Штетни кодеин у лијековима против бола

Родитељи морају бити опрезни и не смију својим малишанима млађим од 12 година давати лијекове који садрже кодеин, јер ти медикаменти за њих могу бити веома опасни и изазвати проблеме са дисањем, а садрже га и лијекови који имају веома широку примјену.

Република Српска 05.04.2015 | 12:12
Штетни кодеин у лијековима против бола

И старија дјеца која имају проблеме са дисањем могу бити подложна нежељеним дејствима кодеина, због чега стручњаци савјетују опрезност приликом узимања лијекова који га садрже.

Међу лијековима који садрже кодеин, а који имају дозволу за промет у БиХ, налази се "Цодеини пхоспхатиц алкалоид", који садржи кодеин као једину активну супстанцу и то 30 милиграма. У апотекама су и три лијека која садрже кодеин у комбинацији са другим активним супстанцама, као што су "Цаффебол", "Цаффетин" и "Пливадон", који садрже по 10 милиграма кодеина.

Директор Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ Наташа Грубиша рекла је да се кодеин углавном употребљава против бола и за терапију симптома кашља и прехладе.

- Ограничена примјена лијекова са кодеином, који се највише користе у лијечењу прехладе и кашља код дјеце, препоручује се због ризика од озбиљних нежељених ефеката повезаних са овим лијековима, укључујући и проблеме са дисањем. Много чешће се узимају лијекови који имају кодеин у комбинацији са другим активним супстанцама, будући да се они издају без рецепта - истакла је Грубиша и додала да је то опиоидни лијек који се у тијелу претвара у морфин.

Према најновијим оцјенама Комитета за процјену ризика на подручју фармаковигилансе (ПРАЦ) Европске агенције за лијекове, иако се нежељени ефекти морфина могу јавити у свим старосним групама, начин на који се кодеин претвара у морфин код дјеце испод 12 година је промјенљив и непредвидљив, због чега је ова популација под посебним ризиком од нежељених дејстава.

ПРАЦ је препоручио и да се кодеин не смије примјењивати код људи свих старосних група за које је познато да конвертују кодеин у морфин већом брзином од нормалне, нити код мајки које доје, јер се кодеин излучује у мајчино млијеко и може ући у организам одојчета.

Препоруке ПРАЦ-а

- Примјена кодеина треба да буде контраиндикована код дјеце млађе од 12 година, што значи да се лијек не смије примјењивати у овој групи пацијената.

- Примјена кодеина за кашаљ и прехладу се не препоручује код дјеце и адолесцената у узрасту између 12 и 18 година која имају проблеме са дисањем.

- Сви течни облици лијекова који садрже кодеин треба да буду доступни у спремницима сигурним за дјецу како би се избјегло случајно гутање лијека.

Нежељени ефекти

Нежељени ефекти кодеина посљедица су његове конверзије у морфин, која се догађа у организму. Код неких људи се процес метаболизма кодеина (претварање кодеина у морфин) дешава брже неко код других, што доводи до високог нивоа морфина у крви. Висок ниво морфина може довести до озбиљних потешкоћа са дисањем.

Извор: Глас Српске

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Пацијент

05.04.2015 19:26

Некада, док је владао разум, нису морали родитељи цитати састав лијека, биле су ту институције надлезне за то, ето од сада морамо цитати састав лијекова и знати које све саставе смијемо давати. Нисам то добро схватио, али морам.Знаци " кодеин" ако је само то па и није много.

ОДГОВОРИТЕ