Први секс имају већ у 13. години!

У РС се неријетко дешава да дјеца већ са 13 или 14 година ступају у сексуални однос, што касније доводи до тога да имамо пораст малољетничких трудноћа и абортуса, као и полно преносивих болести.

Република Српска 12.12.2014 | 14:54
Први секс имају већ у 13. години!

Ово је изјавио Ненад Бабић, национални координатор за репродуктивно здравље РС, истичући да полно здравље младих треба да буде приоритет читавог друштва."Имали смо случај да су из једног малог мјеста отишли ученици основне школе на екскурзију која је трајала око пет дана, а када су се вратили, након неког времена се испоставило да је чак седам ученица затруднило на екскурзији", казао је Бабић.

Он је истакао да рано ступање у сексуалне односе посебно тако младих људи касније доводи до низа посљедица као што су стерилитет, разне болести, спонтани побачаји и пријевремени породи."У РС се између 15 и 18 одсто људи бори са стерилитетом, затим имамо око 15 одсто спонтаних побачаја и између пет и 10 одсто пријевремених порода", прецизирао је Бабић, наводећи да је почетком децембра у Бањалуци одржан симпозијум "Процјена стања репродуктивног здравља становништва РС", на којем су представљени ови подаци.

Он је истакао да је поред наведеног све истакнутији негативан утицај еколошких фактора као што је, на примјер, зрачење, због којег се у РС на укупно 9.000 рођених беба око 800 до 900 њих роди са неким од поремећаја на генетском нивоу.

"Све наведено утиче на то да нас је све мање, да наталитет драстично опада и плашим се да се ближимо некој граници када ћемо почети нестајати као народ", истакао је Бабић.Он сматра да се са младима мора пуно више радити и да се не може од њих очекивати да сами све знају о посљедицама негативног сексуалног понашања."Сексуално образовање се под хитно мора увести као наставни предмет у школе и ми смо то већ тражили од ресорног министарства. Ова област се не може уклапати у неке друге предмете као што је, на примјер, географија или одјељенска заједница јер се томе мора приступити озбиљно", истакао је Бабић.Предраг Дамјановић, директор Републичког педагошког завода, казао је да засад репродуктивно здравље или сексуално образовањенеће бити уведено у школе као предмет.

"То је у школама заступљено кроз часове одјељенске заједнице и засад ће ту и остати, а уколико касније буде више захтјева неких институција и организација, ми ћемо у сарадњи са Министарством просвјете и културе РС размотрити и увођење посебног предмета у школе", појаснио је Дамјановић.Дамир Зековић, координатор за младе у Асоцијацији XY која се бави едукацијом младих о репродуктивном здрављу, казао је да је тачно да млади у БиХ све раније ступају у сексуалне односе и да се то, нажалост, дешава све чешће."Све то се дешава код нас и то још у основној школи.

Нама су управо школе пријављивале случајеве, на примјер, да су примијетили да ученици имају сексуалне односе и звали нас да одржимо едукацију, како би их упознали са свим посљедицама и опасностима", истакао је Зековић.Он је навео да су школе у већој мјери упознате с овим случајевима него родитељи.

Полно здравље у РС у бројкама  

- Са стерилитетом се бори између 15 и 18 одсто становништва

- Спонтаних побачаја буде око 15 одсто

- Годишње имамо између пет и 10 одсто пријевремених порода

Извор: Независне новине

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

напацени

12.12.2014 19:06

Све се потеметило и наопако а мора и бит кад дјеца сваста гледају поцевси од серија па даље

ОДГОВОРИТЕ