Strancima zabranjeno da budu direktori
Izmjenama zakona o registraciji poslovnih subjekata u Republici Srpskoj, koje su stupile na snagu početkom marta, stranci su onemogućeni da budu direktori firmi u Republici Srpskoj, otkriva poslovni portal CAPITAL.ba
Republika Srpska 03.05.2016 | 07:39
Izmjenama ovog zakona predviđeno je da je stranom licu ovlaštenom za zastupanje, pored drugih dokumenata, potrebno i uvjerenje o odobrenom boravku na teritoriji BiH.
Do donošenja ovih izmjena zakona, u postupku registracije firme ili lica ovlaštenih za zastupanje (direktor, zamjenik direktora, prokurist) dostavljana je samo prijava boravka stranca, odnosno tzv. Bijeli karton, za koju je bilo dovoljno da stranac uđe u BiH i na graničnom prelazu dobije ulazni pečat u pasoš.
"Sada u sudski registrar ne može biti registrovan direktor, prokurist ili zamjenik direktora bez odobrenja privremenog boravka, a koji se prema zakonu o strancima može dobiti po osnovu spajanja porodice, obrazovanja, iz humanitarnih razloga, rada sa ili bez radne dozvole."
Kako navode sagovornici CAPITAL-a problem je što direktor, zamjenik direktora ili prokurista u društvu, po mišljenju Odjeljenja za strance, ne može dobiti odobrenje privremenog boravka po osnovu rada bez radne dozvole, tako da je onda za ova lica jedini osnov za dobijanje odobrenja privremenog boravka radna dozvola za koju je potreban ugovor o radu koji, opet, direktori ne moraju da imaju da bi obavljali tu funkciju.
“Strani investitori koji osnivaju društva u Republici Srpskoj obično za prvo vrijeme šalju svoje ljude od povjerenja da firmu “stave na noge” i oni su obično zaposleni kod osnivača, pa ne mogu ni aplicirati za radnu dozvolu, a s druge strane obavljanje dužnosti direktora Zakonom o radu nije uslovljeno radnim odnosom, pa se i na ovaj način stranci diskriminisu”, ističu naši sagovornici i dodaju da se time direktno krše odredbe Zakona o politici direktnih stranih ulaganja koji strane investitore u svim pravima izjednačavaju sa domaćim društvima.
Naglašavaju da se ovim izmjenama zakona na nekoliko načina krše i odredbe drugih zakona, odnosno onemogućavaju prava iz drugih zakona i direktno diskriminišu stranci u odnosu na domaće investitore.
Zbog zakonskih prepreka i komplikacija nekoliko stranih investitora ozbiljno razmišlja da odustane od planiranog osnivanja firmi u Republici Srpskoj, zaključujući da im je jednostavnije registrovati preduzeće u Federaciji BiH, a u Banjaluci otvoriti predstavništvo.
U praksi stranac ne može biti direktor
Advokat Vladimir Markuš kaže da je problem nastao jer registarski sudovi, na osnovu posljednjih izmjena Zakona o registraciji poslovnih subjekata, sada traže boravišne dozvole za strance – direktore, kao uslov za njihov upis u sudski registar.
S druge strane, u Službi za poslove sa strancima BiH, boravišna dozvola se ne može pribaviti bez prethodne registracije samog društva, ali i direktora – stranca u sudskom registru.
„Ovo nas ovo dovodi u praktičnu situaciju po kojoj trenutno nije moguće registrovati stranca za direktora firme u Republici Srpskoj“, rekao je Markuš.
Stranci: Tražićemo izmjene zakona
Direktorica Savjeta stranih investitora BiH Sanja Miovčić rekla je za CAPITAL da Savjet smatra da se radi o previdu zakonodavca koji za posljedicu ima koliziju dva propisa, novog Zakona o registraciji poslovnih subjekata Republike Srpske i Zakona o strancima BiH, prilikom procedure izdavanja boravišne dozvole za strance – direktore.
„Savjet stranih investitora će kao i do sada putem svojih kanala komunikacije ukazati na ovaj problem i vjerujemo da će on vrlo brzo biti riješen u cilju pojednostavljenja procedura prilikom registracije preduzeća, i statusnih promjena društva, sa posebnim akcentom na regulisanje radnih odnosa stranaca u BiH“, kazala je Miovčić.
Dodik: Uradili smo mnogo
Prema Doing Business izvještaju (izvještaj o lakoći poslovanja) Svjetske banke za 2016. godinu Bosna i Hercegovina je na 79. mjestu, a ispred nje su sve zemlje regiona, pa čak i Kosova.
Na pitanje CAPITAL da prokomentariše ove podatke i da li bi on da je strani investitor uložio novac u BiH ili neku drugu zemlju u regiji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je odgovorio: „U BiH ne bih, ali u Republiku Srpsku bi sigurno. Vi ste svjedok koliko smo uradili na unapređenju poslovnog ambijenta u Republici Srpskoj, ali to nećete da priznate“.
Oblast u kojoj BiH ima najlošiju poziciju je pokretanje poslovanja, gdje se nalazi na 175. mjestu od ukupno 189 ekonomija koje su rangirane u ovogodišnjem izvještaju. Prema izvještaju, u BiH je potrebno 67 dana za pokretanje poslovanja, što je daleko više od prosjeka za region Evrope i centralne Azije, gdje procedure traju deset dana. Osim ovog, broj procedura koje je potrebno izvršiti da bi se pokrenulo poslovanje je 12.
BiH je 171. u svijetu u oblasti izdavanja građevinskih dozvola, 154. po plaćanju poreza, a 119. u svijetu po dostupnosti električne energije.
Izvor: CAPITAL
Komentari / 6
Ostavite komentarjadran
03.05.2016 05:51A nije im zabranjeno da rade u ustavnom sudu,jedne države ,strašno ,donesu odluku kakvu god hoće i odoše j....e im se.kom da odgovaraju za propust nikom toliko o suverenoj državi BiH.
ODGOVORITEsemberac.
03.05.2016 09:59pravilno,danas mije stranac direktor;E! sutra će želeti da bude nam" PRESIDENT"jok bato.
Osvit
03.05.2016 06:29Nasi politicari ne zele strane investitore jer oni prije svega zele jasna pravila propisana zakonom a ne dogovore sa elitama.Uvjek je lakse vladati gladnima nego biti u funkciji onih koji su siti.Jer kad se covjek najede onda i pita za sto mi vas gospodo placamo,a to sadasnje elite najmanje zele jer zaboga oni su pobjedom na izborima dobili pravo.da vladaju!!!!
ODGOVORITEPero
03.05.2016 06:54Gledo sam sinoc reportazu HRT Ljepa nasa Irska. U Irskoj stranci za 15 minuta dobiju sve papire za pokretanje posla i za citavo vreme poslovanja nikad ne vide razne inspekcije,komisije,inspektore itd koje su u RS uglavnom korumpirani i otezavaju poslovanje kako bi iznudili mito. Treba bjezati glavom odavde glavom bez obzira ovde nema zivota,niti se moze zivjeti ,niti se moze poslovati
ODGOVORITERe
03.05.2016 08:20Nemoze se porediti jedna Irska sa jednom teritorijom neke drzave pa bilo koje. Jer RS je necije privatno vlasnistvo a lebdi u zraku sa milion nejasnoca u svakom pravnom smislu, ova diktatorska vlast mjenja/prilagodjava zakone prema svojim potrebama i planovima. Sve je promisljeno npr.kako ubosti neki milion negde za nesto i preko nekoga a u vezi poslovanja.
Direkt
03.05.2016 14:42Kad dođe kod nas da se firma može registrovati putem interneta, na jednom mjestu i bez nepotrebne papirologije i to po principu po kome neke banke već godinama reklamiraju kredite (kredit za manje od 24 sata) i kada cijena registracije firmi bude kao što veliki domaći telekom operateri reklamiraju ponudu telefona uz pretplatu (za 1 KM) i kada sa takođe simboličnim iznosom početnog kapitala (ili čak 0 KM) bude uređen sistem tregistracije firme, e tek onda možemo govoriti o lakoći poslovanja u RS.
ODGOVORITE