Три европске земље међу пет најбољих за досељенике

Најбоља земља за исељење у погледу (не)плаћања пореза је Антигва и Барбуда, затим следе три европске земље, Велика Британија, Монако и Андора.

Занимљивости 04.05.2015 | 07:14
Три европске земље међу пет најбољих за досељенике

Консултантска кућа Бредли Хекфорд објавила је годишњу листу земаља најбољих за стране досељенике имајући у виду неколико критеријума: пореска политика, квалитет живота, правна сигурност, безбедност, географски полажај, квалитет инвестиционог програма локалних самуправа који подстиче страна улагање, преноси лист Еко.

На првом месту листе је острвска земља која се налази у Карипском мору, на граници са Атлантским океаном, Антигва и Барбуда. За добијање сталног боравка потребно је улогање у владин инвестициони програм минимум 250.000 долара или куповина некретнине у вредности од 400.000 долара.

Порез на дохотке стечене у иностранству не постоји, а оперезивању подлажу само приходи зарађени у Антигви и Барбуди.

На другом месту је Велика Британија у којој се нуди могућност резидеционог статуса "без сталног пребивалишта". Овај специфичан статус омогућава странцима да живе у Британији а да не буду опорезовани у току седам година, ни на приходе, нити на имовину ван Велике Британије.

Због квалитета живота, пореске политике и географском положија Британија се нашла на другом месту листе.

На трећем месту је Кнежевена Монако у којој не постоји порез на доходак осим за особе са француским држављанством који су у обавези да порез плате у Француској. У Монаку не постоји ни порез на имовину, наследство и поклоњену имовину кад је реч о директним наследницима. Да бисте постали држављаван ове земље потребнан је само позамашни банкарски рачун са минималним износом од 500.000 евра. У Монако се због географског положаја насељева велики број Италијана, Француза, Швајцараца али у последње време и Руса.

На четвртом месту је још једнан европски град-држава, Андора у којој је за добијање боравка потребно минимално улагање од 350.000 евра као и депозит од 50.000 евра. Доходак на приходе за физичка лица је десет одсто. Богати Руси често бирају Андору за исељење због географског положија и високог степена безбедности.

На петом месту су Бахами због нултог пореза на приходе, висок квалитет живота, политичке стабилности, као и близине САД.

На шестом месту је острвска земља Република Маурицијус у југозападном делу Индијског океана. Порез на доходак физичких лица је 15 одсто. Процедура за добијење боравка је једноставна, довољна је куповина некретнине минималне вредности од 500.000 долара. Овај програм инвестирања покренут је 2002. како би се подстакла изградња и продаја луксузних вила странцима.

На шестом месту је Малта у којој се не плаћа порез на дохотке стечене у иностранству ниту на имовину у инстранству. Такође у овој земљи постаји специфичан стастус без сталног боравка као у Британији.

На осмом месту је Гибралтар због свог географског пложаја и лаког доласка до резиденционалног статуса, а на деветом Дубаји где су предузећа и физичка лица за странце са сталним боравком ослобођена пореза.

На десетој позицији су Кајманска острва, прекоморска територија Уједињеног краљевства, у Краипском мору, на којима је довољна инвестиција од око 560.000 евра за добијање боравка, а приходи предузећа као и ни физичких лица нису опорезована.

На овогодишњој листи Швајцарска се није нашла у првих десет због пооштрене пореске контроле као и притиска међународне јавности о примени аутоматске размене података о пореским обвезницима.

Извор: Блиц

Коментари / 0

Оставите коментар