничном прелазу добије улазни печат у пасош.
"Сада у судски регистрар не може бити регистрован директор, прокурист или замјеник директора без одобрења привременог боравка, а који се према закону о странцима може добити по основу спајања породице, образовања, из хуманитарних разлога, рада са или без радне дозволе."
Како наводе саговорници ЦАПИТАЛ-а проблем је што директор, замјеник директора или прокуриста у друштву, по мишљењу Одјељења за странце, не може добити одобрење привременог боравка по основу рада без радне дозволе, тако да је онда за ова лица једини основ за добијање одобрења привременог боравка радна дозвола за коју је потребан уговор о раду који, опет, директори не морају да имају да би обављали ту функцију.
“Страни инвеститори који оснивају друштва у Републици Српској обично за прво вријеме шаљу своје људе од повјерења да фирму “ставе на ноге” и они су обично запослени код оснивача, па не могу ни аплицирати за радну дозволу, а с друге стране обављање дужности директора Законом о раду није условљено радним односом, па се и на овај начин странци дискриминису”, истичу наши саговорници и додају да се тиме директно крше одредбе Закона о политици директних страних улагања који стране инвеститоре у свим правима изједначавају са домаћим друштвима.
Наглашавају да се овим измјенама закона на неколико начина крше и одредбе других закона, односно онемогућавају права из других закона и директно дискриминишу странци у односу на домаће инвеститоре.
Због законских препрека и компликација неколико страних инвеститора озбиљно размишља да одустане од планираног оснивања фирми у Републици Српској, закључујући да им је једноставније регистровати предузеће у Федерацији БиХ, а у Бањалуци отворити представништво.
У пракси странац не може бити директор
Адвокат Владимир Маркуш каже да је проблем настао јер регистарски судови, на основу посљедњих измјена Закона о регистрацији пословних субјеката, сада траже боравишне дозволе за странце – директоре, као услов за њихов упис у судски регистар.
С друге стране, у Служби за послове са странцима БиХ, боравишна дозвола се не може прибавити без претходне регистрације самог друштва, али и директора – странца у судском регистру.
„Ово нас ово доводи у практичну ситуацију по којој тренутно није могуће регистровати странца за директора фирме у Републици Српској“, рекао је Маркуш.
Странци: Тражићемо измјене закона
Директорица Савјета страних инвеститора БиХ Сања Миовчић рекла је за ЦАПИТАЛ да Савјет сматра да се ради о превиду законодавца који за посљедицу има колизију два прописа, новог Закона о регистрацији пословних субјеката Републике Српске и Закона о странцима БиХ, приликом процедуре издавања боравишне дозволе за странце – директоре.
„Савјет страних инвеститора ће као и до сада путем својих канала комуникације указати на овај проблем и вјерујемо да ће он врло брзо бити ријешен у циљу поједностављења процедура приликом регистрације предузећа, и статусних промјена друштва, са посебним акцентом на регулисање радних односа странаца у БиХ“, казала је Миовчић.
Додик: Урадили смо много
Према Доинг Бусинесс извјештају (извјештај о лакоћи пословања) Свјетске банке за 2016. годину Босна и Херцеговина је на 79. мјесту, а испред ње су све земље региона, па чак и Косова.
На питање ЦАПИТАЛ да прокоментарише ове податке и да ли би он да је страни инвеститор уложио новац у БиХ или неку другу земљу у регији предсједник Републике Српске Милорад Додик је одговорио: „У БиХ не бих, али у Републику Српску би сигурно. Ви сте свједок колико смо урадили на унапређењу пословног амбијента у Републици Српској, али то нећете да признате“.
Област у којој БиХ има најлошију позицију је покретање пословања, гдје се налази на 175. мјесту од укупно 189 економија које су рангиране у овогодишњем извјештају. Према извјештају, у БиХ је потребно 67 дана за покретање пословања, што је далеко више од просјека за регион Европе и централне Азије, гдје процедуре трају десет дана. Осим овог, број процедура које је потребно извршити да би се покренуло пословање је 12.
БиХ је 171. у свијету у области издавања грађевинских дозвола, 154. по плаћању пореза, а 119. у свијету по доступности електричне енергије.
Извор: ЦАПИТАЛ
Коментари / 6
Оставите коментарјадран
03.05.2016 05:51А није им забрањено да раде у уставном суду,једне државе ,страшно ,донесу одлуку какву год хоће и одоше ј....е им се.ком да одговарају за пропуст ником толико о сувереној држави БиХ.
ОДГОВОРИТЕсемберац.
03.05.2016 09:59правилно,данас мије странац директор;Е! сутра ће желети да буде нам" ПРЕСИДЕНТ"јок бато.
Освит
03.05.2016 06:29Наси политицари не зеле стране инвеститоре јер они прије свега зеле јасна правила прописана законом а не договоре са елитама.Увјек је лаксе владати гладнима него бити у функцији оних који су сити.Јер кад се цовјек наједе онда и пита за сто ми вас господо плацамо,а то садасње елите најмање зеле јер забога они су побједом на изборима добили право.да владају!!!!
ОДГОВОРИТЕПеро
03.05.2016 06:54Гледо сам синоц репортазу ХРТ Љепа наса Ирска. У Ирској странци за 15 минута добију све папире за покретање посла и за цитаво време пословања никад не виде разне инспекције,комисије,инспекторе итд које су у РС углавном корумпирани и отезавају пословање како би изнудили мито. Треба бјезати главом одавде главом без обзира овде нема зивота,нити се мозе зивјети ,нити се мозе пословати
ОДГОВОРИТЕРе
03.05.2016 08:20Немозе се поредити једна Ирска са једном територијом неке дрзаве па било које. Јер РС је неције приватно власниство а лебди у зраку са милион нејасноца у сваком правном смислу, ова диктаторска власт мјења/прилагодјава законе према својим потребама и плановима. Све је промисљено нпр.како убости неки милион негде за несто и преко некога а у вези пословања.
Директ
03.05.2016 14:42Кад дође код нас да се фирма може регистровати путем интернета, на једном мјесту и без непотребне папирологије и то по принципу по коме неке банке већ годинама рекламирају кредите (кредит за мање од 24 сата) и када цијена регистрације фирми буде као што велики домаћи телеком оператери рекламирају понуду телефона уз претплату (за 1 КМ) и када са такође симболичним износом почетног капитала (или чак 0 КМ) буде уређен систем трегистрације фирме, е тек онда можемо говорити о лакоћи пословања у РС.
ОДГОВОРИТЕ